Μαθαίνοντας έρχεται η όρεξη… Μια μαθησιακή, ευγενής, καλλιτεχνική και γαστρονομική πρωτοβουλία φοιτητών του ΤΕΠΑΚ

Στέφθηκε με επιτυχία η παρουσίαση του βιβλίου “CUT & COOK” η οποία έγινε την Πέμπτη 4 Μαΐου 2017, στο κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Μέσα από το μάθημα των Αγγλικών (LCE112.1) οι πρωτοετείς φοιτητές Γραφικών Τεχνών δημιούργησαν ένα βιβλίο μαγειρικής με εύκολες και νόστιμες συνταγές. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία από φοιτητές, για φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Η συγγραφή του βιβλίου “CUT & COOK” είναι αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας των 15 πρωτοετών φοιτητών - Αθανασίου Δανάη, Θεοδώρου Δήμητρα, Θεοδώρου Κατερίνα, Καρεκλάς Κωνσταντίνος, Κρητικού Νέδη, Κωνσταντίνου Νεκταρία, Λοϊζίδου Μαρία, Μαλά Μαριάμ, Παναγή Αντρέας, Παπακυπριανού Σκευίνα, Πετρακκίδης Κύπρος, Φάνια Ιωάννα, Χαραλαμπίδου Μαριλένα, Χαραλάμπους Μιχάλης, Χριστιανίδου Σουσάνα - και της καθηγήτριας τους Παναγιώτας Χατζηκωνσταντίνου.

Η ιδέα του βιβλίου αυτού λειτούργησε ως αφετηρία για να υλοποιηθεί ένα ξεχωριστό έργο το οποίο συμπεριέλαβε όχι μόνο τη συγγραφή των συνταγών αλλά τη φωτογράφηση και τη καλλιτεχνική τους παρουσίαση. Η εργασία αυτή λειτούργησε διαθεματικά καθότι οι φοιτητές συνδύασαν τη γνώση που πήραν όχι μόνο από το μάθημα των Αγγλικών, αλλά και από άλλα μαθήματα του κλάδου τους (π.χ. Ελληνικά, τυπογραφία, φωτογραφία, κ.λπ.). Είναι ένα δείγμα της διδακτικής μεθόδου που ακολουθεί το Κέντρο Γλωσσών, η οποία απορρέει από σύγχρονες θεωρίες μάθησης και χαρακτηρίζεται από την μαθητοκεντρική, διαδραστική, ομαδική και αυτόνομη μάθηση που συντελείται με τη χρήση των νέων τεχνολογιών, δεξιότητες που συμπεριλαμβάνεται στις δεξιότητες του 21ου αιώνα.
Είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι η δημιουργία του βιβλίου “CUT & COOK” έχει τη φιλανθρωπική και την κοινωνική της πτυχή: όλα τα έσοδα από τις πωλήσεις των βιβλίων θα δοθούν στο Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών για την στήριξη φοιτητών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με κοινωνικό-οικονομικά προβλήματα. Τα έξοδα καλύφθηκαν ιδίοις πόροις από το Πανεπιστήμιο και το Κέντρο Γλωσσών.

Το βιβλίο πωλείται προς 5 ευρώ και μπορείτε να το προμηθευτείτε από το Κέντρο Γλωσσών του Πανεπιστήμιου (τηλ. 25002206) καθώς και από τα Γραφεία της Φοιτητικής Μέριμνας.