ΤΕΠΑΚ: Εκδήλωση για τον ρόλο του/της Χημικού Μηχανικού στις σύγχρονες προκλήσεις του σήμερα

Η εκδήλωση με τίτλο: «Ο ρόλος του/της Χημικού Μηχανικού στα θέματα και τις προκλήσεις του σήμερα» πραγματοποιήθηκε στις 17 Νοεμβρίου 2022 υπό την αιγίδα του ΤΕΠΑΚ και του ΕΤΕΚ.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν πέραν των 100 φοιτητών/φοιτητριών, αποφοίτων, επαγγελματιών Χημικών Μηχανικών, καθώς και άλλων μελών του ΕΤΕΚ, οι οποίοι/οποίες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις τρέχουσες προκλήσεις, τις οποίες καλείται να αντιμετωπίσει ο/η Χημικός Μηχανικός στον επαγγελματικό τομέα.

Συμμετείχαν προσκεκλημένοι ομιλητές από δύο (2) διαφορετικούς κλάδους της Κυπριακής βιομηχανίας, αλλά και από το δημόσιο τομέα.

Συγκεκριμένα, ο Δρ. Συμεών Κασσιανίδης (Ιδρυτής της Hyperion Systems Engineering Group) ανέπτυξε την πλειάδα υπηρεσιών που προσφέρει η εταιρεία όσο αφορά στις επιχειρήσεις, την τεχνολογία, τον εξοπλισμό, τη μηχανολογία και την υλοποίηση προηγμένων λύσεων στις βιομηχανίες υδρογονανθράκων, χημικών προϊόντων και παραγωγής ενέργειας.

Η Δρ. Τασούλα Κυπριανίδου-Λεοντίδου (εκπρόσωπος του κλάδου Χημικής Μηχανικής στο ΕΤΕΚ και Ανώτερη Λειτουργός Επιθεώρησης Εργασίας) παρουσίασε θέματα που αφορούν στην επαγγελματική κατοχύρωση της Χημικής Μηχανικής στην Κύπρο, καθώς και την εργοδότηση στο δημόσιο και ημιδημόσιο τομέα, ενώ ο κ. Κωνσταντίνος Ξυδάς (Εκτελεστικός Διευθυντής της Hellenic Minerals) επικεντρώθηκε στην παρουσίαση εκτεταμένου εύρους παραδειγμάτων τεχνολογικών εφαρμογών που υλοποιήθηκαν κατά τη σταδιοδρομία του στη χημική, μεταλλουργική και μεταλλευτική βιομηχανία.

Επιπρόσθετα, με ευκαιρία την πραγματοποίηση της εκδήλωσης την 17η Νοεμβρίου και της συμπλήρωσης 49 χρόνων από τη φοιτητική εξέγερση του Πολυτεχνείου 1973, πραγματοποιήθηκε αναφορά στα γεγονότα του Πολυτεχνείου, η οποία βασίστηκε σε πραγματικές εμπειρίες και βιώματα των φοιτητών που συμμετείχαν.

Στο τέλος της εκδήλωσης ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών σχετικά με καίρια προβλήματα, τα οποία καλείται να αντιμετωπίσει η βιομηχανία στις μέρες μας.

Στήριξη σε πάνω από 2400 φοιτητές/τριες, ύψους πέραν του 1 εκ. ευρώ, από το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα βραβεία του Φοιτητικού , καλλιτεχνικού, διαγωνισμού με θέμα την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών

Κυκλοφόρησε το βιβλίο του Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ, Αλέξη Σαβεριάδη, με τίτλο «Τουριστική Διακυβέρνηση: Παγιωμένες αντιλήψεις, προκλήσεις, προοπτικές»