Το Κέντρο Γλωσσών συμμετέχει στο ερευνητικό έργο KA3 Erasmus+ VALIANT

Το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) συμμετέχει στο ερευνητικό έργο KA3 Erasmus+ VALIANT (Virtual Innovation and Support Networks for Teachers) το οποίο ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2021.

Το έργο VALIANT (https://valiantproject.eu/) αποσκοπεί στο να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να ξεπεράσουν τα αισθήματα απομόνωσης που μπορεί να βιώνουν, προσφέροντας σε αυτούς και σε μελλοντικούς εκπαιδευτικούς του προγράμματος Προϋπηρεσιακής Κατάρτισης την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διαδικτυακές συνεργασίες με συναδέλφους από όλη την Ευρώπη.

Το έργο συντονίζεται από το Πανεπιστήμιο της Λεόν στην Ισπανία και συγκεντρώνει δέκα πανεπιστήμια καθώς και Υπουργεία Παιδείας από την Ευρώπη και συγκεκριμένα από την Castilla y León και τη Γαλικία, τη Νορβηγία, την Πορτογαλία, τη Σλοβενία ​​και τη Βάδη-Βυρτεμβέργη στη Γερμανία. Το έργο έλαβε χρηματοδότηση 800.000 ευρώ από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και θα διαρκέσει μέχρι τον Μάρτιο του 2024.

Το VALIANT ανταποκρίνεται στην ανάγκη των εκπαιδευτικών σε αγροτικές περιοχές της Ευρώπης αλλά και σε άλλα περιβάλλοντα απομόνωσης (όπως αυτό που βιώνουν σήμερα πολλοί εκπαιδευτικοί λόγω της πανδημίας) να έχουν πρόσβαση σε ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης, να μαθαίνουν από ειδικούς, να συνεργάζονται με συναδέλφους από διαφορετικές χώρες και να υιοθετούν τον ρόλο του μέντορα για μελλοντικούς εκπαιδευτικούς.

Τώρα, περισσότερο από ποτέ άλλοτε, οι εκπαιδευτικοί χρειάζονται να καλλιεργήσουν δεξιότητες για να συμμετέχουν αποτελεσματικά σε εικονικά (διαδικτυακά) περιβάλλοντα ούτως ώστε να ξεπεράσουν την απομόνωση που βιώνουν και να εμπλακούν στη δια βίου μάθηση, την καθοδήγηση και τη συνεργασία, βελτιώνοντας έτσι τα κίνητρά τους και την αίσθηση ικανοποίησης για το επάγγελμά τους.

Το VALIANT θα επικεντρωθεί στη διασύνδεση δασκάλων, καθηγητών και μελλοντικών εκπαιδευτικών σε όλη την Ευρώπη που εργάζονται ή σπουδάζουν σε αγροτικές ή απομονωμένες περιοχές βοηθώντας τους να συμμετάσχουν σε Διαδικτυακές Ανταλλαγές (Virtual Exchanges). Οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να μοιραστούν τις διδακτικές τους εμπειρίες και να συνεργαστούν με εκπαιδευτικούς που εργάζονται σε παρόμοια περιβάλλοντα σε άλλες χώρες.

Ο συντονιστής του έργου Δρ Robert O'Dowd εξηγεί: «Συμμετέχοντας σε Εικονικά Δίκτυα Καινοτομίας και Υποστήριξης, οι δάσκαλοι και καθηγητές σε αγροτικές περιοχές και οι μελλοντικοί εκπαιδευτικοί θα έχουν ευκαιρίες για καινοτομία, συνεργασία, ανάπτυξη ψηφιακών και διαπολιτισμικών δεξιοτήτων καθώς και επαγγελματική πρόοδο που διαφορετικά θα ήταν δύσκολη σε αγροτικές περιοχές ή σε περιόδους αναγκαστικής απομόνωσης. Οι διαδικτυακές ανταλλαγές θα καταστήσουν επίσης το επάγγελμα του εκπαιδευτικού πιο ελκυστικό για τους μελλοντικούς δασκάλους και καθηγητές μέσα από την εμπλοκή τους σε αυθεντικά σενάρια μάθησης και διδασκαλίας”.

Πώς μπορείτε να εμπλακείτε:

Ο πρώτος γύρος των διαδικτυακών ανταλλαγών θα πραγματοποιηθεί μεταξύ Σεπτεμβρίου και Δεκεμβρίου 2021 και η ομάδα του έργου δέχεται επί του παρόντος εγγραφές από εκπαιδευτικούς τόσο στη δημοτική όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση που ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος στο πρόγραμμα διαδικτυακής ανταλλαγής.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το valiantprojecteu@gmail.com ή επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του έργου www.valiantproject.eu

Μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε με την Δρ. Άννα Νικολάου, Επιστημονική Υπεύθυνη του έργου στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου: anna.nicolaou@cut.ac.cy