ΤΕΠΑΚ και Ergo Home Energy υπέγραψαν Πρωτόκολλο Συνεργασίας

Πρωτόκολλο Συνεργασίας υπέγραψαν το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και η εταιρεία Ergo Home Energy Ltd, η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) και συγκεκριμένα των Φωτοβολταϊκών Συστημάτων, στο πλαίσιο της καλλιέργειας των σχέσεων μεταξύ των δύο μερών και της κοινής προσπάθειας για προώθηση μιας πολυεπίπεδης συνεργασίας.

Εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, το Πρωτόκολλο υπέγραψε ο Πρύτανης, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και εκ μέρους της εταιρείας, ο Executive Director κ. Κυριάκος Κυριακίδης, στο πλαίσιο ειδικής τελετής που πραγματοποιήθηκε στο ΤΕΠΑΚ στις 10 Μαρτίου. Κατά τη διάρκεια της τελετής, αντηλλάγησαν απόψεις και συζητήθηκαν οι τρόποι συνεργασίας μεταξύ των δύο μερών, με την εμπλοκή και ακαδημαϊκών του Πανεπιστημίου που δραστηριοποιούνται επιστημονικά και ερευνητικά στον τομέα της «πράσινης» ενέργειας.

Ο Πρύτανης Ζαφείρης ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι το ΤΕΠΑΚ προωθεί και εφαρμόζει φιλικές προς το περιβάλλον πολιτικές και πρακτικές, σημειώνοντας πως η ενσωμάτωση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών στους πυλώνες λειτουργίας του Πανεπιστημίου αποτελεί έναν από τους στρατηγικούς στόχους του ΤΕΠΑΚ.

Αναφέρθηκε, επίσης, στις πρωτοβουλίες και δράσεις που αναπτύσσει και προωθεί το Πανεπιστήμιο για την επίτευξη των στόχων της αειφόρου ανάπτυξης, μέσω της διδασκαλίας, της έρευνας και της μεταφοράς της γνώσης, αλλά και της έμπρακτης ενσωμάτωσής τους στις εσωτερικές πρακτικές, πολιτικές και διαδικασίες του Πανεπιστημίου.

Από την πλευρά του, ο κ. Κυριακίδης είπε ότι η Ergo Home Energy Ltd προσφέρει, από το 2010, ολοκληρωμένες λύσεις σε φωτοβολταϊκά συστήματα κάθε μεγέθους και τεχνολογίας. Ανέφερε ότι η εταιρεία διαθέτει μια ομάδα μηχανικών υψηλού επιπέδου εξειδίκευσης και τεχνικής κατάρτισης και προσβλέπει στην εργοδότηση ικανών και άξιων επιστημόνων.

Είπε, επίσης, ότι η εταιρεία αποσκοπεί, με την υπογραφή του Πρωτοκόλλου, στην ενδυνάµωση των σχέσεων της µε τον ακαδηµαϊκό τοµέα και συγκεκριμένα με το ΤΕΠΑΚ, διά µέσου της από κοινού διενέργειας εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων κοινού ενδιαφέροντος, την άντληση τεχνογνωσίας από τη συµµετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράµµατα, καθώς επίσης και από την απασχόληση νέων επιστηµόνων στην εταιρεία, µε ειδικότητα στις τελευταίες τεχνολογίες και στους τοµείς της έξυπνης ενέργειας.

Συζητήθηκε επίσης το θέμα της παραχώρησης πρόσβασης της εταιρείας στο Δίκτυο Αποφοίτων (Alumni) του ΤΕΠΑΚ για τη δημοσίευση θέσεων εργασίας και άλλων χρήσιμων πληροφοριών που αφορούν τους απόφοιτους του Πανεπιστημίου καθώς επίσης και η πρόθεση της εταιρείας για τη χορηγία χρηματικού βραβείου αριστείας σε φοιτητή/φοιτήτρια του ΤΕΠΑΚ που σπουδάζει σε κλάδο συναφή με τον τομέα της ενέργειας και των φωτοβολταϊκών.

Στην τελετή συμμετείχαν στελέχη του ΤΕΠΑΚ και της εταιρείας.