ΤΕΠΑΚ – EWA: Πρέσβειρες Ίσων Δικαιωμάτων στον Αθλητισμό

.         .

Κωνσταντίνα Νικολάου Χαραλάμπους.                                                 Δημητριάνα

.

Ναταλία Χριστοφή                        Κάλλια Χαραλάμπους.               Αναστασία Χριστοφόρου

Η ομάδα του ερευνητικού κέντρου “Ηράκλειτος” του ΤΕΠΑΚ με μεγάλη χαρά ανακοινώνει τη συνεργασία της με τις σπουδαίες γυναίκες του κυπριακού αθλητισμού: Κωνσταντίνα Νικολάου, Ναταλία Χριστοφή, Κάλλια Χαραλάμπους, Αναστασία Χριστοφόρου και Δημητριάνα Χαραλάμπους!

Η συνεργασία πραγματοποιείται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου (Erasmus+) EWA: Empowering Women Athletes και στοχεύει στην αντιμετώπιση της έμφυλης βίας και των διακρίσεων εις βάρος των γυναικών στον αθλητισμό.

Οι κορυφαίες Κύπριες αθλήτριες ανταποκρίθηκαν με μεγάλη προθυμία στο αίτημα της ομάδας του ερευνητικού κέντρου του ΤΕΠΑΚ να γίνουν Πρέσβειρες Ίσων Δικαιωμάτων, συμμετέχοντας ενεργά στις δράσεις ευαισθητοποίησης για το θέμα τόσο στους αθλητικούς οργανισμούς όσο και ευρύτερα στην κυπριακή κοινωνία.

Οι Κύπριες Πρέσβειρες Ίσων Δικαιωμάτων είναι μέλη του ευρωπαϊκού δικτύου αθλητριών που δρουν ως Πρέσβειρες Ίσων Δικαιωμάτων στο πλαίσιο του έργου EWA και στέκονται απέναντι στα φαινόμενα βίας, παρενόχλησης και διακρίσεων συμβάλλοντας στο σπάσιμο της σιωπής.

Η συνεργασία αυτή, για την οποία τα μέλη της ομάδας είναι πολύ περήφανα, γίνεται σε μια χρονική συγκυρία όπου το πρόγραμμα των αθλητριών είναι -ακόμη πιο- απαιτητικό λόγω και της συμμετοχής σε αγώνες, στους οποίους πετυχαίνουν καταπληκτικές επιδόσεις!

Με την Κωνσταντίνα Νικολάου να κατακτά την 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στο σκητ στο 1ο Παγκόσμιο Κύπελλο σκοποβολής στο Μαρόκο και την Ναταλία Χριστοφή να καταρρίπτει (ξανά) το παγκύπριο ρεκόρ στα 60μ. με εμπόδια τερματίζοντας στην πρώτη θέση με χρόνο 7.92 στο διεθνές μίτινγκ του Λουξεμβούργου.

Η ομάδα του ερευνητικού κέντρου “Ηράκλειτος” εκφράζει τις ευχαριστίες της προς τις σπουδαίες αυτές γυναίκες του κυπριακού αθλητισμού για τους αγώνες τους εντός και εκτός του αθλητικού χώρου!

(Το Σάββατο 4/2 στις 10:30 π.μ. ο Σάββας Κοσιάρης θα μας φιλοξενήσει στην εκπομπή του «Αθλητισμός & Πολιτισμός» στον Σπορ fm 95.0 για να συζητήσουμε για την έμφυλη βία στον αθλητισμό. Συντονιστείτε!)