Το CUTing Edge επισκέφθηκε η Υφυπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Lee Satterfield

Το κέντρο καινοτομίας του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) «CUTing Edge -American Space» επισκέφθηκε το απόγευμα της Παρασκευής,8 Απριλίου του 2022, η Υφυπουργός Εξωτερικών των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής (ΗΠΑ), αρμόδια για Εκπαιδευτικά και Πολιτιστικά θέματα, κα Lee Satterfield.

Την Αμερικανίδα Υφυπουργό Εξωτερικών υποδέχθηκαν ο Διευθυντής του CUTing Εdge, κ. Δημήτριος Μπόγλου καθώς και η ομάδα φοιτητών/τριών του ΤΕΠΑΚ που εργάζονται στο κέντρο, το οποίο χρηματοδοτείται από την Πρεσβεία των ΗΠΑ στην Κύπρο.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της, η κα Satterfield έτυχε ενημέρωσης, μέσα από παρουσίαση του κ. Μπόγλου, για τις καινοτόμες δράσεις που προωθεί το CUTingEdge ως επίσης και για το πρόγραμμα που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα υπό την αιγίδα του CUTingEdge και τη συνεργασία του μέλους του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, κας Μαρίας Χριστοφόρου και του Πανεπιστήμιου της Ουτρέχτης.

Ακολούθησε ξενάγηση στον χώρο του CUTing Edge και παρουσίαση του εξοπλισμού που χρησιμοποιεί με τεχνολογίες αιχμής όπως 3D Printer, Robotics, Lego, cameras, Pcs, Oculus Quest 2, HTC VIVE, ενώ διεξήχθη μια εποικοδομητική συζήτηση με το προσωπικό του κέντρου για τις εμπειρίες και δεξιότητες που έχει αποκτήσει, τις μελλοντικές δράσεις και τους τρόπους περαιτέρω ανάπτυξης του κέντρου.

«I stopped by the CUTing Edge #AmericanSpace at @CyUniTech, and it truly lives up to its name! One of the innovative projects they showed me is an English learning program that uses virtual reality to connect with @UniUtrecht students. Very cool!», έγραψε στον λογαριασμό της στο twitter, η κα Lee Satterfield.

Το πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας για παιδιά από την Ουκρανία θα λειτουργήσει και το Καλοκαίρι

Διοργάνωση Ευρωπαϊκής Συνάντησης με θέμα την ποιότητα ζωής στον καρκίνο με συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ και ΕΥ ΖΗΝ διοργανώνουν τον 4ο εταιρικό φιλανθρωπικό αγώνα σκυταλοδρομίας ΟΠΑΠ RUN4ALL