Υπ. Παιδείας: Φάρος προόδου, παιδείας και πολιτισμού για την κυπριακή κοινωνία το ΤΕΠΑΚ

Με την τελετή αποφοίτησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας, της Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας και της Ακαδημίας Επαγγελμάτων Τουρισμού και Φιλοξενίας Κύπρου, στην παρουσία της Υπουργού Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, Αθηνάς Μιχαηλίδου, έπεσε χθες βράδυ η αυλαία των τελετών αποφοίτησης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου για το ακαδημαϊκό έτος 2022 – 2023.

Σε χαιρετισμό της στην τελετή, η Υπουργός Παιδείας ανέφερε πως «λαμβάνοντας υπόψη ότι οι νέοι μας καλούνται να δραστηριοποιηθούν σε μια κοινωνία που χαρακτηρίζεται από συνεχή εξέλιξη, ο αναγνωρισμένος τίτλος σπουδών που τους προσφέρει το ΤΕΠΑΚ αποτελεί ήδη στα χέρια τους ένα ισχυρό ανταγωνιστικό προσόν».

Η Υπουργός αναφέρθηκε, στη συνέχεια, σε μια σειρά από επιτεύγματα που κατάφερε να πετύχει το ΤΕΠΑΚ και που επιβεβαιώνουν, όπως είπε, την υψηλή κατάρτιση του ακαδημαϊκού προσωπικού αλλά και την ποιότητα των προγραμμάτων και τις καλές πρακτικές που εφαρμόζει το ΤΕΠΑΚ.

«Αναγνωρίζοντας ότι το ΤΕΠΑΚ αποτελεί φάρο προόδου, παιδείας και πολιτισμού, όχι μόνο για τη Λεμεσό, την πόλη που το φιλοξενεί, αλλά και για την κυπριακή κοινωνία ευρύτερα, η πολιτεία με γνώμονα τη συνεχή εξέλιξη και τη σταθερή αναβάθμιση των προγραμμάτων του, στηρίζει έμπρακτα τη λειτουργία του», σημείωσε.

Αναφερόμενη στην απόφαση για την επέκταση του Πανεπιστημίου εκτός Λεμεσού, η κα. Μιχαηλίδου είπε πως «η λειτουργία της Σχολής Διοίκησης, Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας στην Πάφο, σε συνδυασμό με τη μετακίνηση των φοιτητών, του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού του Ανώτερου Ξενοδοχειακού Ινστιτούτου Κύπρου στην εν λόγω Σχολή αναμφίβολα συμβάλλει στο στόχο στην ανάπτυξη του ΤΕΠΑΚ μέσα από την αναβάθμιση των προγραμμάτων σπουδών που σχετίζονται με σημαντικούς τομείς της κοινωνίας και της οικονομίας μας».

Την ίδια στιγμή, πρόσθεσε, «η παραχώρηση στο Πανεπιστήμιο γης και η ανέγερση εστιών και χώρων άθλησης στον πρώην βρετανικό οικισμό Βερεγγάρια, επιλύοντας το μείζον πρόβλημα της στέγασης των φοιτητών, εξυπηρετεί τις στρατηγικές επιδιώξεις του Ιδρύματος».

Στην ομιλία του, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης ευχαρίστησε την Υπουργό Παιδείας, τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας και το Υπουργικό Συμβούλιο σε σχέση με την απόφαση για έγκριση του συμπληρωματικού Προϋπολογισμού του ΤΕΠΑΚ που αφορά κυρίως την ανέγερση των ιδιόκτητων φοιτητικών εστιών του Πανεπιστημίου, στην περιοχή Βερεγγάρια, στα Κάτω Πολεμίδια.

«Ένα όνειρο πολλών χρόνων γίνεται πραγματικότητα για το καλό του Πανεπιστημίου μας και της φοιτητικής μας κοινότητας, ενισχύοντας και στηρίζοντας τη φοιτητική μέριμνα στην αντιμετώπιση του σοβαρότερου προβλήματος που αντιμετωπίζει το Πανεπιστήμιο που είναι η φοιτητική στέγαση. «Ένα θέμα που σας θέσαμε πρόσφατα κατά την επίσκεψη σας στο Πανεπιστήμιο μας και μας χαροποιεί που και με δική σας στήριξη έφερε γρήγορα αποτελέσματα», είπε ο Πρύτανης απευθυνόμενος προς την Υπουργό Παιδείας.

«Με την έγκριση του συμπληρωματικού προϋπολογισμού το αμέσως επόμενο διάστημα και από τη Βουλή προχωρούμε την κατακύρωση του έργου και ξεκινούμε δουλειά», ανέφερε ο Παναγιώτης Ζαφείρης.

Ο Πρύτανης συνεχάρη θερμά τους απόφοιτους και απόφοιτες, λέγοντάς τους πως «σε λίγο θα κρατάτε στα χέρια σας ένα ισχυρό χαρτί για τη μετέπειτα πορεία σας. Ένα σημαντικό εφόδιο για να μπορέσετε να ανοίξετε τα φτερά σας, να αναζητήσετε τη δική σας επαγγελματική ταυτότητα και να ορίσετε την καριέρα σας».

Ακολούθως, αναφέρθηκε επιγραμματικά σε κάποιες πρόσφατες δράσεις του Πανεπιστημίου που ενισχύουν την ανάπτυξη των απαραίτητων δεξιοτήτων που απαιτεί η νέα εποχή σε κάθε φοιτητή και φοιτήτρια μας.

Χαιρετισμό στην τελετή απηύθυναν, επίσης, ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ,  κ. Ιάκωβος Παπαϊακώβου, ο Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης του ΤΕΠΑΚ, κ. Κωνσταντίνος Καρσεράς και η Πρωτεύσασα προπτυχιακή φοιτήτρια της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας, Σοφία Saeed.

Κατά τη διάρκεια της τελετής, πέραν των τίτλων σπουδών στους απόφοιτους και τις απόφοιτες, απονεμήθηκαν τα βραβεία στους πρωτεύσαντες και πρωτεύσασες φοιτητές και φοιτήτριες των Τμημάτων των Σχολών.