«Μάθε την Ευρώπη. Ζήσε την Ευρώπη» - Συμμετοχή Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στους εορτασμούς στη Λεμεσό

Νέα-Ανακοινώσεις Featured αρχικής σελίδας

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 7 Μαΐου 2016 εκδήλωση για το κοινό με αφορμή την Ημέρα της Ευρώπης στο Πολυλειτουργικό Παραθαλάσσιο Πάρκο (Μόλος) στη Λεμεσό. Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου μαζί με το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Λεμεσού, παρείχαν καθόλη τη διάρκεια της εκδήλωσης ενημέρωση για τα προγράμματα σπουδών και για τα ευρωπαϊκά προγράμματα που διαχειρίζεται το Πανεπιστήμιο καθώς και για τις τρέχουσες ευρωπαϊκές  προσκλήσεις για χρηματοδότηση, θέσεις εργασίας και κατάρτισης στην ΕΕ. Παράλληλα, ο Σύνδεσμος Βιοκαλλιεργητών Κύπρου σε συνεργασία με το ερευνητικό πρόγραμμα ORGANIKO LIFE+  του Πανεπιστήμιου, πρόσφεραν δείγματα βιολογικών προϊόντων και ενημερωτικό υλικό σχετικά με τη σχέση της βιολογικής γεωργίας με την κλιματική αλλαγή και την υγεία.

Στην εκδήλωση που διοργανώθηκε από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο, την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, το Γραφείο Τύπου και Πληροφοριών και το Δήμο Λεμεσού, συμμετείχαν επίσης και οι Πρεσβείες κρατών μελών της ΕΕ, εθελοντικές-φιλανθρωπικές οργανώσεις και εθνικά σημεία επαφής για προγράμματα της ΕΕ.

Τέλος, η εκδήλωση συνοδεύτηκε με πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα και δραστηριότητες για μικρούς και μεγάλους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η 9η Μαΐου έχει καθιερωθεί ως Ημέρα της Ευρώπης και γιορτάζεται κάθε χρόνο σε όλη την επικράτεια της ΕΕ ως η επέτειος της ιστορικής ομιλίας που έκανε στο Παρίσι στις 9 Μαΐου 1950 ο Γάλλος τότε υπουργός Εξωτερικών Robert Schuman. Η πρόταση, την οποία είχε διατυπώσει τότε για μια νέα μορφή πολιτικής συνεργασίας στην Ευρώπη που θα απέτρεπε κάθε ενδεχόμενο πολέμου μεταξύ των ευρωπαϊκών λαών, θεωρείται η απαρχή της σημερινής ΕΕ και δίνει την ευκαιρία να θυμηθούμε και να γιορτάσουμε τις ιδέες και αξίες, στις οποίες εδράζεται η ΕΕ, και όλα όσα μας ενώνουν ως Ευρωπαίους πολίτες.