ΠΡOΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΑΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ EUT+

Μεγάλο ενδιαφέρον συγκέντρωσε η πρωτοβουλία «EUt+ Pilot Language for Staff course»  του Language Pool του EUt+ για προσφορά γλωσσικών μαθημάτων στο προσωπικό των οκτώ (8) συνεργαζόμενων πανεπιστημίων της συμμαχίας. Μια πραγματικά εμπνευσμένη πρωτοβουλία όπου οι γλώσσες των Ελληνικών, των Γερμανικών, των Ισπανικών, των Γαλλικών, των Ρουμανικών , των Αγγλικών και των Βουλγαρικών και των Λετονικών αλλά και οι αντίστοιχοι πολιτισμοί των λαών βρίσκονται σε μια διαρκή σύζευξη μέσω της εκπαίδευσης και της μάθησης από συνολικά πέραν των 600 ακαδημαϊκών και διοικητικών που εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους για συμμετοχή από τα 8 πανεπιστήμια της συμμαχίας του EUt+. Στο πανεπιστήμιο μας 30 άτομα εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους για να ενταχθούν στα συγκεκριμένα μαθήματα όπου θα διδαχθούν διάφορες γλώσσες του EUt+ με επικρατέστερες τα Ισπανικά και τα Γαλλικά.

Στον αντίποδα, το Πανεπιστήμιο μας συγκέντρωσε 119 συνολικά αιτήματα από το προσωπικό των επτά (7) συνεργαζόμενων πανεπιστημίων στο EUt+ για εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας. Στο παρόν στάδιο, έχει γίνει μια πρώτη επιλογή πενήντα (50) ατόμων για προσφορά Ελληνικών Επιπέδου Α1, ενώ έχουν δημιουργηθεί αντίστοιχα 3 τμήματα με διδάσκοντες τους Κώστα Στυλιανού, Φωτεινή Ευθυμίου και Παρασκευή Βασιλείου μέλη του Κέντρου Γλωσσών του Πανεπιστημίου μας και με γενική συντονίστρια την Δρ. Άννα Νικολάου. Τα μαθήματα στοχεύουν όχι μόνο στην εκμάθηση των βασικών δεξιοτήτων της ελληνικής γλώσσας αλλά και στην προώθηση του κυπριακού και ελληνικού πολιτισμού στο πολυπολιτισμικό και πολύγλωσσο ακροατήριο που απαρτίζει τα τμήματα. Τα μαθήματα έχουν εκκινήσει στις 20 Μαρτίου 2023 και θα διαρκέσουν μέχρι τις αρχές Ιουλίου.

Ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου μας, καθηγητής Παντελεήμων Χ. Κελίρη αφού εξήρε την πρωτοβουλία της συμμαχίας και τόνισε τη σημασία της στην εδραίωση τόσο της δικής μας ταυτότητας όσο και στις ευρύτερες σχέσεις με τους συμμάχους του EUt+, δήλωσε σχετικά:

«Οι έννοιες του πολιτισμού και της κουλτούρας με την έννοια της ταυτότητας, στην σημερινή εποχή συνδέονται περισσότερο από προηγουμένως, στο ευρύτερο πλαίσιο της παγκοσμιοποίησης και αναζήτησης της πολιτισμικής ταυτότητας (σταδιακή αποκαθήλωση του προτύπου κράτους έθνους, επιδιωκόμενη υπέρ – εθνική πολιτική και παγκοσμιοποίηση της οικονομίας). Ωστόσο, παρ’ ότι έχουν κοινή πορεία, δεν μπορούν να ταυτίζονται. Η κουλτούρα σχετίζεται με ασυνείδητες διαδικασίες ενώ η ταυτότητα έχει να κάνει με ένα συνειδητό κανόνα ένταξης.

Η Ελληνική φιλολογία με εργαλείο της την ελληνική γλώσσα, συμβάλλει στην διατήρηση της πολιτιστικής μας ταυτότητας ποικιλοτρόπως. Κείμενα των αρχαίων Ελλήνων Φιλοσόφων, χρησιμοποιούνται ως βάση για περαιτέρω επιστημονική έρευνα για πλείστα θέματα: το σύμπαν και την κοσμική ισορροπία, τη φύση και τα ζώα, τον άνθρωπο, το ήθος και τις αρετές του, ζητήματα ύπαρξης, κείμενα που προοιωνίζουν το είδος της επιστημονικής φαντασίας κλπ. Ως μέσο παιδαγωγίας, παιδεύει και διαμορφώνει τρόπους σκέψεις και συμπεριφορές και ως πολιτισμικό αγαθό έχει την δύναμη να ενημερώνει και να ψυχαγωγεί.

Η προφορική παράδοση της Ελληνικής γλώσσας διένυσε τους σκοτεινούς χρόνους μετά την Μυκηναϊκή κατάρρευση και συνέχισε να κατέχει δεσπόζουσα θέση μεταξύ δέκατου και όγδοου αιώνα π.Χ.  Τα έπη του Ομήρου, Ιλιάδα και Οδύσσεια, εμφανίστηκαν στον Ελλαδικό χώρο στην αυγή της ιστορικής εποχής και επέβαλαν την σφραγίδα τους στον πολιτισμό που ακολούθησε. Για τους Έλληνες του 8ου αιώνα π.Χ. οι ηρωικές ιστορίες αποτελούσαν πολύτιμη πηγή πολιτισμικού πλούτου, ψυχαγωγίας, ιστορικής συνέχειας και μέθοδο ηθικής σκέψης, παράγοντες κοινωνικής συνοχής και σταθερότητας σε ένα μεταβαλλόμενο κόσμο.

Ο Ηρόδοτος  (484 π.Χ.)  εκθέτει την μοίρα των μεγάλων δυνάμεων από ανέκαθεν μέχρι σήμερα. Για τον Θουκυδίδη ουσία και περιεχόμενο της ιστορίας είναι ο αγώνας για απόκτηση δύναμης, ένεκα της ανθρώπινης φύσης: φιλοτιμία, πλεονεξία και φόβο ή δέος έναντι του ισχυρού. Τα έργα των ανθρώπων είναι επαναλαμβανόμενα και κατά συνέπεια και προβλέψιμα. Ο Χαρακτηρισμός τον οποίο αποδίδει ο Θουκυδίδης στο έργο του είναι «κτήμα ες αεί»  δηλαδή να καταστεί απόκτημα ωφέλιμο για τους ανθρώπους εις το διηνεκές.”

Το Language Pool του EUt+ δημιουργήθηκε στα τέλη του 2021 με βασικό σκοπό την προώθηση της πολυγλωσσίας με σεβασμό στη γλώσσα και στον πολιτισμό της κάθε εμπλεκόμενης χώρας με πολύπλευρη στρατηγική που περιλαμβάνει τη γλωσσική υποστήριξη σε εναρμονισμένα προγράμματα, ευκαιρίες μάθησης για το προσωπικό και προώθησης της έρευνας.