Δείχνουμε «λευκή κάρτα» και στέλνουμε μήνυμα ειρήνης μέσω του Αθλητισμού

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Αθλητισμού για την Ανάπτυξη και την Ειρήνη, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 6 Απριλίου, με στόχο την προώθηση της ειρήνης και της συμφιλίωσης στον κόσμο μέσα από τον Αθλητισμό.

Στο πλαίσιο αυτής της Παγκόσμιας Ημέρας, το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει και φέτος στην καμπάνια «White Card» (λευκή κάρτα) του Διεθνούς Οργανισμού Peace And Sport, δείχνοντας λευκή κάρτα και στέλνοντας μήνυμα ειρήνης. Σε αντίθεση με την κόκκινη και κίτρινη κάρτα που συμβολίζουν ποινές, η λευκή κάρτα χρησιμοποιείται ως σύμβολο δέσμευσης για τη δημιουργία ειρήνης!

Στο ισόγειο της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας (ΥΣΦΕ)  και στο γυμναστήριο του Πανεπιστημίου βρίσκεται ήδη κρεμασμένη μια λευκή φανέλα με το λογότυπο της «White Card». Το Αθλητικό Τμήμα του Πανεπιστημίου προτρέπει τα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας να περάσουν, εντός της ημέρας, από τους πιο πάνω χώρους και να βγάλουν τη δική τους σέλφι (selfie), κρατώντας μια λευκή κάρτα. Ακολούθως, μπορούν να την αποστείλουν στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του Τμήματος στο athletics@cut.ac.cy και να την αναρτήσουν στα δικά τους Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης (ΜΚΔ) κάνοντας χρήση των hashtags #PeaceandSport και #WhiteCard.

΄΄Χρησιμοποιούμε΄΄ τον αθλητισμό και τις αξίες του για να προστατεύσουμε τον πλανήτη μας και να ενισχύσουμε τους δεσμούς μας μεταξύ τους.

Στέλνουμε όλοι, την 6η Απριλίου, ένα μήνυμα παγκόσμιας αλληλεγγύης ολόκληρης της αθλητικής οικογένειας!