O Μίλαν Τραΐκοβιτς έκανε το ΤΕΠΑΚ περήφανο

Μεγάλη χαρά και περηφάνια πρόσφερε στην ‪‎Κύπρο‬ ο απόφοιτος του ‪ΤΕΠΑΚ‬, Μίλαν Τραΐκοβιτς, με την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.‬‬

Ο 24χρονος σπρίντερ προκρίθηκε στον Ολυμπιακό τελικό των 110μ. με εμπόδια και πήρε και την 7η θέση στον πλανήτη. Ο Μίλαν Τραΐκοβιτς είναι Σερβικής καταγωγής Κύπριος αθλητής του στίβου με σημαντικές επιτυχίες και διακρίσεις σε διεθνείς αγώνες στο δρόμο με εμπόδια. Ο Μίλαν μετανάστευσε με την οικογένειά του στην Κύπρο εξαιτίας της έκρυθμης κατάστασης που δημιουργήθηκε από τους ΝΑΤΟϊκούς βομβαρδισμούς στη Σερβία το 1999. Από νεαρή ηλικία άρχισε να ασχολείται με το ποδόσφαιρο, ενώ στην Κύπρο εντάχθηκε στις τάξεις των ακαδημιών της ποδοσφαιρικής ομάδας του Απόλλωνα Λεμεσού. Παρά την επιτυχημένη παρουσία του στο ποδόσφαιρο, ξεκίνησε παράλληλα την ενασχόλησή του με τον στίβο όπου και πέτυχε σημαντικές διακρίσεις στη συνέχεια. Ο Μίλαν είναι απόφοιτος του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Είναι κάτοχος του παγκυπρίου ρεκόρ ανδρών (13.65) στα 110 μέτρα εμπόδια κα άλλες προηγούμενες διακρίσεις του περιλαμβάνουν την κατάκτηση δύο χρυσών μεταλλίων στα Δρόμο με εμπόδια 110μ. στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης το 2013 και το 2015 με χρόνους 14.03 και 13.86 αντίστοιχα. Κατά την πρώτη του συμμετοχή στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες το 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, o Τραΐκοβιτς προκρίθηκε στον τελικό του Δρόμου 110μ με εμπόδια με χρόνους 13.41 και 13.31 στους ημιτελικούς. Αποτελεί τον μοναδικό Κύπριο αθλητή που προκρίθηκε και εξασφάλισε θέση στον τελικό του συγκεκριμένου αγωνίσματος σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η παρουσία στον τελικό των Ολυμπιακών ήταν από μόνη της μία τεράστια επιτυχία και η έβδομη θέση διεθνώς είναι για το Μίλαν μια υπόσχεση για το μέλλον.

Παρακολουθήστε παλιά συνέντευξη του Μίλαν στο Πανεπιστήμιο: https://www.youtube.com/watch?v=E1sU1fr6EjE&app=desktop