Η γυναικοκτονία μπορεί να προληφθεί: Κάνε τη σύνδεση

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου ανακοινώνουν την έναρξη της εκστρατείας ενημέρωσης στα πλαίσια του έργου - για την πρόληψη της γυναικοκτονίας «Κάνε τη σύνδεση».

Κάθε μέρα, σε όλο τον κόσμο, 137 γυναίκες και κορίτσια δολοφονούνται λόγω του φύλου τους από μέλος της οικογένειας ή από έναν νυν ή πρώην σύντροφο.

Η γυναικοκτονία δεν είναι μόνο η πιο ακραία εκδήλωση έμφυλης βίας κατά των γυναικών, αλλά και η πιο βίαιη εκδήλωση έμφυλης διάκρισης και ανισότητας.

Το έργο FEM-United στόχο έχει να αναδείξει την επείγουσα ανάγκη ανάπτυξης και εφαρμογής αποτελεσματικών στρατηγικών για την πρόληψη των γυναικοκτονιών. Ταυτόχρονα, το έργο επικεντρώνεται στην πρόληψη των γυναικοκτονιών στο πλαίσιο της συντροφικής βίας και/ή της ενδοοικογενειακής βίας.

Η εκστρατεία «Κάνε τη Σύνδεση» στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των επαγγελματιών πρώτης γραμμής, των εμπλεκόμενων φορέων και του ευρύτερου κοινού σχετικά με την πρόληψη των γυναικοκτονιών στα πλαίσια συντροφικής σχέσης και να παροτρύνει τους/τις πολίτες/πολίτιδες να θέσουν κρατικές αρχές και θεσμούς υπόλογους  για την πρόληψη του φαινομένου.

Μέσω της κυκλοφορίας 5 βίντεο, η εκστρατεία θα υπογραμμίσει την ανάγκη για:

• Αναγνώριση των δολοφονιών γυναικών και κοριτσιών λόγω του φύλου τους ως γυναικοκτονίες.
  • Σύνδεση της κανονικοποίησης των άνισων σχέσεων εξουσίας και βίας με τη γυναικοκτονία.
  • Κατανόηση των παραγόντων κινδύνου που σχετίζονται με τη γυναικοκτονία.
  • Αντιμετώπιση των επιβλαβών στάσεων, συμπεριφορών και στερεοτύπων που αποκρύπτουν τις βασικές αιτίες της βίας κατά των γυναικών.
  • Συλλογική απαίτηση από το κράτος για αποτελεσματικές κρατικές πολιτικές και μέτρα για την πρόληψη των γυναικοκτονιών.

Δείτε τα βίντεο της εκστρατείας εδώ: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9Kfrt240U7n5zg1SYW599LmkgSvT039I

Η έρευνα FEM-United

Μέσω της συλλογής ποσοτικών και ποιοτικών στοιχείων, το έργο έχει αναπτύξει μια βάση δεδομένων αναφορικά με την έκταση και τα χαρακτηριστικά των γυναικοκτονιών σε πέντε ευρωπαϊκές χώρες.

Η έρευνα FEM-United έδειξε ότι το 2019-2020, 629 γυναίκες δολοφονήθηκαν στην Κύπρο, τη Γερμανία, τη Μάλτα, την Πορτογαλία και την Ισπανία. Το 60% των γυναικοκτονιών διαπράχθηκε από νυν ή πρώην σύντροφο.

Στην Κύπρο, την περίοδο 2019-2020, σημειώθηκαν 13 γυναικοκτονίες, εκ των οποίων οι 2 ήταν δολοφονίες κοριτσιών. Άλλα ευρήματα της μελέτης δείχνουν ότι:

• Η πιο συχνή μορφή γυναικοκτονίας είναι αυτή που διαπράττεται στα πλαίσια συντροφικής σχέσης: Σχεδόν όλες οι γυναικοκτονίες διαπράχθηκαν από νυν ή πρώην σύζυγο ή σύντροφο.
  • Γυναίκες μεταναστευτικής καταγωγής διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο γυναικοκτονίας: η πλειοψηφία των θυμάτων γυναικοκτονίας στην Κύπρο κατά την περίοδο 2019-2020 ήταν μετανάστριες που ήταν είτε υπήκοοι τρίτων χωρών (55%) είτε υπήκοοι ΕΕ (18%).
  • Οι γυναικοκτονίες διαπράττονται από άνδρες, επιπλέον, η πλειοψηφία των δραστών ήταν Κύπριοι πολίτες (73%).
  • Παρά το ιστορικό βίας από στενό σύντροφο, δεν υπήρξε καμία παρέμβαση από τις αρχές πριν από τις γυναικοκτονίες: μόνο μία περίπτωση ήταν γνωστή στους εμπλεκόμενους φορείς και μόνο 2 από στις 10 περιπτώσεις ήταν γνωστές σε άλλους, όπως μέλη της οικογένειας, γείτονες/ισσες ή φιλικά πρόσωπα.

_______________________________________________________________________

Το FEM-UnitED είναι ένα διετές διακρατικό έργο που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα «Δικαιώματα, Ισότητα και Ιθαγένεια» της ΕΕ στο οποίο συμμετέχουν 5 ευρωπαϊκές χώρες: Κύπρος, Γερμανία, Μάλτα, Πορτογαλία και Ισπανία.

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, συμμετέχει στο πρόγραμμα με τις Δρ Χριστιάνα Κούτα, Δρ Έλενα Ρούσου και Κα Ελίνα Κωφού. Το ΤΕΠΑΚ είναι συντονιστής του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου για την Γυναικοκτονία http://eof.cut.ac.cy/.