Eπισημοποιείται η συνεργασία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και ARIS

Η ήδη υπάρχουσα συνεργασία μεταξύ ΤΕΠΑΚ και του επιταχυντή νεοφυών επιχειρήσεων ARIS (A REALLY INSPIRING SPACE), θεσμοθετείται και ενισχύεται προς όφελος της νεανικής επιχειρηματικότητας και καινοτομίας. Το πρωτόκολλο συνεργασίας που υπεγράφη σήμερα από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη και τον Διευθυντή του ARIS Νίκο Σ. Κυριακίδη, προβλέπει μεταξύ άλλων την ένταξη φοιτητών και ακαδημαϊκών του ΤΕΠΑΚ σε διάφορα προγράμματα του ARIS. Το ARIS αποτελεί πρωτοβουλία της Deloitte και της Τράπεζας Κύπρου, και στοχεύει στην ενδυνάμωση νεοφυών επιχειρήσεων που θέλουν να αρχίσουν το επιχειρηματικό ταξίδι από τη Λεμεσό. Απευθύνεται τόσο σε κυπριακά startups όσο και σε ομάδες από το εξωτερικό.

Συγκεκριμένα το ARIS προτίθεται να παρέχει κατάρτιση για ανάπτυξη επιχειρηματικών δεξιοτήτων των φοιτητών του ΤΕΠΑΚ και περαιτέρω δικτύωση της πανεπιστημιακής κοινότητας με επιχειρήσεις που φιλοξενεί. Στόχος είναι να παρέχει την απαραίτητη υποδομή, εκπαίδευση και εξοπλισμό για τη μετουσίωση των ιδεών των νέων σε ανερχόμενες κερδοφόρες επιχειρήσεις καθώς και την ανάπτυξη νέων προϊόντων και υπηρεσιών για παρουσίαση και προώθηση τους στην αγορά τόσο σε κυπριακό, όσο και ευρωπαϊκό αλλά και παγκόσμιο επίπεδο. Αντίστροφα το ΤΕΠΑΚ θα παρέχει τεχνογνωσία σε κοινούς τομείς και θα στοχεύσει σε κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα. Το πρωτόκολλο επισφραγίζει τη μέχρι σήμερα συνεργασία μεταξύ των δύο φορέων και δρομολογεί κοινές επιστημονικές και εκπαιδευτικές συνέργειες, αλλά και τοποθέτηση φοιτητών σε εργασιακούς χώρους. Τα αποτελέσματα της συνεργασίας των δύο φορέων θα παρουσιάζονται μέσα από κοινές ενέργειες διάχυσης όπως δημοσιεύσεις και συνδιοργανώσεις.

Παραδόθηκαν τα πρώτα 180 διαμερίσματα των φοιτητικών εστιών της Αρχιεπισκοπής Κύπρου

"Πράσινος" Μετασχηματισμός της Κυπριακής Ναυτιλίας

Θλίψη στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου για τον θάνατο του Αναπληρωτή Καθηγητή Βάσου Σωτηρίου