Συνεργασία ΤΕΠΑΚ και Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου στο πλαίσιο του ευρωπαικού έργου «VRTEACHER»

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου (του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας) και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοίνωσαν στις 11 Απριλίου 2022 τη συνεργασία τους στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου Erasmus+ με τίτλο «VRTEACHER - Virtual Reality-based Training to improvE digitAl Competences of teacHERs» (2020-1-CY01-KA226-SCH-082707).

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου θα συμμετάσχει στο έργο VRTEACHER ως Συνεργαζόμενος Εταίρος (Associated Partner). Αυτή η συνεργασία φέρνει κοντά δύο σημαντικά ιδρύματα που μοιράζονται έναν κοινό στόχο, να παρέχουν σύγχρονες και βασισμένες στην τεχνολογία προσεγγίσεις διδασκαλίας και μάθησης που θα προωθήσουν τον ψηφιακό μετασχηματισμό και τον εκσυγχρονισμό της εκπαίδευσης. Αποτελεί, επίσης, την ευκαιρία για σχεδιασμό μελλοντικών πρωτοβουλιών και δράσεων συνεργασίας μεταξύ των δύο ιδρυμάτων.

Το έργο VRTEACHER έχει τη φιλοδοξία να παρέχει αποτελεσματικές εκπαιδευτικές απαντήσεις που σχετίζονται με την κατάρτιση των εκπαιδευτικών μέσω της χρήσης μιας νέας παιδαγωγικής προσέγγισης βασισμένης σε Εικονική Πραγματικότητα για εικονική πρακτική εξάσκηση. Το έργο στοχεύει να αντιμετωπίσει την ανάγκη για εκσυγχρονισμό και ψηφιακό μετασχηματισμό της εκπαίδευσης και κατάρτισης των εκπαιδευτικών και να ενισχύσει τις ψηφιακές δεξιότητες και την ετοιμότητα των εκπαιδευτικών μέσω μιας εκπαιδευτικής μεθόδου και εργαλείου Εικονικής Πραγματικότητας (ΕΠ).

Το έργο περιλαμβάνει έξι εταίρους, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Κύπρος / Συντονιστής), το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, το Πανεπιστήμιο Carlos III της Μαδρίτης (Ισπανία), το Fundación Siglo22 (Ισπανία), το Future In Perspective Limited (Ιρλανδία), το Commonwealth Center for Connected Learning (Μάλτα). Το έργο συντονίζεται από το Social Computing Research Center, μέσω του Ερευνητικού Εργαστηρίου Visual Media Computing Research Laboratory και του Καθηγητή Ανδρέα Λανίτη και της μεταδιδακτορικής ερευνήτριας Καλλιόπης Ευαγγελίας Σταυρούλια του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Περισσότερες λεπτομέρειες για το έργο μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα του έργου https://www.vrteacher.eu/ .

Το ΤΕΠΑΚ γίνεται ο πρώτος δημόσιος οργανισμός στην Κύπρο που διαθέτει δωμάτιο Θηλασμού

Kαλοκαιρινά μαθήματα Ελληνικής Γλώσσας για παιδιά προσφύγων από Ουκρανία

Το ΤΕΠΑΚ φιλοξένησε σεμινάριο με θέμα το εργαλείο που δημιούργησε ο ΠΟΥ για την αντιμετώπιση των νοσημάτων που μεταφέρονται από διαβιβαστές στην Ευρώπη