Επίσκεψη Σταύρου Μαλά στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου επισκέφθηκε ο Σταύρος Μαλάς την Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2017, ο οποίος συναντήθηκε με τις Πρυτανικές Αρχές και το Πρόεδρο του Συμβουλίου.

Κατά την διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την στήριξη της πολιτείας προς το πανεπιστήμιο. Ο πρύτανης καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός ζήτησε την δίκαιη και αξιοκρατική μεταχείριση του ΤΕΠΑΚ από την πολιτεία όπως γίνεται με όλα τα δημόσια πανεπιστήμια, τονίζοντας πως για να συνεχισθεί η ανάπτυξη του πανεπιστημίου θα πρέπει να αυξηθεί ο προϋπολογισμός.
Ακολούθησε συνάντηση με Ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό και φοιτητές όπου ο κ. Μαλάς σε χαιρετισμό του δήλωσε την στήριξη του στο πανεπιστήρμιο και σημείωσε ότι το ΤΕΠΑΚ απόδειξε ότι δημιουργεί ακαδημαϊκή δραστηριότητα αιχμής με ανταγωνιστικά προγράμματα πρώτα στην Ευρώπη. Τόνισε πως «είναι προτεραιότητα η αξιοποίηση των νέων παιδιών και το νέων επιστημόνων γιατί αυτοί είναι ο χρυσός της χώρας».

Τέλος προέτρεψε τα νέα παιδιά να γίνουν αυστηροί κριτές με κριτική σκέψη και να αποφασίζουν στα πλαίσια της προόδου.