ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΔΡΥΜΑ ΚΕΠΑΚΥ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ

Το Κέντρο παροχής Κοινωνικών Υπηρεσιών Ανδρέας Σοφοκλέους (Κεπάκυ) ανακοινώνει την προκήρυξη υποτροφιών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 (βλ. σχετική ανακοίνωση του Ιδρύματος εδώ:  https://www.sofocleousfoundation.org/voithimata).

Οι υποψήφιοι παρακαλούνται να διαβάσουν προσεκτικά τον  Κανονισμό του Ιδρύματος.  (πατήστε πάνω στο σύνδεσμο για να μεταφερθείτε στην αίτηση)  όπου γίνεται αναφορά στους όρους και τις προϋποθέσεις για λήψη υποτροφίας. Οι όροι και κανονισμοί συμπεριλαμβάνονται και στην αίτηση η οποία επισυνάπτεται για εύκολη αναφορά.

Προϋποθέσεις υποβολής αίτησης:

1. Μόνιμος κάτοικος επαρχίας Λεμεσού

2. Κάτοχος απολυτηρίου δευτεροβάθμιας σχολής και όχι κάτοχος τίτλου αναγνωρισμένης τριτοβάθμιας σχολής.

3. Να είναι ηλικίας μέχρι 24 ετών κατά την ημερομηνία υποβολής της αιτήσεως, σε περίπτωση πρώτου χρόνου εγγραφής στο πτυχίο. Αν ο ενδιαφερόμενος βρίσκεται ήδη σε μεταγενέστερα έτη επιτυχούς φοίτησης, για το πρώτο πάντοτε πτυχίο, δεν υπάρχει ηλικιακό κριτήριο.

4. Eεγγεγραμμένος σε πρόγραμμα αναγνωρισμένης τριτοβάθμιας σχολής.

5. Αποκλείονται αιτητές που έχουν συγγένεια μέχρι και τρίτου βαθμού με μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος.

6. Επιπρόσθετο, αλλά όχι απαραίτητο κριτήριο, η άριστη ή πολύ καλή βαθμολογία απολυτηρίου δευτεροβάθμιας σχολής.

7. Τέκνον οικογενείας με συνολικό μηνιαίο ακαθάριστο εισόδημα το οποίο δεν ξεπερνά τα 1800 ευρώ και από τους δύο γονείς, με επιπλέον 500 ευρώ για κάθε παιδί πέραν των δύο.

Τέκνον οικογενείας δυσμενούς κοινωνικής κατάστασης, η οποία περιλαμβάνει παιδιά ορφανά

Υποβολή Αιτήσεων και Προθεσμία:

Οι αιτήσεις μαζί με τα δικαιολογητικά θα πρέπει να παραδοθούν ιδιοχείρως στο Ίδρυμα Ανδρέας Σοφοκλέους μέχρι και την 15η  Σεπτεμβρίου 2022. Μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δεν θα γίνονται δεκτές αιτήσεις.

Για την αίτηση πατήστε εδώ

Πληροφορίες:

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προκήρυξη, τους όρους, την αίτηση και όλα τα δικαιολογητικά παρακαλούμε όπως επικοινωνείτε απευθείας με το Ίδρυμα μέσω ηλεμηνύματος στη διεύθυνση: info@sofocleousfoundation.org ή μέσω τηλεφώνου στο +357-25 849000/ 25 849128.