Collaborative Art Project 3

Δρ Natacha Antão Moutinho

Καθηγήτρια Σχεδίου

Πανεπιστήμιο Minho, Πορτογαλία

Το διεθνές πρόγραμμα Collaborative Art Project διοργανώνεται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά από την Καθηγήτρια Κλίτσα Αντωνίου και το Cut Contemporary Fine Arts Lab του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Με αφετηρία το 2020 και προσκεκλημένη την Κύπρια καλλιτέχνιδα Μαρία Λοϊζίδου, συνεχίστηκε το 2021 με την παρουσία του Βέλγου καλλιτέχνη Geert Vermeire, ενώ το 2022 προσκεκλημένη είναι η Δρ Natacha Antão Moutinho, Καθηγήτρια Σχεδίου στο Πανεπιστήμιο Minho στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας.

Στα πλαίσια αυτού́ του προγράμματος, καλλιτέχνες με διεθνή́ αναγνώριση και αξιόλογο έργο προσκαλούνται για να μοιραστούν όψεις του έργου τους με τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Τμήματος αλλά́ και το ευρύ́ κοινό́. Στόχος του προγράμματος είναι αφενός να προσφέρει στους συμμετέχοντες μια “εργαλειοθήκη” παρατήρησης, καταγραφής και ανάλυσης του έργου των προσκεκλημένων εικαστικών, την οποία θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν αργότερα στη δική τους καλλιτεχνική διαδικασία. Αφετέρου να τους εξοικειώσει με τις πειραματικές εικαστικές παρεμβάσεις συνεργατικού χαρακτήρα.

Η Natacha Antão Moutinho είναι ζωγράφος, διεπιστημονική ερευνήτρια στο Lab2PT (Landscape, Heritage and Territory Laboratory) και Επίκουρη Καθηγήτρια στη Σχολή Αρχιτεκτονικής, Τέχνης και Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου του Minho (UM) της Πορτογαλίας, όπου διδάσκει από το 2006. Μεταξύ 2018 και 2021 ήταν Πρόεδρος Τμήματος  Καλών Τεχνών. Μεταξύ 2016 και 2018, ήταν Αντιπρύτανης της Σχολής Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Minho. Είναι συνεκδότρια του επιστημονικού περιοδικού PSIAX από το 2002, δημοσιεύοντας μελέτες και προβληματισμούς σχετικά με το σχέδιο και την εικόνα.

Ολοκλήρωσε το διδακτορικό της το 2016, στις Καλές Τέχνες – ειδικότητα Σχέδιο, στο Πανεπιστήμιο FBA Λισαβόνας, με θέμα «Το Xρώμα στη Δημιουργική Διαδικασία» – μια έρευνα για τον χώρο του χρώματος στο αρχιτεκτονικό σχέδιο.

Τα πιο πρόσφατα ενδιαφέροντά της επικεντρώνονται στις ερευνητικές πρακτικές μέσω του περπατήματος. Στο πλαίσιο αυτό συνδιοργανώνει, από το 2018, το διεθνές πρόγραμμα The Walking Body 2022, όπου προωθούνται συναντήσεις περιπατητών καλλιτεχνών, για την πραγματοποίηση ανατρεπτικών και διερευνητικών εργαστηρίων και καλλιτεχνικών έργων με επίκεντρο το περπάτημα. Επίσης με σχετική θεματολογία συνδιοργάνωσε τη διεθνή συνάντηση   Drifting Bodies / Fluent Spaces 2020.

Και τα δύο έργα είναι προσβάσημα στο https://walk.lab2pt.net/

Εργαστήριο: Γεωγραφία του χρώματος

Η Natacha Antão Moutinho θα συνεργαστεί με το τμήμα προσφέροντας ένα πειραματικό εργαστήριο βασισμένο στο  Αρχείο χρώματος της Πόλης της Λεμεσού.  Το υλικό που θα συλλεχθεί θα ενημερώσει έναν συλλογικό ή ατομικό οπτικό χάρτη που θα σχηματίσει μια χρωματική γεωγραφία.

Διάλεξη και Συζήτηση: Γραμμές και Βήματα

Σύντομη παρουσίαση του Πανεπιστημίου Minho και της Πορτογαλίας.

Το έργο Walking Body – σύντομο πλαίσιο και προβληματισμός.

Χρωματική Εργασία – Υφαίνοντας ένα τόπο – παρουσιάζοντας την προσωπική της δουλειά.

Η διάλεξη είναι ανοικτή.