Επίσκεψη Αντιπροσωπείας ΑΚΕΛ στην Πρυτανεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου υποδέχθηκε την Τετάρτη 19/10/16, αντιπροσωπεία του ΑΚΕΛ, σε εθιμοτυπική επίσκεψή της στο Κτήριο Πρυτανείας του Πανεπιστημίου στη Λεμεσό. Εκ μέρους του Πανεπιστημίου παρέστησαν ο Πρόεδρος του Συμβουλίου κ. Στάθης Παπαδάκης, ο Πρύτανης Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητής Φώτης Παναγίδης και ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών Δρ Κώστας Χόππας. Από την πλευρά του ΑΚΕΛ, παρευρέθηκαν οι κκ Βουλευτές Γιώργος Λουκαΐδης, Γιώργος Γεωργίου και Κώστας Κώστα.

Καλωσορίζοντας τους Βουλευτές, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου κ. Στάθης Παπαδάκης αναφέρθηκε στα συνεχή και σταθερά βήματα προόδου του Πανεπιστημίου, με πιο πρόσφατο επίτευγμά την κατάταξη του ανάμεσα στα 500 καλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου, μια διεθνής διάκριση σε μια από τις πιο αξιόπιστες λίστες κατάταξης Πανεπιστημίων στον κόσμο. Σημείωσε επίσης τη σημαντική δουλειά που γίνεται από τους τέσσερις πυλώνες του οργανισμού – Σύγκλητο, Συμβούλιο, ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό – για την επίλυση όλων των ζητημάτων και κυρίως την εξυπηρέτηση των φοιτητών, η πρόοδος και ευημερία των οποίων βρίσκονται πάντα στο επίκεντρο των προσπαθειών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας.

Ο Πρύτανης Αναγιωτός ευχαρίστησε τους Βουλευτές του ΑΚΕΛ για την επίσκεψή τους και ζήτησε την έμπρακτη υποστήριξή τους για την προώθηση των αιτημάτων του Πανεπιστημίου προς την Πολιτεία. Ανέφερε ειδικότερα, ότι οι θεσμοί θα πρέπει να στηρίξουν το Πανεπιστήμιο τόσο σε θέματα αναπτυξιακά όσο και σε θέματα έγκρισης νέων προγραμμάτων σπουδών και στήριξης των φοιτητών του.

Από την πλευρά του, ο κ. Λουκαΐδης τόνισε τη διαχρονική στήριξη του ΑΚΕΛ στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου από την πρώτη ημέρα της ίδρυσής του και σημείωσε ότι οι επιτυχίες του Πανεπιστημίου άρχισαν να αναδεικνύουν πια την πραγματική εικόνα ενός Πανεπιστημίου με σημαντικές επιδόσεις σε κάθε επίπεδο. Επεσήμανε επίσης, τη μεγάλη προσπάθεια που γίνεται από το προσωπικό του Πανεπιστημίου για την καθιέρωση του ως ένα Πανεπιστήμιο διεθνούς επιπέδου και εμβέλειας. Κλείνοντας, σημείωσε ότι το ΑΚΕΛ θα συνεχίσει να υποστηρίζει το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και να προωθεί τα λελογισμένα και τεκμηριωμένα του αιτήματα, στο πλαίσιο της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Παιδείας.