5μερη αθλητική εκδρομή σε Βόλο-Πήλιο και Θεσσαλονίκη (19-24 Απριλίου 2019)

Φοιτητική Ζωή Φοιτητικά Νέα Αθλητισμός

Βόλος-Πήλιο-Θεσσαλονίκη: 5μερη εκδρομή άθλησης, εξερεύνησης και ψυχαγωγίας

Το Αθλητικό Τμήμα του Πανεπιστημίου διοργανώνει εκδρομή άθλησης, εξερεύνησης περιβάλλοντος και ψυχαγωγίας, στο Βόλο-Πήλιο και Θεσσαλονίκη, από την Παρασκευή 19 μέχρι την Τετάρτη 24 Απριλίου 2019.

Τέσσερα βράδια διαμονή στο Βόλο και ένα βράδυ διαμονή στη Θεσσαλονίκη.

Η διαμονή στο Βόλο παρέχεται δωρεάν από τον τοπικό Δήμο στους ξενώνες του Πανθεσσαλικού Σταδίου, στο πλαίσιο του Ημιμαραθώνιου Βόλου που γίνεται το Σάββατο 20 Απριλίου 2019.

Το πρόγραμμα παρατίθεται πιο κάτω και περιλαμβάνει δραστηριότητες τρεξίματος (5km , 21km ), ποδηλασίας και πεζοπορίας στη φύση (Πήλιο) και άλλες ψυχαγωγικές δραστηριότητες.

Το κόστος συμμετοχής ανά άτομο υπολογίζεται στα 250 ευρώ και περιλαμβάνει:

• Αεροπορικό εισιτήριο (Πάφος -Θεσσαλονίκη-Πάφος  με Ryanair)
  • Μετακινήσεις και εκδρομές με ενοικιαζόμενα 9 θέσια αυτοκίνητα για 5 μέρες στην Ελλάδα
  • Διαμονή σε ξενώνες στο Βόλο (4 βράδια/ δωρεάν) και ξενοδοχείο στη Θεσσαλονίκη
  • Εγγραφή στον Ημιμαραθώνιο Βόλου (5 ή 21 χμ) - δώρο τεχνική δρομική φανέλα
  • Συμμετοχή σε δραστηριότητα ποδηλασίας και πεζοπορίας στο Πήλιο

Δεν περιλαμβάνονται οποιαδήποτε γεύματα και άλλα προσωπικά έξοδα (υπολογίζονται στα 100 ευρώ), ούτε μετακινήσεις προς και από το αεροδρόμιο στην Κύπρο.

Οι φοιτητές που θα συμμετέχουν και θα τερματίσουν τον αγώνα δρόμου και συμμετέχουν στις δραστηριότητες της Δευτέρας, με την επιστροφή τους στο Πανεπιστήμιο, θα επιχορηγηθούν το ποσό των 100 ευρώ.

Οι θέσεις είναι περιορισμένες (16 φοιτητές, 2 συνοδοί).  Όσοι ενδιαφέρονται θα πρέπει να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα, μέχρι τις 5  Δεκεμβρίου, ώρα 11πμ.

Πατήστε εδώ για υποβολή ενδιαφέροντος.

Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας. Οι πρώτοι 16 φοιτητές  θα  κληθούν σε συνάντηση στην ΥΣΦΜ, την Παρασκευή, 7 Δεκεμβρίου 2018 ώρα 11 πμ, για την ομαδική αγορά των αεροπορικών εισιτηρίων προσκομίζοντας 125 ευρώ.

Το υπόλοιπο ποσό (125 ευρώ) θα πρέπει να καταβληθεί σε κατοπινό στάδιο (μέχρι τις 2 Απριλίου 2019).

Παρασκευή, 19 Απριλίου 2019

Αναχώρηση (από αεροδρόμιο Πάφου): 15:05

Άφιξη στη Θεσσαλονίκη: 17:05

Μεταφορά με 9θεσια ενοικιαζόμενα οχήματα και άφιξη στο Βόλο: 20:00

Ελαφρύ δείπνο στις 21:00

Σάββατο, 20 Απριλίου

Πρωί ελεύθερο

Απόγευμα (5μμ): Αγώνας δρόμου  21km και 5km

(οι φοιτητές θα πρέπει να συμμετέχουν σε μια από τις δύο διαδρομές)

Κυριακή, 21 Απριλίου

Εκδρομή σε χωριά του Πηλίου. Η εκδρομή θα περιλαμβάνει γεύμα σε ταβέρνα της περιοχής.

Δευτέρα, 22 Απριλίου

10:00 – 2:00 μμ : Οργανωμένη ποδηλασία και πεζοπορία στο Πήλιο

Η διαδρομή «κατά μήκος της ακτής» ξεκινά από το χωριό Κ.Γατζέα, περνά με το ποδήλατο από τις παραλίες στα Καλά Νερά και Κοροπί (δίπλα από τη θάλασσα). Ακολούθως μπαίνουμε στο δασικό μονοπάτι για περπάτημα, περνώντας από καταρράκτες και μικρές λίμνες. Σύντομο διάλειμμα για picnic lunch στο δάσος και επιστροφή. Διάρκεια περίπου 3,5 ώρες, βαθμός δυσκολίας «εύκολο».

Τρίτη, 23 Απριλίου

Πρωινό: προετοιμασία για αναχώρηση προς Θεσσαλονίκη

Ελεύθερο απόγευμα και βράδυ στη Θεσσαλονίκη

Διαμονή σε ξενοδοχείο στη Θεσσαλονίκη.

Τετάρτη, 24 Απριλίου

Πρωινό ελεύθερο