Βραβείο Ήθους και Κοινωνικής Προσφοράς για τους φοιτητές του ΤΕΠΑΚ

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις

Τη θέσπιση ενός ετήσιου, χρηματικού, βραβείου Ήθους και Κοινωνικής Προσφοράς που στόχο έχει να αναδείξει τη σπουδαιότητα και τα οφέλη της συμμετοχής και δραστηριοποίησης των νέων, κατά τη διάρκεια της φοιτητικής τους ζωής, αποφάσισε σήμερα το Πρυτανικό Συμβούλιο του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Το βραβείο, συνολικού ύψους €1.000, θα απονέμεται σε φοιτητές και φοιτήτριες του ΤΕΠΑΚ που θα έχουν καταφέρει να ξεχωρίσει με τις πρωτοβουλίες τους, το ήθος και τις αξίες που πρεσβεύουν και που αποτελούν πρότυπο στον τομέα της κοινωνικής προσφοράς. Θα πρέπει, επίσης, το αποτέλεσμα της δράσης τους να έχει άμεσο, θετικό, αντίκτυπο στην κοινωνία και ιδιαίτερα σε ευάλωτες ομάδες του πληθυσμού, να ενδυναμώνει την κοινωνική συνοχή και να συμβάλλει στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών. Σημειώνεται πως η εν λόγω δράση, ευθυγραμμίζεται πλήρως με τον στρατηγικό στόχο του ΤΕΠΑΚ για ενσωμάτωση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών στους πυλώνες λειτουργίας του.

Το βραβείο αποτελεί πρωτοβουλία του Πρύτανη του Πανεπιστημίου, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, ο οποίος θα συνεισφέρει το πιο πάνω ποσό από προσωπικούς του πόρους, με στόχο την επιβράβευση των φοιτητών/τριών οι οποίοι, κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, δραστηριοποιούνται σε τομείς που διευρύνουν τους ορίζοντες τους και τους καθιστούν ενεργό κομμάτι της κοινωνίας και που δεν σχετίζονται άμεσα με την ακαδημαϊκή τους κατεύθυνση/επίδοση.

Οι υποψήφιοι/ες για το βραβείο θα πρέπει να έχουν: (α) Αξιόλογη συμβολή σε οργανισμούς φιλανθρωπικού χαρακτήρα (β) Αξιόλογη συμμετοχή σε δραστηριότητες κοινωνικού και ανθρωπιστικού χαρακτήρα, εντός και εκτός ΤΕΠΑΚ και (γ) Ενεργό δράση στην προώθηση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών. Όλες οι προαναφερθείσες δραστηριότητες θα πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Δικαίωμα υποβολής υποψηφιότητας έχουν όλοι οι προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Κάθε φοιτητής/φοιτήτρια μπορεί να προτείνει τον εαυτό του/της ή να προταθεί από οποιοδήποτε άλλο μέλος της πανεπιστημιακής κοινότητας. Υποψηφιότητες μπορούν να υποβάλλονται από την 10η Μαρτίου μέχρι την 10η Απριλίου 2021 μέσω ηλεκτρονικής φόρμας στον εξής σύνδεσμο: https://bit.ly/3qvOOvf

Η αξιολόγηση των υποψηφιοτήτων θα γίνεται από το Πρυτανικό Συμβούλιο στη βάση των προαναφερθέντων κριτηρίων. Το βραβείο μπορεί να επιμεριστεί σε περισσότερους του ενός φοιτητή σε περιπτώσεις που λάβουν την ίδια αξιολόγηση.

Το χρηματικό ποσό του βραβείου, συνοδευόμενο από τιμητικό δίπλωμα, θα απονέμεται από τον Πρύτανη κατά τη διάρκεια ειδικής τελετής που θα πραγματοποιείται κάθε χρόνο.