Εκδήλωση στο ΤΕΠΑΚ: Ευκαιρίες Απασχόλησης, Πρακτικής Άσκησης και Εθελοντισμού στα Ηνωμένα Έθνη

Διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα: Ευκαιρίες Απασχόλησης, Πρακτικής Άσκησης και Εθελοντισμού στα Ηνωμένα Έθνη διοργάνωσαν το Περιφερειακό Κέντρο Πληροφόρησης ΟΗΕ (UNRIC) και το Γραφείο Αποφοίτων, της Υπηρεσίας Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ). Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 23 Μαΐου 2023 με ομιλητή τον Υπεύθυνο Επικοινωνίας για Ελλάδα και Κύπρο στο Περιφερειακό Κέντρο Πληροφόρησης ΟΗΕ (UNRIC),  Δημήτρη Φατούρο.

Το διαδικτυακό σεμινάριο για τους/ τις απόφοιτους/ ες και για τους/ τις  φοιτητές/ τριες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου αποσκοπούσε στο να τους εξοικειώσει με τις διαδικασίες πρόσληψης, πρακτικής άσκησης και εθελοντισμού στα Ηνωμένα Έθνη. Παρουσιάστηκαν, επίσης, οι συνθήκες εργασίας στον Οργανισμό, τα προσόντα που απαιτούνται αλλά και οι ιδιαίτερες προκλήσεις που παρουσιάζει συχνά το επαγγελματικό περιβάλλον στον ΟΗΕ.

“Oι πολίτες των κρατών μελών του ΟΗΕ - και ιδιαίτερα οι νέοι -  έχουν το  δικαίωμα να ενημερωθούν για το πως λειτουργεί ο κοινός μας Οργανισμός, για το έργο του  αλλά  και για  τις ευκαιρίες απασχόλησης  που προσφέρει  στους πολίτες των 193 κρατών -μελών του», δήλωσε ο κ. Φατούρος.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, Ο κ. Φατούρος  αναφέρθηκε  στα πρακτικά θέματα της διαδικασίας και  στους διαφορετικούς τρόπους αναζήτησης απασχόλησης  στα Ηνωμένα Έθνη,  όπως είναι η πλήρωση κενών θέσεων, η συμμετοχή στον διαγωνισμό πρόσληψης  για νέους  Young Professional Programme, το πρόγραμμα εθελοντισμού United Nations Volunteers και το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης.

Μίλησε επίσης για τα διαφορετικά γνωστικά και επαγγελματικά αντικείμενα, τα καθήκοντα, την εμπειρία  και τα προσόντα που απαιτούνται, ενώ ιδιαίτερη έμφαση έδωσε στις συνθήκες εργασίας,  στην πολυπολιτισμικότητα και στην πολυγλωσσία που χαρακτηρίζουν  το εργασιακό περιβάλλον του ΟΗΕ.

Τέλος ο κ. Φατούρος, ο οποίος έχει εικοσαετή εργασιακή εμπειρία στα Ηνωμένα Έθνη, αναφέρθηκε στις συχνά  δύσκολες  συνθήκες εργασίας, στους κινδύνους  αλλά και στην μεγάλη  ικανοποίηση που προσφέρει η συμμετοχή στην παγκόσμια προσπάθεια  του ΟΗΕ για την ευημερία του ανθρώπου.

Σε σύντομο χαιρετισμό του, ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης του ΤΕΠΑΚ, Δρ Μαρίνος Βουκής, καλωσόρισε τον κ. Φατούρο και τους συμμετέχοντες/ουσες στο σεμινάριο. Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε η Λειτουργός της Υπηρεσίας, Χριστίνα Βασιλείου.

Για περισσότερες πληροφορίες για τα Ηνωμένα Έθνη στα ελληνικά:  https://unric.org/el/