Το καφενείον: Μια άλλη διάσταση

Στην εικαστική έκθεση "Το καφενείον: Μια άλλη διάσταση" που πραγματοποιείται στο Δημοτικό Κέντρο Τεχνών, Αποθήκες Παπαδάκη στη Λεμεσό, αναφέρεται άρθρο στην εφημερίδα Πολίτης στο ένθετο Παράθυρο-Λοξές ματιές στον Πολιτισμό. Η έκθεση έρχεται να τονίσει τον εμβληματικό ρόλο που διαδραμάτισε ο καφές στην Ιστορία της Κύπρου, από την εμφάνισή του στα μέσα του 19ου αιώνα, και παράλληλα να αναδείξει τον ρόλο των καφενείων ως ζωτικό μέρος του κοινωνικού ιστού της πατριαρχικής κυπριακής κοινωνίας μέσα από τα μάτια εικαστικών και φωτογράφων του χθες και του σήμερα.

Την έκθεση επιμελείται η ιστορικός τέχνης Κατρίν Λουί Νικήτα και τα έργα της έκθεσης συνοδεύουν κείμενα της Ασπασίας Παπαδήμα, Αναπληρώτριας  Καθηγήτριας  του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Από τις 12 Μαρτίου 2021 μέχρι τις 24 Απριλίου 2021. Δημοτικό Κέντρο Τεχνών Λεμεσού, Αποθήκες Παπαδάκη, Δημοτικό Μέγαρο, Αρχ. Κυπριανού 23, Λεμεσός.

Ωράριο λειτουργίας: Τρίτη-Παρασκευή 10.00-18.00, Σάββατο 10.00-14.00.

Φωτογραφία: “Coffee House Embellishments”, Νίκος Φιλίππου, 2008