Τελική εκδήλωση έργου STEAM

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό ανακοινώνουμε ότι η τελική εκδήλωση του έργου STEAM πραγματοποιήθηκε την 28ην Ιουνίου 2022, στο αμφιθέατρο Τάσσος Παπαδόπουλος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Το STEAM (Sea Traffic Management in the Eastern Mediterranean)[1] είναι ένα τριετές έργο που ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2019 με προϋπολογισμό περίπου ένα εκατομμύριο ευρώ και χρηματοδοτήθηκε από το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας της Κύπρου.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι ο συντονιστής του έργου STEAM και η κοινοπραξία του αποτελείται από την Αρχή Λιμένων Κύπρου, τον Σύνδεσμο Ναυτιλιακών Πρακτόρων Κύπρου, τις ιδιωτικές εταιρείες Tototheo Maritime, A.T. DeLevant Business Solutions και Cyprus Subsea Consulting and Services, καθώς και το Research Institute of Sweden (RISE) ως ξένο ερευνητικό οργανισμό. Επίσης, πολύ σημαντική είναι η συμμετοχή ως συνδεδεμένων οργανισμών του ναυτιλιακού τομέα στην Κύπρο, όπως το Κυπριακό Ναυτιλιακό Επιμελητήριο, το Ναυτιλιακό Ινστιτούτο Ανατολικής Μεσογείου (Mar.In.E.M.), καθώς και οι ιδιωτικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο λιμάνι της Λεμεσού: DP WORLD, EUROGATE Container Terminal και P&O Maritime.

Ο γενικός στόχος του STEAM ήταν η αποτελεσματική διαχείριση της θαλάσσιας κυκλοφορίας στην Ανατολική Μεσόγειο από άποψη ασφάλειας και περιβαλλοντικής βιωσιμότητας και ειδικότερα η ανάπτυξη του λιμένα Λεμεσού σε:

• Κομβικό λιμάνι μεταφόρτωσης (world-class transshipment) και πληροφόρησης (information hub) παγκόσμιας κλάσης, υιοθετώντας τις σύγχρονες ψηφιακές (digital) τεχνολογίες που εφαρμόζονται στον τομέα της ναυτιλίας
  • Κινητήριο μοχλό για τη ναυτιλία μικρών αποστάσεων (short sea shipping) στην Ανατολική Μεσόγειο μέσω βελτιωμένων υπηρεσιών που βασίζονται σε τυποποιημένη συνδεσιμότητα πλοίου και λιμένα (standardized ship and port connectivity).

"Μέσω του έργου STEAM, καταφέραμε να καθιερώσουμε την Κύπρο και την περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου ως βιτρίνα του Sea Traffic Management (STM) για τον κόσμο"

Προς αυτή την κατεύθυνση, τα λιμάνια της Κύπρου, ιδιαίτερα το λιμάνι Λεμεσού, έχει διαδραματίσει ζωτικό ρόλο, λόγω της στρατηγικής του θέσης, ως κόμβος πληροφοριών, ανταλλάζοντας πληροφορίες τόσο με τα κοντινά λιμάνια όσο και με πλοία στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου για τη βελτιστοποίηση των δρομολογίων των πλοίων, τη διεύρυνση του ορίζοντα σχεδιασμού των λιμενικών εργασιών και την αποφυγή πιθανών κινδύνων. Η γεωγραφική θέση της Κύπρου ενθαρρύνει τη χρήση των κυπριακών λιμένων ως κόμβων μεταφόρτωσης για τη ναυτιλία μικρών αποστάσεων. Στο έργο STEAM, η εφαρμογή της έννοιας STM (Sea Traffic Management) έχει επεκταθεί και ενισχυθεί σημαντικά από την επιτυχή δοκιμαστική βάση που διεξήχθη στο λιμάνι της Λεμεσού μέσω της περαιτέρω ανάπτυξης του PortCDM, το οποίο επιτρέπει την επίγνωση της κατάστασης σε πραγματικό χρόνο σε όλους τους συμμετέχοντες που εμπλέκονται στις θαλάσσιες δραστηριότητες στα λιμάνια της Κύπρου. Επιπλέον, το λιμάνι της Λεμεσού έχει εκσυγχρονιστεί με καινοτόμες τεχνολογικές λύσεις και προηγμένη ανάλυση δεδομένων, παρέχοντας νέα εργαλεία και νέες υπηρεσίες υποστήριξης αποφάσεων για τους ενδιαφερόμενους φορείς της ναυτιλίας.

Στην τελική εκδήλωση του έργου STEAM συμμετείχαν 50 άτομα (28 άτομα με φυσική παρουσία και 22 άτομα δια μέσω ζωντανής μετάδοσης από την πλαρφόρμα Youtube). Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμούς από τον υπεύθυνο του έργου STEAM Δρ. Ανδρέα Κούσπο και τον Ανώτερο επιθεωρητή του Υφυπουργείου Ναυτιλίας Κύριο Ιωάννη Ευστρατίου, ενώ ακολούθησαν δύο ομιλίες από τους Καθηγητές Mikael Lind από το ερευνητικό ινστιτούτο Σουηδίας (RISE) και τον Επίκουρο Καθηγητή Ηρόδοτο Ηροδότου από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Στη συνέχεια, όλοι οι εταίροι του έργου STEAM είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το ρόλο, την προσφορά και τη συμβολή τους στο έργο. Πιο συγκεκριμένα, παρουσιάσεις έκαναν ο χειριστής θαλάσσιας κυκλοφορίας της Αρχής Λιμένων Κύπρου Κύριος Στέλιος Κολόμβος, ο διευθυντής του Κυπριακού Συνδέσμου Ναυτικών Πρακτόρων Κύριος Ελευθέριος Κουζαπάς, ο Κύριος Ανδρέας Χρυσοστόμου (CSO της εταιρίας Tototheo Maritime Ltd και CEO της εταιρίας MarineFields Holdings Ltd), οι Κύριοι Άρης Τελεύαντος και Έινταν Γουόρθ (CEO και Solutions Architect αντίστοιχα της εταιρίας A.T. Delevant Business Solutions) και η Κα Rana Abualhaiaja διαχειριστρια περιβάλλοντος από την εταιρία Cyprus Subsea Consulting and Services C.S.C.S.

Μετά το τέλος των παρουσιάσεων και ομιλιών ακολούθησε δεξίωση.

Η εκδήλωση είναι διαθέσιμη στον πιο κάτω σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=Om9BEZgJQkU&ab_channel=HerodotosHerodotou.

Επίσης, περισσότερες πληροφορίες μπορούν να αντληθούν στο σύνδεσμο: https://steam.cut.ac.cy/.

Για περαιτέρω ερωτήσεις επικοινωνήστε με τον Επίκουρο Καθηγητή Μιχάλη Μιχαηλίδη από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής στο ηλεκτρονικό ταχύδρομείο: michalis.michaelides@cut.ac.cy

[1] Διαχείριση της θαλάσσιας κυκλοφορίας στην Ανατολική Μεσόγειο