Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει διαδικτυακό εργαστήρι με θέμα «Πλαστικοποιητές και Ανθρώπινη Υγεία»

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει διαδικτυακό εργαστήρι με θέμα «Πλαστικοποιητές και Ανθρώπινη Υγεία» στο πλαίσιο του έργου BIOFOODPACK το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο M-ERA.NET και την Κυπριακή Δημοκρατία μέσω του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας.

Το εργαστήρι θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 08 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 17:00 – 18:30 (Διαδικτυακά).

Οι πλαστικοποιητές είναι κοινές χημικές ουσίες οι οποίες βρίσκονται και σε πλαστικές συσκευασίες τροφίμων/νερού και εμπλέκονται σε μια σειρά ενδοκρινικών διαταραχών, είτε αναπαραγωγικές, μεταβολικές, ή του θυρεοειδή.

Οι πλαστικοποιητές μεταναστεύουν υπό ορισμένες συνθήκες από τη συσκευασία στο έτοιμο τρόφιμο προς κατανάλωση και εισέρχονται ακολούθως στον ανθρώπινο οργανισμό.

Το εργαστήρι θα εστιάσει τόσο στο ρίσκο υγείας που σχετίζεται με τους πλαστικοποιητές όσο και σε προτεινόμενες συμπεριφορικές αλλαγές για μείωση της έκθεσης μας σε αυτές τις χημικές ουσίες.

Εγγραφή: https://bit.ly/PlasticizersAndHealth

• Η εγγραφή αποτελεί προϋπόθεση παρακολούθησής της ημερίδας, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.
  • Η εγγραφή και παρακολούθηση της ημερίδας είναι δωρεάν.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης.