Βιβλιοπαρουσίαση «Ταξίδι στην Κολχίδα (Φόρης και Δομνίκη)» του Χριστόφορου Κελίρη

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο κτίριο Τάσος Παπαδόπουλος την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2017 η παρουσίαση του βιβλίου «Ταξίδι στην Κολχίδα (Φόρης και Δομνίκη)» του Χριστόφορου Κελίρη.

Ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός απηύθυνε χαιρετισμό όπου αναφέρθηκε στα βραβεία του συγγραφέα και στο γεγονός ότι στο βιβλίο παρουσιάζεται μέσα από μια λογοτεχνική ματιά η βιογραφία του συγγραφέα.
Στη συνέχεια η Πρόεδρος του Ελληνικού Πνευματικού Ομίλου Κύπρου, κα Χρυσόθεμις Χατζηπαναγή ανέλυσε το ταξίδι ζωής που διακρίνεται μέσα από το βιβλίο καθώς και στο ιστορικό πλαίσιο που διαδραματίζεται αυτό το ταξίδι.

Ο Προέδρος της Εταιρείας Λογοτεχνών Λεμεσού “Βασίλης Μιχαηλίδης”, Δρ. Κρίστης Χαράκης απηύθυνε χαιρετισμό εκ μέρους της Εταιρείας όπου μίλησε για τους μύθους που αναφέρονται μέσα στο βιβλίο.

Ο κ. Μαρίνος Καραγιώργης, μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας της Παγκύπριας Οργάνωσης Ελλήνων Δασκάλων (ΠΟΕΔ) και Πρόεδρος της ΠΟΕΔ Λεμεσού, στο χαιρετισμό του έδωσε έμφαση στη λιτότητα του συγγραφέα και στο ρόλο του δασκάλου ο οποίος χρειάζεται να είναι συνοδοιπόρος με τους μαθητές του, όπως υπήρξε σε όλα τα χρόνια και ο συγγραφέας του βιβλίου.

Ακολούθησε μουσικό διάλειμμα από το Κουαρτέτο εγχόρδων Collegium Cyprium.

Ο Γραμματέας της Εταιρείας Λογοτεχνών Λεμεσού “Βασίλης Μιχαηλίδης”, κ. Γιώργος Πετούσης τόνισε το περιπετειώδες ταξίδι που αναλύεται στο αυτοβιογραφικό μυθιστόρημα του Χριστόφορου Κελίρη, ενώ παράλληλα μεταφέρει τον αναγνώστη στην ιστορία της Κύπρου των τελευταίων ετών.

Οι συμμετέχοντες στην εκδήλωση είχαν την ευκαιρία να ακούσουν αποσπάσματα του βιβλίου από την Μαρία Κελίρη – Ιωαννίδου και την Κυριακή Α. Ιωαννίδου.

Ακολούθησε αντιφώνηση από τον συγγραφέα Χριστόφορο Κελίρη, ο οποίος ευχαρίστησε συγκινημένος όλους όσους συνέβαλαν στη διοργάνωση της εκδήλωσης και επεσήμανε ότι στόχος του ήταν να ξεδιπλώσει μέσα από το βιβλίο την ιστορία της Κύπρου και να αναφερθεί στα γεγονότα με αλήθεια.

Τέλος, ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός απένειμε την τιμητική πλακέτα στον συγγραφέα για την πολύτιμη προσφορά του στην παιδεία.