Ημερίδα με θέμα “Nurse Managers for Safety”

Ημερίδα με θέμα “Nurse Managers for Safety” διοργανώνουν το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ και ο Τομέας Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Νοσηλευτικών Υπηρεσιών

To Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο Τομέας Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Νοσηλευτικών Υπηρεσιών, με συντονίστρια την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του ΤΕΠΑΚ, Δρ Ευρυδίκη Παπασταύρου, διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: “Nurse Managers for Safety”, μέσα στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος NM4SAFETY” που συν-χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 25 Ιουνίου 2021 και ώρα 10.00 – 12.00, στο Σιακόλειο Εκπαιδευτικό Κέντρο Κλινικής Ιατρικής, στη Λευκωσία.

Κύριος στόχος του προγράμματος “NM4SAFETΥ” είναι η βελτίωση της ποιότητας του εργασιακού περιβάλλοντος των νοσηλευτών, που θεωρείται υψίστης σημασίας για την παροχή ασφαλούς φροντίδας στους ασθενείς.

Βασική συνιστώσα του προγράμματος αποτελεί η ενδυνάμωση των προϊστάμενων νοσηλευτών, μέσα από την ενίσχυση των γνώσεων και των δεξιοτήτων τους σε θέματα που αφορούν στην αποφυγή παραλείψεων και λαθών κατά την παροχή νοσηλευτικής φροντίδας, αλλά και στην ορθή και ισότιμη κατανομή της παρεχόμενης φροντίδας υγείας.

Αυτό θα επιτευχθεί με τη δημιουργία ενός εκπαιδευτικού προγράμματος το οποίο έχει ετοιμαστεί από τους εταίρους του έργου στη βάση των σύγχρονων επιστημονικών δεδομένων και θα προσφερθεί μέσω διαδικτυακής εκπαίδευσης ή και δια ζώσης, μέσω της συμβατικής μεθόδου αν οι συνθήκες το επιτρέψουν.

Οι Εταίροι του Προγράμματος είναι:  University of Udine (Ιταλία), Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Κύπρος) Zurcher Hochschule Fur Angewandte Wissenschaften (Ελβετία) Katholische Hochschule Mainz (Γερμανία), Tech4care SRL (Ιταλία).

Η επιστημονική ομάδα απαρτίζεται από τους: Δρ Ευρυδίκη Παπασταύρου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, Δρ Γιώργο Ευσταθίου, Νοσηλευτικό Λειτουργό Α’ του Τομέα Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Νοσηλευτικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας, Δρ Θεολογία Τσίτση ΕΕΠ στο Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, Δρ. Μέλανη Χαραλάμπους, Νοσηλευτικό Λειτουργό του Υπουργείου Υγείας, και κα Μαρία Μασιήνη, Νοσηλευτικό Λειτουργό Α’ του Τομέα Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Νοσηλευτικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας.

Δηλώσεις συμμετοχής, διαδικτυακά στο:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHzw5ACAeFMNuQ8q19wsuQHeT2pOnEy9D-l7R248SQtfQ7pA/viewform?usp=sf_link ή στο τηλέφωνο 99243934 (κα Μαρία Γιακουμή)

Για πληροφορίες, απευθύνεστε στα τηλέφωνα: 22603052, 22603039, 22603053

Θα απονεμηθεί πιστοποιητικό Συνεχούς Επαγγελματικής Ανάπτυξης (δύο ώρες)