Παράσταση Jakatoumpa για φιλανθρωπικό σκοπό με τη στήριξη του ΤΕΠΑΚ

JAKATOUMBA

Μια χοροθεατρική παράσταση για παιδιά της Λίας Χαράκη με τη στήριξη του ΤΕΠΑΚ

Η χορογράφος Λία Χαράκη παρουσιάζει ένα έργο για παιδιά, όπου η κίνηση , η μουσική και ο φωνητικός ήχος δημιουργούν ένα σύμπαν απόλυτα κατανοητό χωρίς τη χρήση λόγου.

To JAKATOUMBA είναι ένα ηχητικό χοροθέατρο διαδραστικού χαρακτήρα για παιδιά και για όλη την οικογένεια, με κεντρικούς άξονες την αξία της ελεύθερης έκφρασης, τη διαφορετικότητα και τη μαγεία της περιπέτειας.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Η μικρή Υακίνθη, αφού ανοίξει το τελευταίο δώρο των γενεθλίων της που είναι ένα μικρόφωνο, είναι πολύ ντροπαλή για να το χρησιμοποιήσει. Στο όνειρο της θα βρεθεί σε μία ηχο-χώρα, όπου οι διάφοροι χαρακτήρες, που μιλούν τη δική τους ιδιαίτερη γλώσσα, μαζί με την ενεργή συμμετοχή του κοινού, θα την ωθήσουν στο τέλος να ανακαλύψει το δικό της τρόπο έκφρασης.

ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Το έργο έχει σκοπό την αφύπνιση των παιδιών προς όλα τα αγαθά που ήδη κουβαλούν από τη φύση τους που δεν είναι άλλα από τη δημιουργικότητα, την φαντασία, τη ζωντάνια των αισθήσεων, το θάρρος για την εκδήλωση του δικού τους τρόπου έκφρασης, τη δύναμη του χαρακτήρα έναντι στο φόβο, την αξία της περιπέτειας και του παιγνιδιού, τη χαρά και την ευεξία που πηγάζει από τη μουσική και την κίνηση.

ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Σύλληψη / Χορογραφία / Σκηνοθεσία: Λία Χαράκη
Βοηθός Χορογράφου: Αριάνα Μαρκουλίδου
Χορευτές: Αριάνα Μαρκουλίδου, Παναγιώτης Τοφή, Ράνια Γλυμίτσα
Zωντανή ηλεκτρονική μουσική και σύνθεση ήχων: Χρίστος Χατζηχρίστου
Μουσική σύνθεση: Κώστας Κακογιαννής
Σκηνικά: Εύα Κοραή
Κουστούμια: Αριάνα Μαρκουλίδου
Φωτιστής: Alexander Jotovic
Γραφιστικά: Δέσποινα Καννάουρου
Δημόσιες Σχέσεις / Επικοινωνία: Έλενα Μενελάου, Φίλιππος Ευαγγέλου
Τεχνική υποστήριξη: Γιάγκος Χατζηγιάννης
Παραγωγή: .pelma.liaharaki
Eυχαριστίες στη Στέλλα Ηροδότου

ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ

Κυριακή 23 & 30 Οκτωβρίου , διπλές παραστάσεις στις 11.00 & στις 16.00
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 8 ευρώ, www.rialto.com.cy ή από το ταμείο του θεάτρου (Ώρες Ταμείου Δευτέρα- Παρασκευή: 10:00- 13:00, 17:00- 19:00, Σάββατο: 10:00-13:00)
Τηλ. Ταμείου: 7777 7745

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

50 λεπτά χωρίς διάλειμμα

ΔΩΡΕΑΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

Δωρεάν εργαστήρια δημιουργικής κίνησης και φωνής με χρήση της τεχνολογίας θα προσφέρονται στα παιδιά που έχουν εισιτήριο της παράστασης από τη δημιουργική ομάδα του JAKATOUMBA (θα υπάρχει φόρμα συμμετοχής στην είσοδο του θεάτρου).
Ημερομηνίες εργαστηρίων: 29 Οκτωβρίου ή 6 Νοεμβρίου στη Στέγη Χορού Λεμεσού.

ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΕΣΟΔΑ της παράστασης θα δοθούν στο κέντρο προληπτικής παιδιατρικής στη Λεμεσό.

Στο πλαίσιο του προγράμματος ΤΕΡΨΙΧΟΡΗ 2016 των Πολιτιστικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.
Υποστηρίζει η Στέγη Χορού Λεμεσού

Για παιδιά 5 χρονών και άνω.
Tο έργο μπορούν να παρακολουθήσουν παιδιά που μιλούν οποιαδήποτε γλώσσα

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ