Εκδήλωση στο ΤΕΠΑΚ με τίτλο “ΑΛΚΟΟΛ, ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ”

Το Κέντρο Φοιτητικής Ανάπτυξης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), σε συνεργασία με το ΚΕΝΘΕΑ διοργανώνει εκδήλωση με τίτλο “ΑΛΚΟΟΛ, ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ”, στα πλαίσια της Εβδομάδας Ευαισθητοποίησης για το Αλκοόλ.

Στόχος είναι να συζητηθούν διάφορα θέματα της χρήσης αλκοόλ. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 25/11/2021 στις 5μ.μ., στο ισόγειο του κτηρίου Δράκος, αίθουσα 002, στο ΤΕΠΑΚ.

Προσκεκλημένη ομιλήτρια είναι η κα Έλενα Ζαρούνα, Συμβουλευτική Ψυχολόγος, Διευθύντρια του ΚΕΝΘΕΑ.

Η εκδήλωση αποτελεί μέρος των δράσεων του προγράμματος Orange Bubble, του ΚΕΝΘΕΑ. Το Orange Bubble αποσκοπεί στη μείωση της βλάβης που μπορεί να προκληθεί από την κατανάλωση νομίμων ή/και παρανόμων ουσιών εξάρτησης.

Το πρόγραμμα επιχορηγεί η Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου.

Η ομιλήτρια θα παρουσιάσει τη δράση του αλκοόλ και τους μηχανισμούς με τους οποίους είναι δυνατόν να αναπτυχθεί εξάρτηση. Επίσης, θα υπάρξει αναφορά σε μεθόδους ασφαλέστερης κατανάλωσης εκεί και όπου η επιλογή είναι η κατανάλωση αλκοόλ.

Θα δοθεί η ευκαιρία για συζήτηση των απόψεων και των προβληματισμών των συμμετεχόντων στην εκδήλωση.