United to Prevent Intimate Partner Violence/Domestic Violence Femicide in Europe (FEM-UnitED)

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου ανακοινώνει την έναρξη του νέου διετές έργου όπου συμμετέχει «FEM-UnitED για την πρόληψη των γυναικοκτονιών και της συντροφικής/ενδοοικογενειακής βίας».  Το έργο στηρίζεται από το πρόγραμμα Δικαιώματα, Ισότητα και Ιθαγένεια (REC) της Ευρωπαϊκής Ένωσης και συμμετέχουν σε αυτό πέντε χώρες (Γερμανία, Ισπανία, Κύπρος, Μάλτα, Πορτογαλία).

Κάθε μέρα, 137 γυναίκες σε όλο τον κόσμο δολοφονούνται από κάποιο μέλος της οικογένειάς τους. Η γυναικοκτονία είναι η δολοφονία των γυναικών από άντρες, επειδή είναι γυναίκες. Η γυναικοκτονία είναι η πιο ακραία εκδήλωση έμφυλης βίας κατά των γυναικών και η πιο βίαιη εκδήλωση των διακρίσεων και της ανισότητας εναντίον τους.

Ο όρος περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τη δολοφονία γυναίκας ως αποτέλεσμα άσκησης βίας από ερωτικό σύντροφο, τον βασανισμό και τη δολοφονία γυναίκας ως αποτέλεσμα μισογυνισμού, τη δολοφονία γυναικών και κοριτσιών ως «εγκλήματα για λόγους τιμής» και άλλες μορφές δολοφονίας, τη στοχευμένη δολοφονία γυναικών και κοριτσιών στο πλαίσιο ένοπλων συγκρούσεων και περιπτώσεις γυναικοκτονίας οι οποίες συνδέονται με συμμορίες, το οργανωμένο έγκλημα, εμπόρους ναρκωτικών και την εμπορία γυναικών και κοριτσιών κλπ.

Το έργο FEM-UnitED έχει σκοπό τη πρόληψη των γυναικοκτονιών και τη βελτίωση της ανταπόκρισης στα περιστατικά συντροφικής και ενδοοικογενειακής βίας, ώστε να μειωθούν οι  επιπτώσεις προς τις γυναίκες και τα παιδιά.

Το έργο στοχεύει στο να βελτιώσει το σύστημα στην ολότητα του ως προς το χειρισμό και ανταπόκριση σε περιστατικά βίας προς τις γυναίκες, να ευαισθητοποίησει το κοινό μέσα από την παρουσίαση των δεδομένων και να προωθήσει τη διατμηματική συνεργασία και τη ανάπτυξη των ικανοτήτων ανταπόκρισης, μέσω μιας έμφυλης προσέγγισης, στη συντροφική και ενδοοικογενειακή βία, που θέτει στο επίκεντρο το θύμα. Συνοπτικά, το FEM-UnitED αποσκοπεί στη καταγραφή των δεδομένων για αλλαγή σε επίπεδο πολιτικών, με στόχο την πρόληψη των γυναικοκτονιών.

Το έργο FEM-UnitED είναι μια διακρατική συνεργασία, που εκτείνεται σε πέντε χώρες της ΕΕ και περιλαμβάνει το Πανεπιστήμιο της Μάλτας, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Ινστιτούτο Εμπειρικής Κοινωνιολογικής Έρευνας στο Πανεπιστήμιο της Ερλάνγκεν-Νυρεμβέργης, το Πανεπιστήμιο της Σαραγόσα και το Πανεπιστήμιο του Πόρτο. Στην
ομάδα του έργου περιλαμβάνονται επίσης ΜΚΟ που προασπίζονται τα δικαιώματα των γυναικών και παρέχουν εξειδικευμένες υπηρεσίες στήριξης γυναικών, όπως το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου στη Κύπρο, το Ίδρυμα Δικαιωμάτων των Γυναικών στη Μάλτα και το UMAR - União de Mulheres Alternativa e Resposta στη Πορτογαλία.

Η ομάδα του έργου FEM-UnitED αποτελείται από μέλη και εθνικούς φορείς επαφής του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου Γυναικοκτονιών (EOF), που είναι το πρώτο Πανευρωπαϊκό δίκτυο που ιδρύθηκε με σκοπό τη πρόληψη γυναικοκτονιών μέσα από συστηματική συλλογή δεδομένων, ερευνητική δραστηριότητα καθώς και ενημέρωση και ευαισθητοποίηση γύρω από αυτό το θέμα. Τον συντονισμό οτυ Παρατηρητηρίου έχουν το ΤΕΠΑΚ και το Ινστιτούτο Εμπειρικής Κοινωνιολογικής Έρευνας στο Πανεπιστήμιο της Ερλάνγκεν-Νυρεμβέργης.

Υπεύθυνες στη διαχείριση του προγράμματος στο ΤΕΠΑΚ-Τμήμα Νοσηλευτικής, είναι η Δρ Χριστιάνα Κούτα (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια), η Δρ Έλενα Ρούσου (Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό) και η Κα Ελίνα Κωφού (Επιστημονική Συνεργάτιδα).

Πρύτανης ΤΕΠΑΚ: «Σήμερα παρουσιάζουμε το μεγαλύτερο αναπτυξιακό έργο από την ίδρυση του Πανεπιστημίου μας»

Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει σε ερευνητικό έργο για την ανάπτυξη προγράμματος Διαπολιτισμικής Ρομποτικής Νοσηλευτικής

Κυκλοφόρησε το ενημερωτικό έντυπο «Πληροφορίες για υποψήφιους προπτυχιακούς φοιτητές 2021/2022»