Λήδρα Πάλας: χορεύοντας σε μια γραμμή

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου υποστηρίζει την έκθεση Λήδρα Πάλας: χορεύοντας σε μια γραμμή που διοργανώνει το Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο Λευκωσίας και το Κέντρο Αριστείας CYENS. Το Πανεπιστήμιο είναι μέτοχος του CYENS και το πρότζεκτ του Λήδρα Πάλας συντονίζεται από τη Δρ. Θεοπιστή Στυλιανού-Λάμπερτ, αναπληρωτή καθηγήτρια στο Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών και συντονίστρια του CYENS Museum Lab.

Μέσα από την έκθεση στον εκθεσιακό χώρο του Λεβέντειου Δημοτικού Μουσείου Λευκωσίας, η οποία βασίζεται σε ενδελεχή αρχειακή έρευνα και σε μαρτυρίες ανθρώπων που βίωσαν τον ξενοδοχείο από την ίδρυσή του, το 1949, μέχρι και σήμερα, οι διοργανωτές επιδιώκουν να πραγματώσουν δύο στόχους. Ο πρώτος είναι να αποκαλύψει την ταραχώδη σύγχρονη ιστορία της Κύπρου, να «αναβιώσει» την ιστορία του Λήδρα Πάλας με έναν πιο πολυφωνικό και πολυδιάστατο τρόπο και να μας παρακινήσει να συζητήσουμε την πρόσφατη ιστορία του νησιού. Ο δεύτερος στόχος είναι να τιμήσει τη Λευκωσία αλλά και αναδείξει τη νεωτερικότητα στην Κύπρο. H πρώιμη ιστορία του Λήδρα Πάλας ξεδιπλώνει μια άλλη αφήγηση: αυτή του μοντερνισμού και της σφύζουσας κοσμοπολίτικης κοινωνικής ζωής. Οι προφορικές μαρτυρίες, σε συνδυασμό με προσωπικές φωτογραφίες και αντικείμενα, πρωτοστατούν σε αυτήν τη διαδικασία.

Σημαντικό ρόλο στην έκθεση κατέχουν οι αναδυόμενες τεχνολογίες, καθώς και πρωτότυπες εφαρμογές που αναπτύχθηκαν από το Κέντρο Αριστείας CYENS, αναβιώνοντας την ιστορία ενός ξενοδοχείου που δεν είναι πλέον εύκολα προσβάσιμο. Με τη βοήθεια της τεχνολογίας, οι παλιότεροι θα θυμηθούν και οι νεότεροι θα μάθουν πώς ήταν το πολυτελές Λήδρα Πάλας πριν από 70 και πλέον χρόνια, ταξιδεύοντας σε μια γραμμή του χρόνου που ξεκινά από τη δημιουργία του Λήδρα Πάλας και φθάνει στις μέρες μας.

Σημειώνεται ότι η έκθεση δεν θα μπορούσε να ολοκληρωθεί χωρίς την ευγενική παραχώρηση φωτογραφιών, αντικειμένων και ποικίλου τεκμηριωτικού υλικού από ιδρύματα, οργανισμούς, φορείς και ιδιώτες συλλέκτες, αλλά και από εκείνους που εργάστηκαν και έζησαν στο Λήδρα Πάλας.

Την έκθεση επιμελήθηκαν η Λουκία Λοΐζου Χατζηγαβριήλ, η Αντιγόνη Ηρακλείδου και η Θεοπίστη Στυλιανού-Λάμπερτ, ενώ τον γενικό συντονισμό της έκθεσης είχαν η διευθύντρια του Λεβέντειου Δημοτικού Μουσείου Λευκωσίας Δήμητρα Θεοδότου Αναγνωστοπούλου και η έφορος Μαρία Πατσαλοσαββή.

Την έκθεση συνοδεύει και μια πλούσια σε δοκίμια και φωτογραφικό υλικό έκδοση, στη συγγραφή της οποίας συνεισέφεραν ακαδημαϊκοί και ερευνητές, που προσεγγίζουν το Λήδρα Πάλας από διάφορες οπτικές.

Κατά τη διάρκεια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν φυσικές και διαδικτυακές ξεναγήσεις, παρουσιάσεις και εκπαιδευτικά προγράμματα.

Διάρκεια έκθεσης: 1 Ιουνίου - 31 Οκτωβρίου 2021

Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο Λευκωσίας, Αίθουσα Προσωρινών Εκθέσεων

Ώρες λειτουργίας: Τρίτη-Κυριακή, 10:00-16:30

Διοργανωτές: Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο και Κέντρο Αριστείας CYENS

Χορηγοί:

• Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη
  • Το Κέντρο Αριστείας CYENS έχει λάβει χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα για την Έρευνα και την Καινοτομία Ορίζοντας 2020 της Ε.Ε. βάσει της συμφωνίας επιχορήγησης Νo. 739578. Επίσης, το έργο έχει λάβει χρηματοδότηση από την Κυβέρνηση της Κυπριακής Δημοκρατίας μέσω του Υφυπουργείου Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής.

Υποστηρικτές: Ledra Palace Hotel PLC, ΡΙΚ, Γραφείο Τύπου και Πληροφοριών, Σύνδεσμος Φίλων Λεβέντειου Δημοτικού Μουσείου Λευκωσίας και Λεβεντείου Πινακοθήκης, Δήμος Λευκωσίας, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Χορηγός επικοινωνίας: Η Καθημερινή