Ξενάγηση των πρωτοετών σπουδαστών των Βιολογικών Κηπευτικών Καλλιεργειών των ΜΙΕΕΚ στο ΓΕΒΕΤ

Νέα-Ανακοινώσεις

Στα πλαίσια του προγράμματος προβολής του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων (ΓΕΒΕΤ) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 9/12/2021 και ώρα 16:00 μ.μ. επίσκεψη των πρωτοετών σπουδαστών των Βιολογικών Κηπευτικών Καλλιεργειών της Δημόσιας Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΜΙΕΕΚ) στα εργαστήρια του ΓΕΒΕΤ.

Οι σπουδαστές ξεναγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων του ΓΕΒΕΤ από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Βασίλη Φωτόπουλο και ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα σπουδών καθώς και για την εργαστηριακή υποδομή του Τμήματος.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης πραγματοποιήθηκε επίδειξη μιας Εργαστηριακής Άσκησης με θέμα Πλασμόλυση Φυτικών Κυττάρων από την Ερευνητική Συνεργάτιδα του ΤΕΠΑΚ και Εκπαιδεύτρια των ΜΙΕΕΚ Δρ. Αίγλη Γεωργιάδου. Η άσκηση αυτή αποτελεί μέρος του εργαστηριακού μαθήματος ABF 211 Φυσιολογίας Φυτών που διδάσκεται στο δεύτερο έτος προπτυχιακών σπουδών του Τμήματος ΓΕΒΕΤ.