Τελετή Βράβευσης Αριστούχων Φοιτητριών και Φοιτητών της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία την τελετή βράβευσης των αριστούχων φοιτητριών και φοιτητών των Τμημάτων Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων (ΓΕΒΕΤ) και Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος (ΕΤΕΠ) στις 13 Ιουνίου 2016. Στην τελετή παρευρέθηκαν φοιτητές, γονείς, χορηγοί και μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού της Σχολής.

Τα βραβεία για τους αριστούχους φοιτητές ήταν ευγενική χορηγία των εταιρειών KEAN, Energon, C. Georgiou Lab Supplies, Biotronics, Roosters, Meydan Solutions, Sailor Salt, Premier Shukurοglou, Elincou και Golden Donkeys Farm.

Κατά τη διάρκεια της τελετής παρουσιάστηκαν οι διατριβές δύο μεταπτυχιακών φοιτητών της Σχολής. Συγκεκριμένα:

• Η Παναγιώτα Ξυλιά του Τμήματος ΓΕΒΕΤ παρουσίασε την εργασία της με τίτλο “Quality and Safety of fresh endive; effect of spearmint and lavender essential oils treatment”
  • Η Σοφία Γεωργίου του Τμήματος ΕΤΕΠ παρουσίασε την εργασία της με θέμα “Ανάπτυξη βιολογικής μεθόδου επεξεργασίας αποβλήτων εξόρυξης υδρογονανθράκων”.

Για τους τελειόφοιτους του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στη Σταυρούλα Λουκά, δεύτερο βραβείο στον Ραφαήλ Νικολάου και τρίτο βραβείο στη Ζωή Παπαπαναγιώτου.

Για τους τελειόφοιτους του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στον Ευστάθιο Θεοφίλου, δεύτερο βραβείο στη Μαρία Ανδρονίκου και τρίτο βραβείο στον Μιλτιάδη Σαμανή.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Ειρήνη Ττίγκη, Φλωρέντιο Οικονόμου και Νικόλα Βαλανίδη αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Σταυρούλα Ηλία, Ιακώβη Αγαθοκλέους και Ιρένα Κυπριανίδου αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

H τελετή ολοκληρώθηκε με αντιφώνηση από τους πρωτεύσαντες τελειοφοίτους των δύο Τμημάτων της Σχολής, Σταυρούλα Λουκά και Ευστάθιο Θεοφίλου.