Αιμοδοσία στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Νέα-Ανακοινώσεις Featured αρχικής σελίδας

Με το μήνυμα «Όπου και αν ανήκεις, εμείς σε χρειαζόμαστε!», πραγματοποιήθηκε η 1η αιμοδοσία για το έτος την Τετάρτη, 13 Απριλίου 2016 στο φουαγιέ του Κτηρίου Ανδρέας Θεμιστοκλέους. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε δειγματοληψία με τη μέθοδο SWAPS (σάλιο) από την κινητή μονάδα του Καραϊσκάκειου Ιδρύματος με σκοπό την ανεύρεση συμβατού δότη μυελού των οστών για συνανθρώπους μας που πάσχουν από λευχαιμία και άλλες αιματολογικές παθήσεις.

Η συνεχής δράση του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στον τομέα των εκδηλώσεων και της κοινωνικής προσφοράς είναι αδιάλειπτη.

Η συμμετοχή των φοιτητών και του Ακαδημαϊκού και Διοικητικού Προσωπικού ήταν συγκινητική και αθρόα, επιτυγχάνοντας τον αρχικό στόχο που έθεσαν οι διοργανωτές για τη συγκέντρωση αίματος. Στόχος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι να συνεχιστεί το πολύ σημαντικό του έργο στον τομέα της κοινωνικής προσφοράς, υπενθυμίζοντας σε όλους πως τα Πανεπιστήμια δεν προσφέρουν στείρα γνώση και τίτλους σπουδών, αλλά μπορούν συνειδητά να μετέχουν στο κοινωνικό γίγνεσθαι.