Παρουσίαση των αποτελεσμάτων της βιβλιογραφικής ανασκόπησης σχετικά με την ανίχνευση της κακοποίησης των ηλικιωμένων ατόμων

Η κακοποίηση των ηλικιωμένων ατόμων είναι ένα ευρέως διαδεδομένο φαινόμενο παγκοσμίως. Η χρήση εργαλείων ανίχνευσης για τον εντοπισμό ύποπτων περιπτώσεων κακοποίησης θα μπορούσε να είναι μια χρήσιμη στρατηγική για την υποστήριξη των επαγγελματιών στην αναγνώριση των σημείων και των δεικτών κακοποίησης και στην απόφαση να ζητήσουν περαιτέρω διερεύνηση. Από την άλλη πλευρά, ενώ χρησιμοποιούνται διαφορετικά εργαλεία ανίχνευσης, με διαφορετικά ψυχομετρικά χαρακτηριστικά, γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για την εφαρμογή καθενός από αυτά, καθώς και εμπόδια για τους επαγγελματίες, αλλά και για τους ίδιους τους ηλικιωμένους.

Προκειμένου να συστηματοποιηθεί η τρέχουσα γνώση σχετικά με την ανίχνευση πιθανής κακοποίησης των ηλικιωμένων, η κοινοπραξία του έργου Erasmus+ SAVE, υπό τον συντονισμό του Πανεπιστημίου του Minho, κυκλοφόρησε μια συστηματική ανασκόπηση της βιβλιογραφίας γύρω από αυτό το ζήτημα, η οποία είναι τώρα διαθέσιμη στα Αγγλικά, Πορτογαλικά , Ιταλικά, Ελληνικά, Φινλανδικά και Πολωνικά.

Τα ευρήματα της έρευνας έδειξαν ότι, στη βιβλιογραφία επισημαίνεται, ότι για κάθε εργαλείο ανίχνευσης, υπάρχουν επιχειρήματα που τονίζουν τόσο τα υπέρ όσο και τα κατά. Αν και είναι κατανοητό ότι τα εργαλεία ανίχνευσης είναι ένα σημαντικά εργαλεία για τον εντοπισμό πιθανής κακοποίησης στους ηλικιωμένους, η έλλειψη αποτελεσματικών και πρακτικών εργαλείων και η αμφίβολη έκταση των πιθανών αρνητικών συνεπειών τους είναι σημαντικοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη όταν προγραμματίζεται η εφαρμογή προγραμμάτων ανίχνευσης.

Ενώ απαιτείται περισσότερη έρευνα για να καλυφθούν αυτά τα κενά και να βοηθηθούν οι επαγγελματίες να λαμβάνουν τεκμηριωμένες αποφάσεις, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η χρήση εργαλείων ανίχνευσης, πέρα ​​από τις μακροπρόθεσμες πιθανές θετικές επιδράσεις τους στους ηλικιωμένους είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για την εκπαίδευση των επαγγελματιών στον τομέα της υγείας και της κοινωνικής φροντίδας. Ως εκ τούτου, η εκπαίδευση αυτών των επαγγελματιών είναι απαραίτητη για να καταστεί εφικτή η ανίχνευση της κακοποίησης στους ηλικιωμένους, να αυξηθεί η ευαισθητοποίηση σχετικά με το θέμα και να προωθηθεί η ευρύτερη γνώση των παραγόντων που μπορούν να καθορίσουν μια πιθανή κακοποίηση στα ηλικιωμένα άτομα.

Στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+ ‘SAVE’– Screening for Abuse Victims Among Elderly” συμμετέχει  και το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Για να κατεβάσετε την πλήρη έκθεση ή/και την περίληψη επισκεφθείτε τον σύνδεσμο: https://www.projectsave.eu/documents/

Για να περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο SAVE επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: https://www.projectsave.eu/

The SAVE project is co-funded by the European Commission under the Erasmus+ Programme. The support for the production of the report does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein

Το πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας για παιδιά από την Ουκρανία θα λειτουργήσει και το Καλοκαίρι