ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

ΤΙΤΛΟΣ:  Ειδική/ός Επιστήμονας

ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ:  Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2022/2023 (Σεπτέμβριος 2022 – Δεκέμβριος 2022)

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση των πιο κάτω θέσεων Ειδικών Επιστημόνων (γυναικών και ανδρών) για κάλυψη αναγκών διδασκαλίας του πιο πάνω Τμήματος για τα ακόλουθα μαθήματα:

ΚΩΔ

FAR_230

Εργαστηριακή Πρακτική και Θεωρία 9: Φωτογραφία Ι

FAR_320

Εργαστηριακή Πρακτική και Θεωρία 14: τρισδιάστατη δημιουργία (Βίντεο/Interactive)

FAR_320

Εργαστηριακή Πρακτική και Θεωρία 14:τρισδιάστατη δημιουργία (Γλυπτική/Installation)

FAR_410

Εργαστηριακή Πρακτική και Θεωρία 16: δισδιάστατη δημιουργία (Βίντεο/Interactive/Multimedia)

FAR_420

Εργαστηριακή Πρακτική και Θεωρία 16: τρισδιάστατη δημιουργία (Βίντεο/Interactive/Multimedia)

FAR_420

Εργαστηριακή Πρακτική και Θεωρία 16:τρισδιάστατη δημιουργία (Γλυπτική/Installation)

FAR_440

Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης 7:  Ειδικά Θέματα (Ιστορία της Μοντέρνας και Σύγχρονης Κυπριακής Τέχνης και το Διεθνές Πλαίσιο)

FAR_442

Θέματα Αιχμής: Διδακτική της Τέχνης

FAR_333

Νέα Μέσα και Ήχος

FAR_240

Ιστορία της Τέχνης 3: Μοντερνισμός

FAR_340

Ιστορία της Τέχνης: Ειδικά Θέματα

Σημειώνεται ότι:

α.         Η προκήρυξη για τα πιο πάνω μαθήματα ισχύει νοουμένου ότι θα υπάρχει επαρκές κονδύλι στον προϋπολογισμό του Πανεπιστημίου για το έτος 2022.

β.         Τα πιο πάνω μαθήματα θα προσφερθούν εάν συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός ενδιαφερομένων φοιτητριών/ών σύμφωνα με τους σχετικούς κανονισμούς του Πανεπιστημίου.

γ.         Οι πιο πάνω ώρες πιθανόν να τύχουν τροποποίησης.

δ.         Το πανεπιστήμιο διατηρεί το δικαίωμα να μην πληρώσει τη θέση στην περίπτωση που αλλάξουν τα δεδομένα.

Σύντομη περιγραφή του κάθε μαθήματος υπάρχει στην ιστοσελίδα του Τμήματος στον ακόλουθο ηλεκτρονικό σύνδεσμο https://www.cut.ac.cy/faculties/aac/far/programmes-of-study/undergraduate/

Οι υποψήφιες/οι πρέπει να κατέχουν:

1. Διδακτορικό τίτλο από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο σε θέμα σχετικό με το γνωστικό   αντικείμενο της θέσης για τα μαθήματα FAR_572, FAR_541, FAR_140, FAR_141, FAR_240, FAR_340, FAR_440 και FAR_442.
  2. Μεταπτυχιακό τίτλο από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο σε θέμα σχετικό με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης για τα μαθήματα FAR_120, FAR_201,  FAR_220 FAR_230, FAR_320, FAR_333, FAR_410 και FAR_420.
  3. Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.
  4. Εμπειρία στη διδασκαλία πανεπιστημιακού επιπέδου.

Η αμοιβή των Ειδικών Επιστημόνων (γυναικών και ανδρών) κυμαίνεται από €34 – €68 την ώρα αναλόγως προσόντων και της φύσης των καθηκόντων. Η πληρωμή γίνεται ως εξής: αμοιβή x ώρες διδασκαλίας/την εβδομάδα x 14 βδομάδες για το Φθινοπωρινό Εξάμηνο. Σημειώνεται ότι, οι Ειδικές/οί Επιστήμονες υποχρεούνται να αναπληρώσουν τα μαθήματα που δεν θα πραγματοποιηθούν λόγω της αργίας 28 Οκτωβρίου 2022, εάν και εφόσον η ημερομηνία αυτή εμπίπτει στο πρόγραμμα διδασκαλίας του συγκεκριμένου μαθήματος.

Οι υποψήφιες/οι δεν είναι απαραίτητο να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Οι ενδιαφερόμενες/οι ενδέχεται να κληθούν σε προφορική συνέντευξη μεταξύ 25 Μαΐου 2022 μέχρι 1 Ιουνίου 2022 για την πλήρωση των πιο πάνω θέσεων.

Σημειώνεται ότι:

• Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου εφαρμόζει πολιτική ίσων ευκαιριών στο πλαίσιο των προσλήψεων και στα επακόλουθα στάδια επαγγελματικής σταδιοδρομίας και ενθαρρύνει άτομα και των δύο φύλων όπως υποβάλουν αίτηση για όλα τα επίπεδα στελέχωσης Ακαδημαϊκού και Διοικητικού Προσωπικού.
  • Το Πανεπιστήμιο δεν κάνει καμία διάκριση σε σχέση με τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, το φύλο, την εθνικότητα, την ηλικία, τη σωματική ικανότητα, την οικογενειακή κατάσταση και το  σεξουαλικό προσανατολισμό.

Οι ενδιαφερόμενες/οι πρέπει να υποβάλουν τα ακόλουθα:

1. Συνοδευτική επιστολή, στην οποία θα αναφέρονται τα μαθήματα (γνωστικό αντικείμενο και κωδικός) για τα οποία γίνεται η αίτηση και θα συνοψίζονται τα επαγγελματικά προσόντα καθώς και η εργασιακή τους πείρα
  2. Πλήρες βιογραφικό σημείωμα στα Ελληνικά ή/και Αγγλικά (περιλαμβανομένων της διεύθυνσης επικοινωνίας, του αριθμού τηλεφώνου και της πολιτικής ταυτότητας)
  3. Αποδεικτικά Στοιχεία των εκπαιδευτικών και επαγγελματικών προσόντων τους
  4. [Προαιρετικά] Σχεδιάγραμμα μαθήματος ή σύντομη ανάλυση της διδακτικής προσέγγισης στο μάθημα, για το οποίο γίνεται η αίτηση.
  5.        Καλλιτεχνικό Portfolio, για τα μαθήματα FAR_120, FAR_201, FAR_220, FAR_230, FAR_320, FAR_410 και FAR_420.
  6. Για το μάθημα FAR_340, πρόταση για τη θεματική υπό διδασκαλία και ενδεικτικό σχεδιάγραμμα μαθήματος.

Όλα τα απαραίτητα στοιχεία θα πρέπει να υποβληθούν, σε μορφή ενός (1) αρχείου PDF (PORTABLE DOCUMENT FORMAT.

Συνοδευτικά στοιχεία που έχουν υποβληθεί στο παρελθόν δε λαμβάνονται υπόψη και πρέπει να υποβληθούν εκ νέου.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά στον ακόλουθο σύνδεσμο https://jobs.cut.ac.cy/ το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα, 23 Μαΐου 2022 και ώρα 13.00.