Ακόμη μια επιτυχημένη εκδήλωση του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού ολοκληρώθηκε στις 22 Νοεμβρίου στις 18:30, 2018,  με θέμα: 'Προσόντα και επαγγελματικές ικανότητες που αναζητούν οι ξενοδοχειακές επιχειρήσεις’ στο Αμφιθέατρο 2 Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος.

H εκδήλωση περιλάμβανε δυο ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις στα ελληνικά από τον Ευγένιο Σάββα και τον Μέλιο Αριστείδου με μακρόχρονη πορεία στην Ξενοδοχειακή βιομηχανία κατέχοντας την θέση του Διευθυντή Ανθρώπινου Δυναμικού. Συγκεκριμένα, μέσα από μια δυναμική παρουσίαση ο κ Σάββα επισήμανε τις νέες προοπτικές και ευκαιρίες που δημιουργούνται στην ξενοδοχειακή βιομηχανία της Κύπρου με την είσοδο πολυτελέστατων ξενοδοχείων. Στην συνεχεία αναφέρθηκε στα χαρακτηριστικά του σωστού επαγγελματία πέραν των ακαδημαϊκών προσόντων και δόθηκε έμφαση  στην ευγένεια και τον σεβασμό σε όλους που πρέπει να χαρακτηρίζει το ανθρώπινο δυναμικό της βιομηχανίας. Επίσης στην σημαντικότητα της λεκτικής και μη λεκτικής επικοινωνίας  άλλα και στο ότι  η απόφαση  του διευθυντή ανθρώπινου δυναμικού για την διευθέτηση  συνέντευξης με ένα υποψήφιο στηρίζεται και  στην διαδικτυακή του  εικόνα.

Ο κ Αριστείδου διευθυντής ανθρώπινου  δυναμικού του ξενοδοχείου Parklane που θα ανοίξει τον Μάρτιο του 2019 παρουσίασε την πολιτική  της διεθνούς εταιρείας Marriott  όπου ανήκει το ξενοδοχείο. Συγκεκριμένα, το ξενοδοχείο  Parklane θα αποτελεί μέρος του Luxury Collection της εταιρείας με αυτό να υποδεικνύει την υψηλή ποιότητα των υπηρεσιών που θα προσφέρει. Ο κ Αριστείδου επισήμανε την εταιρική κουλτούρα  και τις ευκαιρίες που δίνονται στους εργαζομένους  όπου χαρακτηριστικά ή εταιρεία του αποκαλεί συνεργάτες (associates).

Μετά τις παρουσιάσεις ακολούθησε μεγάλο ενδιαφέρον με  ερωτήσεις και συζήτηση όπου συνεχίστηκε και κατά την διάρκεια της δεξίωσης. Την εκδήλωση παρακολούθησαν φοιτητές, ακαδημαϊκό προσωπικό αλλά και επαγγελματίες της τουριστικής και ξενοδοχειακής βιομηχανίας.

Έκθεση με έργα φοιτητών του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών σε αφιέρωμα στον Αργεντινό συγγραφέα Χόρχε Λουίς Μπόρχες

Διαγωνισμός για την υποβολή προτάσεων – καινοτόμων ιδεών στον τομέα της Αγροδιατροφής

Το ΤΕΠΑΚ νικητής και στα 2 βραβεία του Fair of European Innovators in Cultural Heritage