Δυναμική παρουσία των φοιτητών του Μεταπτυχιακού και Διδακτορικού προγράμματος κατεύθυνσης Ψυχικής Υγείας του Τμήματος Νοσηλευτικής στο 43ο Πανελλήνιο Νοσηλευτικό Συνέδριο

Πραγματοποιήθηκε το 43ο Πανελλήνιο Νοσηλευτικό Συνέδριο του Εθνικού Συνδέσμου Νοσηλευτών Ελλάδος στις 11 έως 14 Μαΐου 2016, στη Σύρο της Ελλάδας, τη δεσποτική Πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Στο επιστημονικό πρόγραμμα του συνεδρίου περιλαμβανόταν ένα ευρύ φάσμα γνωστικών αντικειμένων, που αφορούσαν στη Νοσηλευτική Επιστήμη, καθώς και στις Επιστήμες Υγείας γενικότερα. Εκπροσωπώντας το ΤΠΚ, η ερευνητική ομάδα του Τμήματος Νοσηλευτικής με επικεφαλής τη Δρ Μαρία Καρανικόλα, Επίκουρη Καθηγήτρια Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας και τον Επίκουρο Καθηγητή Δρ Σωκράτους Σωκράτη συμμετείχαν στο συνέδριο με σημαντικό αριθμό μελετών του μεταπτυχιακού προγράμματος επιπέδου Μάστερ ειδίκευσης στην Προηγμένη Φροντίδα και Νοσηλευτική Ψυχικής Υγείας, καθώς και του διδακτορικού προγράμματος με κατεύθυνση Ψυχικής Υγείας. Αρχικά, στο πλαίσιο ανακοινώσεων με θέμα Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας, συμμετείχε η διδακτορική φοιτήτρια Καϊκούσιη Αικατερίνη, παρουσιάζοντας τα αποτελέσματα ερευνητικής ποιοτικής μελέτης με τίτλο «Ποιοτική διερεύνηση των παραγόντων επαγγελματικής ικανοποίησης και δυσαρέσκειας των Ελληνο-κυπρίων κοινοτικών νοσηλευτών ψυχικής υγείας», η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος επιπέδου Μάστερ του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΠΚ «Προηγμένη Φροντίδα και Νοσηλευτική Ψυχικής Υγείας». Βάσει των αποτελεσμάτων της μελέτης φάνηκε ότι η αποτελεσματικότητα και η ποιότητα της παρεχόμενης φροντίδας, η ποιότητα της συνεργασίας με τους πάσχοντες και τις οικογένειές τους και η ποιότητα των συναδελφικών σχέσεων φάνηκε να είναι οι κύριοι άξονες γύρω από τους οποίους περιστρέφονταν τα συναισθήματα και οι αντιλήψεις των συμμετεχόντων, ταυτοποιώντας συγκεκριμένες πηγές επαγγελματικής ικανοποίησης, αλλά και ψυχολογικής έντασης και δυσφορίας. Τα δεδομένα αυτά προτείνονται για τη διαμόρφωση παρεμβάσεων αναφορικά με την αύξηση της παραγωγικότητας στις Υπηρεσίες Ψυχικής Υγείας.

Στο συνέδριο συμμετείχε και η διδακτορική φοιτήτρια Χατζηιωάννου Άννα, παρουσιάζοντας τα αποτελέσματα μελέτης με τίτλο «Φαινομενολογική διερεύνηση των αντιλήψεων ατόμων με διπολική διαταραχή για τις επιπτώσεις που βιώνουν λόγω της νόσου». Η μελέτη αυτή πραγματοποιήθηκε, επίσης, στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού προγράμματος Προηγμένη Φροντίδα και Νοσηλευτική Ψυχικής Υγείας. Τα αποτελέσματα της μελέτης δείχνουν ότι οι επαγόμενες από τη νόσο επιπτώσεις οδηγούν στην αντίληψη των συμμετεχόντων για τη νόσο τους «ως μιας πορείας χωρίς έλεγχο». Οι κύριες επιπτώσεις που περιγράφηκαν σχετίζονταν α) με την παθοφυσιολογία της νόσου και β) με τον κοινωνικό στιγματισμό που επιφέρει η νόσος. Συνολικά, περιγράφηκαν κοινωνικές και οικονομικές επιπτώσεις, καθώς και σχετικές με αλλαγές κοινωνικών ρόλων επιπτώσεις. Λόγω κοινωνικού στιγματισμού περιγράφηκαν επιπτώσεις στην επαγγελματική ζωή και στις κοινωνικές σχέσεις, ενώ αναδύθηκε το γεγονός ότι οι πάσχοντες επιλέγουν συνειδητά να μην γνωστοποιούν την νόσο τους για την αποφυγή «ετικετοποίησης» και περιθωριοποίησης.

Μέρος των αποτελεσμάτων διδακτορικής διατριβής με τίτλο «Διερεύνηση της εμπειρίας μελών οικογένειας μετά από αυτοχειρία μέλους τους», παρουσίασε η υποψήφια διδάκτωρ του Τμήματος Νοσηλευτικής κ.Ζαβρού Ραφαηλία. Μέσα από τα αποτελέσματα της μελέτης φάνηκε ότι θλίψη, ενοχή, θυμός, ντροπή και κοινωνική απομόνωση λόγω του κοινωνικού στιγματισμού που ακολουθεί την αυτοχειρία είναι τα κύρια συναισθήματα που βιώνουν τα μέλη της οικογένειας των αυτόχειρων. Η συνεχής ανάγκη για ερμηνεία του γεγονότος και συναισθήματα παρατεταμένης έντασης λόγω των αναπάντητων ερωτημάτων είναι συχνά βιώματα, αναδεικνύοντας την ανάγκη για στήριξη από το ευρύτερο οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον, την εκκλησία και επαγγελματίες συμβούλους.

Μέρος των αποτελεσμάτων της διδακτορικής του διατριβής με τίτλο «Διερεύνηση της σχέσης μεταξύ συμπτωμάτων κατάθλιψης και στρεσογόνων παραγόντων ζωής σε φοιτητές στην Κύπρο» παρουσίασε ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Νοσηλευτικής, ΤΠΚ, Δρ. Σωκράτους Σωκράτης, μελέτη η οποία αναδεικνύει το σχετικά υψηλό ποσοστό φοιτητών που εκδηλώνουν συμπτώματα κατάθλιψης, καθώς και το είδος και τον αριθμό των γεγονότων που φαίνεται να σχετίζονται με το φαινόμενο. Από την ίδια ερευνητική ομάδα, στο ίδιο συνέδριο συμμετείχε και ο διδακτορικός φοιτητής του Τμήματος Νοσηλευτικής κ. Αναστάσιος Λεάνδρου, ο οποίος παρουσίασε τα αποτελέσματα συστηματικής ανασκόπησης της ερευνητικής βιβλιογραφίας με τίτλο «Detection of depressive symptoms in children aged 13-17 years: A systematic review».

Περαιτέρω, στο ίδιο συνέδριο και στο πλαίσιο παρουσιάσεων ελεύθερων ανακοινώσεων, με θέμα «Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας και Κοινοτική Νοσηλευτική», συμμετείχε ο κ.Νίκος Σταυρίδης, Ειδικό Επιστημονικό Εκπαιδευτικό προσωπικό στο Τμήμα Νοσηλευτικής και υποψήφιος διδάκτωρ του Τμήματος στην κατεύθυνση Κοινοτικής Νοσηλευτικής, με εισήγηση σχετικά με την «Ικανοποίηση των χρηστών από την παροχή του προγράμματος κατ’ οίκον νοσηλευτικής φροντίδα από τις Νοσηλευτικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Υγεία της Κύπρου». Βάσει των αποτελεσμάτων της μελέτης, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών της υπηρεσίας της κατ’ οίκον νοσηλευτικής φροντίδας ήταν ικανοποιημένοι, και μάλιστα περιέγραψαν συγκεκριμένους παράγοντες ικανοποίησης και δυσαρέσκειας, οι οποίοι αφορούσαν κύρια στην ποιότητα και στην οργάνωση των προσφερομένων υπηρεσιών, αναδεικνύοντας την ανάγκη εκπαιδευμένων στην προηγμένη φροντίδα νοσηλευτών .

Μετά το τέλος των παρουσιάσεων ακολουθούσε ανοιχτή συζήτηση με εύστοχες τοποθετήσεις και ερωτήσεις από τους παρευρισκομένους, οι οποίες ανέδειξαν την πρωτοτυπία και χρησιμότητα των αποτελεσμάτων των ανωτέρω μελετών.