GenderSMART: Συζήτηση με μέλη Συγκλήτου “Towards a (gender) bias free notion of merit and excellence”

Στα πλαίσια της υλοποίησης του Σχεδίου Ισότητας των Φύλων μέσω του έργου GenderSMART, πραγματοποιήθηκε χθες επαγγελματικό γεύμα και συζήτηση με τη συμμετοχή μελών της Συγκλήτου και της Επιτροπής Ισότητας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Το θέμα της συζήτησης ήταν Towards a (gender) bias free notion of merit and excellence” και σύντομες εισαγωγικές τοποθετήσεις έκαναν οι Maxime Forest, Gender Trainer & Expert από την Yellow Window (τεχνικό εταίρο στο έργο GenderSMART) και Άννα Κουκκίδη-Προκοπίου, Εξωτερική Σύμβουλος, οι οποίοι ανέδειξαν τις πρόσφατες αλλαγές στην πολιτική έρευνας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα του ΤΕΠΑΚ που βρίσκεται ήδη σε τροχιά υλοποίησης Σχεδίου Ισότητας των Φύλων.

Το Horizon Europe, το νέο πλαίσιο για την Έρευνα και Καινοτομία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αποτελεί ορόσημο στην προώθηση της ισότητας των φύλων και της διάστασης του φύλου στην έρευνα και τον ακαδημαϊκό χώρο. Από το 2022, πανεπιστήμια και άλλοι οργανισμοί που εκτελούν έρευνες χωρίς ολοκληρωμένο σχέδιο ισότητας των φύλων - όπως αυτό που υλοποιείται στο ΤΕΠΑΚ στο πλαίσιο του έργου GenderSMART, δεν θα είναι πλέον επιλέξιμοι για χρηματοδότηση από την ΕΕ και η ενσωμάτωση της διάστασης του φύλου θα γίνει προϋπόθεση για την υποβολή προτάσεων στις προσκλήσεις του Horizon Europe στους περισσότερους τομείς.

Η εξασφάλιση ισορροπίας μεταξύ των φύλων στις προσλήψεις, τη σύνθεση και τη διαχείριση της ομάδας, την ενίσχυση της πρόσβασης των γυναικών σε θέσεις λήψης αποφάσεων ή την οικοδόμηση της εργασιακής κουλτούρας που είναι ευαίσθητη ως προς το φύλο, επιτρέπει έτσι σε κάθε μέλος της κοινότητας να συνεισφέρει με όλες τις δυνατότητές του/της  δίνοντας στον οργανισμό βασικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης απαντήθηκαν ερωτήματα όπως αν αυτοί οι στόχοι έρχονται σε αντίθεση με την πρόσληψη και την προαγωγή βάσει αξιοκρατίας ή με ίση μεταχείριση. Ομοίως, η αντιμετώπιση πιθανών διαφορών, συγκεκριμένων αναγκών ή τυφλών σημείων σε σχέση με το φύλο και/ή τις μεταβλητές φύλου τίθεται ως νέο πρότυπο για «research excellence» και αν αυτό υπονομεύει την αυτονομία της έρευνας. Μέσα από τις παρεμβάσεις τους οι ομιλητές σκιαγραφησαν τις ευκαιρίες για οργανισμούς που είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν την πρόκληση της ένταξης του φύλου στην έρευνα.

Yπενθυμίζεται ότι το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει ως εταίρος στο έργο GenderSMART, μαζί με επτά ευρωπαίους εταίρους οι οποίοι έθεσαν ως κύριο στόχο να επιτύχουν την ισότητα στο χώρο εργασίας.  Μέσω αυτού, δεσμεύεται να αναπτύξει και να εφαρμόσει ένα Σχέδιο Ισότητας των φύλων (Gender Equality Plan), το οποίο βασίζεται στους εξής τέσσερις πυλώνες:

• Την οικοδόμηση κουλτούρας ισότητας των φύλων
  • Την ανάπτυξη μέτρων, που στοχεύουν στην ισότιμη υποστήριξη της επαγγελματικής σταδιοδρομίας
  • Την αναμόρφωση της διαδικασίας λήψης αποφάσεων και διακυβέρνησης
  • Την ενσωμάτωση του παράγοντα «φύλο» στη χρηματοδότηση, την επιστημονική έρευνα και τη διδασκαλία.

Δείτε το αναλυτικό Σχέδιο Δράσης για την Ισότητα των Φύλων (Gender Equality Plan) το οποίο έχει καταρτιστεί και υλοποιείται στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.