Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου τίμησε τον πρώην Υπουργό Παιδείας και Πολιτισμού Ουράνιο Ιωαννίδη

Σε μια σεμνή τελετή τιμήθηκε ο πρώην Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού Ουράνιος Ιωαννίδης εις ένδειξη εκτίμησης και αναγνώρισης της προσφοράς του στην παιδεία και της συμβολής του στην Ίδρυση του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου. Η τελετή πραγματοποιήθηκε στο Προεδρικό Μέγαρο, την Τρίτη, 14 Νοεμβρίου.

Μεταξύ άλλων παρέστησαν συγγενείς και φίλοι του κ. Ουράνιου Ιωαννίδη, πλήθος αξιωματούχων και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Νίκος Αναστασιάδης όπου εξήρε το έργο του Ουράνιου Ιωαννίδη, εκφράζοντας τις ιδιαίτερες του ευχαριστίες.

Ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ Δρ. Πανίκος Φιλίππου σε χαιρετισμό του ανάφερε ότι «σήμερα ο Ουράνιος Ιωαννίδης τιμάται ως ένας αυθεντικός άνθρωπος των γραμμάτων με περίσσια αγάπη για τα κοινά και τους συμπατριώτες του». Σημείωσε ότι το πανεπιστήμιο προχωρά μπροστά με αδιαπραγμάτευτους στόχους την παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης, την πραγματοποίηση έρευνας σε τομείς αιχμής και την κοινωνική προσφορά.

Ο πρύτανης του πανεπιστημίου καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός ανάφερε στον χαιρετισμό του ότι «στη σημερινή εκδήλωση θα αποδώσουμε ελάχιστο φόρο τιμής σε μια άκρως σημαντική προσωπικότητα για την Κύπρο» εκφράζοντας τις ιδιαίτερες ευχαριστίες τους προς τον τιμώμενο.

Ο Ουράνιος Ιωαννίδης ήταν ένας εκ των εμπνευστών και ο εισηγητής της ίδρυσης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθώς επίσης και ο συντάκτης του νομοσχεδίου για την ίδρυση του. Υπηρέτησε αγόγγυστα τον πολιτισμό και την παιδεία για 45 συναπτά έτη. Οι καινοτόμες προσεγγίσεις του και η πολύπλευρη του δράση, επέφεραν τομές στην παιδεία και στον αθλητισμό με απτά αποτελέσματα, τα οποία συνεχίζουν να έχουν θετικό πρόσημο μέχρι σήμερα.

«Σημασία έχει να πιστέψεις βαθιά πως τα καλύτερα σου έργα είναι εκείνα που δεν θα χαρείς εσύ αλλά εκείνα που θα έλθουν. Άμα νιώθεις έτσι δεν απογοητεύεσαι, μα συνεχίζεις»

Ουράνιος Ιωαννίδης