Συμμετοχή του Τμήματος Χημικών Μηχανικών στο 13ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Χημικής Μηχανικής

Το Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) συμμετείχε για πρώτη φορά στη διοργάνωση του 13ου Πανελλήνιου Επιστημονικού Συνεδρίου Χημικής Μηχανικής (13ο ΠΕΣΧΜ), που φέτος φιλοξενήθηκε από το Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών, στις 2 - 4 Ιουνίου 2022, στην Πάτρα. Η σειρά των Πανελλήνιων Επιστημονικών Συνεδρίων Χημικής Μηχανικής τα οποία διεξάγονται από το 1997 έχει γίνει ένας ιδιαίτερα επιτυχημένος θεσμός για την επιστημονική κοινότητα των Ελληνόφωνων Χημικών Μηχανικών, που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα/Κύπρο και το εξωτερικό.

Εκτός του ΤΕΠΑΚ, στη διοργάνωση του Συνεδρίου συμμετείχαν επίσης και τα υπόλοιπα 5 Τμήματα Χημικών Μηχανικών που εδρεύουν στην Ελλάδα, τα 2 Ινστιτούτα Χημικής Μηχανικής καθώς και 2 σχετικοί Επιστημονικοί Σύνδεσμοι. Συνολικά παρουσιάστηκαν 480 Εργασίες (200 Poster, και 280 Προφορικές Παρουσιάσεις) ενώ συμμετείχαν 900 Σύνεδροι.

Η συμμετοχή του Τμήματος ΧΗΜ του ΤΕΠΑΚ σημαδεύτηκε από μεγάλη επιτυχία καθώς 2 προπτυχιακές και 6 διδακτορικές φοιτήτριες αλλά και 4 μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού του Τμήματος είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τα επιστημονικά τους αποτελέσματα μέσω προφορικών και αναρτημένων παρουσιάσεων σε ένα ευρύ κοινό. Επιπρόσθετα, μέσω της εξασφάλισης δωρεάς από το Συμβούλιο Αποχετεύσεων Λεμεσού-Αμαθούντας ένας σημαντικός αριθμός προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος είχε τη δυνατότητα να παρακολουθήσει τις δράσεις του συνεδρίου διαδικτυακά.

Στα πλαίσια του Συνεδρίου πραγματοποιήθηκε ο διαγωνισμός Chem-E-Car μεταξύ ομάδων φοιτητών από τις 6 Σχολές/Τμήματα Χημικής Μηχανικής και των 2 Ινστιτούτων Χημικής Μηχανικής τον οποίο και κέρδισε ομάδα φοιτητών από το Τμήμα της Πάτρας . Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός διοργανώνεται από το American Institute of Chemical Engineers (AIChE) και απευθύνεται σε προπτυχιακές/ούς φοιτήτριες/τές Σχολών/Τμημάτων Χημικής Μηχανικής και συγκεντρώνει συμμετοχές απ’ όλον τον κόσμο. Η νικήτρια ομάδα του συνεδρίου θα συμμετέχει στον παγκόσμιο διαγωνισμό του AIChE, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί εντός του 2022 στις ΗΠΑ.

Παράλληλα με τις επιστημονικές δραστηριότητες, οι σύνεδροι συζήτησαν για το μέλλον της εκπαίδευσης και της επαγγελματικής απασχόλησης της/του Χημικού Μηχανικού στην Ελλάδα, Κύπρο και τον κόσμο, καθώς και τρόπους καλής συνεργασίας μεταξύ των 6 Τμημάτων Χημικής Μηχανικής και των 2 Ινστιτούτων Χημικής Μηχανικής.

Το επόμενο συνέδριο (14ο ΠΕΣΧΜ) θα πραγματοποιηθεί σε 2 χρόνια στη Θεσσαλονίκη από το ανθρώπινο δυναμικό του Τμήματος Χημικών Μηχανικών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Προτάσεις από 300 και πλέον ερευνητές για τη βελτίωση των επιδράσεων της Κοινής Γεωργικής Πολιτικής στη βιοποικιλότητα

Οι εξελίξεις στην Ανώτατη Εκπαίδευση στην Ουκρανία στο επίκεντρο συνάντησης τού Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ με τον Αντιπρύτανη του Εθνικού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου της χώρας

Στο ΤΕΠΑΚ το αρχείο «Έλλης και Πανίκου Παιονίδου»