To TEΠΑΚ ανάμεσα στα 301-350 κορυφαία πανεπιστήμια παγκοσμίως και πρώτο σε Κύπρο και Ελλάδα

Στη νέα διεθνή κατάταξη Τimes Higher Education World University Rankings 2021, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) κατατάχθηκε στις θέσεις 301-350 ανάμεσα στα καλύτερα 1527 πανεπιστήμια του κόσμου.

Αξιοσημείωτη διάκριση και επιβεβαίωση της αριστείας του ΤΕΠΑΚ σε διεθνές επίπεδο αποτελεί το γεγονός ότι κατατάσσεται σταθερά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, στις θέσεις 301-350 στην παγκόσμια κατάταξη Times Higher Education World University Rankings 2021, η οποία δημοσιεύτηκε στις 2 Σεπτεμβρίου 2020, καταλαμβάνοντας την τιμητική πρωτιά στον κυπριακό και ελλαδικό χώρο. Η εν λόγω κατάταξη πανεπιστημίων θεωρείται μία από τις τρεις με τη μεγαλύτερη απήχηση και εγκυρότητα διεθνώς μαζί με τις αντίστοιχες λίστες της QS World University Rankings και Academic Ranking of World Universities (γνωστή ως λίστα της Σαγκάη). Τα αποτελέσματα της εμπιστεύονται και αξιοποιούν κάθε χρόνο υποψήφιοι φοιτητές, επιχειρήσεις και άλλοι ενδιαφερόμενοι φορείς ανά το παγκόσμιο.

Στη φετινή κατάταξη το ΤΕΠΑΚ παρουσιάζει βελτίωση στις βαθμολογίες του σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά, στους 4 από τους 5 τομείς αξιολόγησης των TIMES, ως ακολούθως:

• στο κριτήριο «Teaching» λαμβάνει βαθμολογία 18.3 (έναντι 17.2 πέρσι),
  • στο κριτήριο «Research» λαμβάνει βαθμολογία 17.8 (έναντι 16.3 πέρσι),
  • στο κριτήριο «Citations» λαμβάνει βαθμολογία 98.2 (έναντι 98.0 πέρσι), και
  • στο κριτήριο «International Outook» λαμβάνει βαθμολογία 76.0 (έναντι 72.0 πέρσι).

Σε ότι αφορά την αποτίμηση της έρευνας, είναι ιδιαίτερα σημαντικό να αναφερθεί ότι το ΤΕΠΑΚ καταλαμβάνει την πολύ τιμητική 33η θέση παγκοσμίως με βάση τον δείκτη των ετεροαναφορών στο δημοσιευμένο έργο του επιστημονικού του προσωπικού, γεγονός που αποτυπώνει το υψηλής ποιότητας και διεθνούς απήχησης ερευνητικό έργο του Πανεπιστημίου. Το ΤΕΠΑΚ συγκεντρώνει επίσης, υψηλή βαθμολογία στους δείκτες που αφορούν τη διεθνή παρουσία.

Οι σταθερά ανοδικές επιδόσεις του ΤΕΠΑΚ αναδεικνύουν τη μεγάλη δυναμική του πανεπιστημίου ιδιαίτερα ως προς το ερευνητικό του έργο και στο να διατηρεί θέση ανάμεσα στα καλύτερα πανεπιστήμια διεθνώς. Παρά τη σύντομη του ιστορία, το νεαρότερο δημόσιο πανεπιστήμιο της Κύπρου συνεχίζει να διασφαλίζει μια συνεπή παρουσία στο παγκόσμιο ακαδημαϊκό γίγνεσθαι.

Η φετινή κατάταξη Τimes Higher Education World University Rankings 2021 περιλαμβάνει 1527 (έναντι 1396 πέρσι) πανεπιστήμια από συνολικά 93 χώρες. Η αξιολόγηση των πανεπιστημίων βασίζεται σε 13 αυστηρούς δείκτες απόδοσης που ομαδοποιούνται σε πέντε τομείς οι οποίοι καλύπτουν όλες τις πτυχές της αποστολής ενός Πανεπιστημίου: Διδασκαλία (Teaching), Έρευνα (Research), Ετεροαναφορές Ερευνητικών Δημοσιεύσεων (Citations), Έσοδα από Βιομηχανία/Μεταφορά Τεχνογνωσίας (Industry Income) και Διεθνής Εικόνα και Προοπτική (International Outlook). Η μεθοδολογία των Times Ηigher Education περιλαμβάνει τροφοδότηση από ανοικτές βιβλιογραφικές βάσεις δεδομένων (Scopus), ερωτηματολόγια αξιολόγησης της διδακτικής και ερευνητικής φήμης και υποβολή στοιχείων από τα ίδια τα πανεπιστήμια.

Αξιόλογες επιδόσεις παρουσιάζουν επίσης το Πανεπιστήμιο Κρήτης το οποίο παραμένει όπως και πέρσι στις θέσεις 351-400, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών το οποίο αναβαθμίζει την παρουσία του στις θέσεις 401-500 από τις θέσεις 501-600 στην περσινή κατάταξη, και το Πανεπιστήμιο Κύπρου που βρίσκεται στις θέσεις 501-600. Στην εν λόγω λίστα περιλαμβάνονται επίσης το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθήνας, το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στις θέσεις 601-800. Σημαντική επιτυχία αποτελεί και η συμπερίληψη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, για πρώτη φορά, στην εν λόγω κατάταξη, στις θέσεις 801-1000.

Σημειώνεται ότι το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει στις κατατάξεις του Times Higher Education σε όλα τα επιστημονικά του πεδία, τα οποία περιλαμβάνουν τα εξής: Πληροφορική (Computer Science), Μηχανική και Τεχνολογία (Engineering and Technology), Επιστήμες Υγείας (Clinical Health), Επιστήμες Ζωής (Life Sciences), Φυσικές Επιστήμες (Physical Sciences), Διοίκηση και Οικονομικά (Business and Economics), Κοινωνικές Επιστήμες (Social Sciences), και Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες (Arts and Humanities) (https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/cyprus-university-technology).