Σημαντική η συνεισφορά του ΤΕΠΑΚ στην ανάπτυξη και πρόοδο της Λεμεσού, τόνισε ο Δήμαρχος στην 1η τελετή αποφοίτησης

«Όλοι μας εδώ στη Λεμεσό, παρακολουθούμε με ιδιαίτερη ικανοποίηση και περηφάνεια, την πορεία του ΤΕΠΑΚ από την ίδρυση του μέχρι σήμερα, μια πορεία αναγνώρισης και καταξίωσης, όχι μόνο στην Κύπρο, αλλά και σε διεθνές επίπεδο», ανέφερε το βράδυ της Τετάρτης(16/6) ο Δήμαρχος της Λεμεσού, κ. Νίκος Νικολαΐδης, μιλώντας στην πρώτη τελετή αποφοίτησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του ΤΕΠΑΚ, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Κηποθέατρο «Μάριος Τόκας».

Σε χαιρετισμό του στην τελετή, κατά την οποία απένειμε τα βραβεία στους πρωτεύσαντες απόφοιτους, ο κ. Νικολαΐδης συνεχάρη το ΤΕΠΑΚ για τις μέχρι σήμερα επιτυχίες του και για τη γενικότερη συμβολή του στην αναβάθμιση της παιδείας στον τόπο μας ως επίσης για τη σημαντική συνεισφορά του στην ανάπτυξη και την πρόοδο της Λεμεσού.

«Το ΤΕΠΑΚ αποτελεί το βασικότερο τεχνικό σύμβουλο της πόλης μέσα από τη δυνατότητά του να παρέχει επιστημονικά τεκμηριωμένες συμβουλευτικές υπηρεσίες στον Δήμο για μια πλειάδα θεμάτων που απασχολούν και καθορίζουν την πορεία της πόλης μας. Από την πλευρά της, η πόλη μας στήριξε και θα συνεχίσει να στηρίζει με θέρμη το ΤΕΠΑΚ στο κάθε του βήμα», πρόσθεσε ο Δήμαρχος της Λεμεσού.

Εξέφρασε, παράλληλα, τη χαρά του «γιατί η συνεργασία του ΤΕΠΑΚ με τον Δήμο μας, τον τελευταίο καιρό παίρνει ολοένα και μεγαλύτερες διαστάσεις και καλύπτει ένα διευρυνόμενο φάσμα θεμάτων», κάνοντας ιδιαίτερη μνεία στη συνδιαχείριση του Φυτιδείου Αθλητικού Κέντρου ΓΣΟ, τη φιλοξενία από πλευράς του Δήμου του προγράμματος του ΤΕΠΑΚ για το Κέντρο Μητρότητας, τη συμφωνία για χρήση δημοτικών χώρων για τις ανάγκες του Ερευνητικού Προγράμματος Εxcelcior του ΤΕΠΑΚ καθώς επίσης στη συνεργασία και επιστημονική στήριξη από πλευράς ΤΕΠΑΚ για τη διαδικασία ένταξης της Λεμεσού στο Δίκτυο Υγειών Πόλεων.

Στο δικό του χαιρετισμό, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Παναγιώτης Ζαφείρης ανέφερε, μεταξύ άλλων, πως «το Πανεπιστήμιό μας αυτή την περίοδο βρίσκεται σε μια δυναμική και πολύ αισιόδοξη πορεία. Έχουμε ένα σαφές αναπτυξιακό όραμα, με συγκεκριμένους στόχους και ιεραρχημένες προτεραιότητες. Στους 18 μήνες που πέρασαν από την ανάληψη των καθηκόντων των Πρυτανικών Αρχών, εργαστήκαμε μεθοδικά για τη διαμόρφωση μιας νέας κουλτούρας, με επίκεντρο τη συναδελφική αλληλεγγύη, τον αλληλοσεβασμό και την ελευθερία έκφρασης».

«Τον ακρογωνιαίο λίθο για τις νέες πολιτικές οι οποίες έχουν δρομολογηθεί, αποτελούν οι θεμελιώδεις αξίες της διαφάνειας, της δικαιοσύνης και της χρηστής διοίκησης. Σταθερός συλλογικός στόχος είναι η εδραίωση του Πανεπιστημίου ως ένα σύγχρονο, πρωτοπόρο και ανθρωποκεντρικό Πανεπιστήμιο, με διεθνή παρουσία και αναγνώριση,  με υψηλής ποιότητας  προγράμματα σπουδών και ερευνητική δραστηριότητα σπουδών και έρευνας και πολυσχιδή πολιτισμική και κοινωνική προσφορά», πρόσθεσε.

Ανέφερε, επίσης, ότι «στη στρατηγική μας έχουμε εντάξει δύο καινούριες και πολύ κρίσιμες κατευθύνσεις που αφορούν οριζόντια όλες τις δομές, αποφάσεις και δραστηριότητές μας και οι οποίες μετασχηματίζουν το Πανεπιστήμιο και το καθιστούν ένα πραγματικά σύγχρονο και ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο».

«Η πρώτη κατεύθυνση», ανέφερε ο Πρύτανης, « είναι η υιοθέτηση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών που περιλαμβάνουν θεματικές με εστίαση στην ποιότητα ζωής, στο αστικό και φυσικό περιβάλλον, στην κατάργηση των διακρίσεων και ανισοτήτων και στην οικονομική ανάπτυξη», επισημαίνοντας « την πολύ μεγάλη σημασία που έχει η συνεργασία μας με το Δήμο Λεμεσού σε όλα αυτά τα θέματα, η οποία υπήρξε και εξακολουθεί να είναι άριστη».

«Η δεύτερη κατεύθυνση», συνέχισε, «είναι η συμμετοχή μας, μαζί με άλλα επτά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια στην κοινοπραξία ‘Ευρωπαϊκό Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο’ που διανοίγει τεράστιες προοπτικές για τους φοιτητές, τους αποφοίτους και τους ακαδημαϊκούς μας. Όπως με ενημέρωσε χθες, η Γενική Διευθύντρια Εκπαίδευσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, συμπατριώτισσα μας Θέμιδα Χριστοφίδου, όσα πανεπιστήμια συμμετέχουν σε αυτές τις κοινοπραξίες ουσιαστικά θα βρεθούν στο επίκεντρο όλων των χρηματοδοτικών πολιτικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που αφορούν την Ανώτατη Εκπαίδευσης για τα επόμενα πολλά χρόνια», κατέληξε.

Χαιρετισμό στην τελετή αποφοίτησης απηύθυναν, μεταξύ άλλων, ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, κ. Νικόλας Ιορδάνου, η Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης του ΤΕΠΑΚ, κ. Αντωνία Ανδρέου και οι πρωτεύσαντες φοιτητές.

Στην αποψινή τελετή αποφοίτησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών απονεμήθηκαν 116 πτυχία, 61 μεταπτυχιακοί και 18 διδακτορικοί τίτλοι σε φοιτήτριες και φοιτητές των Σχολών Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης και Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών.

Αύριο Πέμπτη, 17 Ιουνίου, θα πραγματοποιηθεί η δεύτερη τελετή αποφοίτησης με κύριο ομιλητή τον Υπουργό Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, κ. Πρόδρομο Προδρόμου. Τελετές αποφοίτησης θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή(18/6/) και το Σάββατο(19/6).

Όλες οι τελετές αποφοίτησης μεταδίδονται ζωντανά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Πανεπιστήμιου στον σύνδεσμο: www.cut.ac.cy/live