Εκδήλωση ΤΕΠΑΚ – ΥΠΕΞ με θέμα «Ο ∆ιάλογος για το Μέλλον της Ευρώπης και ο Ρόλος των Νέων»

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και το Υπουργείο Εξωτερικών συνδιοργάνωσαν εκδήλωση με θέμα «Ο ∆ιάλογος για το Μέλλον της Ευρώπης και ο Ρόλος των Νέων: Περιφερειακές ∆ιαστάσεις, Προκλήσεις και Προοπτικές», στην οποία συμμετείχαν ο Υπουργός Εξωτερικών της Κύπρου, κ. Νίκος Χριστοδουλίδης και ο Αναπληρωτής Υπουργός Εξωτερικών της Ελλάδας, κ. Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου, στην αίθουσα της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου, στο πλαίσιο του ανοικτού διαλόγου με τους Ευρωπαίους πολίτες, δίνοντας τους βήμα να εκφράσουν τις απόψεις καθώς και τις προσδοκίες τους από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Σε χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης ανέφερε πως «ενώνουμε σήμερα τη φωνή μας, με τις φωνές των Ευρωπαίων συμπολιτών μας που συμμετέχουν σε αυτή τη δημιουργική προσπάθεια και καταγράφουμε τις δικές μας απαντήσεις στο ερώτημα: Ποια Ευρώπη θέλουμε; Έχουμε τη χαρά να κάνουμε αυτό τον διάλογο στην παρουσία των αγαπητών φίλων Υπουργών, κ. Χριστοδουλίδη και κ. Βαρβιτσιώτη, τους οποίους καλωσορίζω στη Λεμεσό και στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου».

«Η διεθνοποίηση και η εξωστρέφεια αποτελούν βασικές στρατηγικές μας επιδιώξεις.  Σε αυτή την κατεύθυνση, ως Πανεπιστήμιο αξιοποιούμε τις πρωτοβουλίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την προώθηση της έρευνας, της εκπαίδευσης και της κατάρτισης σε περιφερειακό και διεθνές επίπεδο. Συμμετέχουμε ενεργά στο σύνολο των δράσεων του προγράμματος κινητικότητας Erasmus+, αντλούμε κονδύλια για χρηματοδότηση της έρευνας και από το 2013 λειτουργούμε στις εγκαταστάσεις μας το πρώτο κέντρο πληροφόρησης Europe Direct στη Λεμεσό», σημείωσε.

Τόνισε πως  «επιστέγασμα των προσπαθειών μας για διεθνοποίηση είναι η πρόσφατη σύμπραξη μας με άλλα 7 Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια για τη δημιουργία του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου. Μαζί με τους Ευρωπαίους συνεργάτες μας εργαζόμαστε μεθοδικά, για να δημιουργήσουμε ένα από τα πανεπιστήμια του μέλλοντος, όπως ορίζονται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Προωθούμε τις ευρωπαϊκές αξίες και στοχεύουμε στη βελτίωση της ποιότητας και της ανταγωνιστικότητας της ευρωπαϊκής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης».

«Kεντρικός άξονας κάθε προσπάθειας μας είναι η αειφορία και βιώσιμη ανάπτυξη. Η καθημερινή μας δράση απαντά στην πρόσκληση για αλληλεγγύη μεταξύ των γενεών.  Πώς δηλαδή οι ενέργειες μας σήμερα, θα επιτρέψουν την ευημερία του αύριο. Δε θα μπορούσαμε λοιπόν να μην συμμετέχουμε σε αυτόν τον διάλογο, γιατί το μέλλον της Ευρώπης μας αφορά. Η παρουσία των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας εδώ, μεταφράζεται ως ανάληψη της ευθύνης που μας αναλογεί στη διαμόρφωση του κοινού, Ευρωπαϊκού μας μέλλοντος», κατέληξε ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ.

Στο δικό του χαιρετισμό, ο Υπουργός Εξωτερικών, κ. Νίκος Χριστοδουλίδης ευχαρίστησε τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ για τη φιλοξενία «σε ένα από τα πιο γνωστά και πιο πετυχημένα Πανεπιστήμια της Κύπρου για να μιλήσουμε για ένα θέμα που μας αφορά όλους, μέσα στο πλαίσιο μιας πρωτοποριακής προσπάθειας που γίνεται από πλευράς ΕΕ, αυτό που λέμε συχνά συμμετοχική δημοκρατία, για να ακουστούν οι απόψεις των ευρωπαίων πολιτών και ειδικότερα των νέων σε για την Ευρώπη του μέλλοντος και για το ποια Ευρώπη θέλουμε. Είμαστε σήμερα εδώ για να ακούσουμε, να αφουγκραστούμε τα μηνύματα της κοινωνίας και μέσα από τη συμμετοχή μας στις διεργασίες που γίνονται στην ΕΕ να μεταφέρουμε αυτά τα μηνύματα, ειδικότερα σε συγκεκριμένες θεματικές που η ίδια η ΕΕ έχει καθορίσει», ανέφερε ο κ. Χριστοδουλίδης.

Από την πλευρά του, ο Αναπληρωτής Υπουργός Εξωτερικών της Ελλάδας, κ. Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, εξέφρασε τη χαρά του που βρίσκεται σ’ ένα κυπριακό Πανεπιστήμιο, σημειώνοντας ότι ο διάλογος για το μέλλον της Ευρώπης θα πρέπει να περιλαμβάνει συζήτηση των διαφόρων προκλήσεων που αντιμετωπίζει σήμερα η ΕΕ και που αφορούν, μεταξύ άλλων, στα θέματα της ασφάλειας, της μετανάστευσης, της ενέργειας, του περιβάλλοντος και της κλιματικής αλλαγής. Τόνισε, επίσης, την ανάγκη ενίσχυσης της συνεργασίας ανάμεσα στις χώρες της ΕΕ για αντιμετώπιση αυτών των προκλήσεων με αποτελεσματικό τρόπο, έχοντας ως γνώμονα τις ευρωπαϊκές αρχές και αξίες.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, διεξήχθη συζήτηση με νέους αναφορικά με τον ρόλο τους στον διάλογο για την Ευρώπη και τα προβλήματα που τους απασχολούν σήμερα σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Την εκδήλωση συντόνιζε ο Πρόεδρος του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ και Συντονιστής του Κυπριακού Δικτύου EIT Climate – KIC, Αναπληρωτής Καθηγητής Αλέξανδρος Χαραλαμπίδης.

Τα αποτελέσματα του διαλόγου και οι ιδέες που προέκυψαν θα υποβληθούν μέσω ειδικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας και θα χρησιμοποιηθούν ως το αποτέλεσμα της διαβούλευσης με τους πολίτες στη Διάσκεψη για το Μέλλον της Ευρώπης.

Στην εκδήλωση παρέστησαν, μεταξύ άλλων, ο Πρέσβης της Ελλάδας στην Κύπρο κ. Ιωάννης Παπαμελετίου., ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητής Παναγιώτης Θεοδοσίου, ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών του ΤΕΠΑΚ Δρ. Κώστας Χόππας καθώς επίσης στελέχη και μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Η εκδήλωση μεταδιδόταν ζωντανά μέσω του καναλιού του Πανεπιστημίου στο YouTube. Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο της εκδήλωσης πατώντας στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=2-YunUanW7