Εναρκτήρια συνάντηση του προγράμματος ERASMUS+ Apps4Carers από το Τμήμα Νοσηλευτικής

Με μεγάλη μας χαρά ανακοινώνουμε την οργάνωση της εναρκτήριας συνάντηση του προγράμματος ERASMUS+ Apps4Carers από το Τμήμα Νοσηλευτικής , του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, η οποία θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 29-30 Νοεμβρίου, στο χώρο του Πανεπιστημίου στη Λεμεσό.

Στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία μίας καινοτόμου εφαρμογής για κινητά τηλέφωνα, μέσω της οποίας οι φροντιστές ηλικιωμένων ανθρώπων και ανθρώπων με άνοια, θα έχουν πρόσβαση σε όλες τις διαθέσιμες ηλεκτρονικές πηγές (ιστοσελίδες, πλατφόρμες) και οι οποίες στοχεύουν στην ενημέρωση, βελτίωση της φροντίδας και γενικότερα της ποιότητας ζωής των φροντιστών.

Συντονιστής του προγράμματος είναι το Πανεπιστήμιο Linnaeus της Σουηδίας, ενώ συμμετέχουν η εταιρεία Anziani e non Solo και το Ινστιτούτο έρευνας και θεραπείας Ηλικιωμένων από την Ιταλία, η Singular Logic από την Ελλάδα, η εταιρεία Virtual Campus από την Πορτογαλία και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Η ερευνητική ομάδα του ΤΕΠΑΚ αποτελείται από τη Δρ. Ευριδίκη Παπασταύρου, Επίκουρη Καθηγήτρια, τη Δρ. Παναγιώτα Ανδρέου, Ερευνητική Συνεργάτη την κ. Αρετή Ευθυμίου, Υπ. Διδάκτωρ, την κ. Μελίνα Ευριπίδου, Υπ. Διδάκτωρ και την κ. Μαρία Παπαϊωάννου, Υπ. Διδάκτωρ.

Συνολικά, πρόκειται να πραγματοποιηθούν 4 συναντήσεις σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος. Το πρόγραμμα της εναρκτήριας συνάντησης θα περιλαμβάνει παρουσιάσεις όλων των εταίρων και συζήτηση αναφορικά με τα βασικά παραδοτέα, καθώς και αναλυτικό προγραμματισμό των επόμενων δραστηριοτήτων.

Στοιχεία επικοινωνίας:
Δρ. Ευριδίκη Παπασταύρου