Ανακοίνωση κατανομής κενών θέσεων (β' κατανομή) 2023-24

Φοιτητικά Νέα Σπουδές

Κατάλογος επιτυχόντων/ουσών (παίρνουν θέση ή βελτιώνουν τη θέση τους)

(Ο κατάλογος επιτυχόντων/ουσών είναι με βάση τον αριθμό φοιτητή/τριας που ο/η αιτητής/τρια μπορεί να βρει στο φοιτητικό του/της portal από το οποίο υπέβαλε αίτηση για τις κενές θέσεις)

Ανακοινώνεται η κατανομή συνολικά 239 κενών θέσεων, εκ των οποίων οι 57 προέκυψαν από εσωτερική βελτίωση θέσης.

Στη διαδικασία κατανομής περιλήφθηκαν οι αιτήσεις που πληρούσαν τα καθορισμένα κριτήρια:

• Τήρηση πλαισίων πρόσβασης με βαθμολογία 2023
  • Βαθμολογία πρόσβασης τουλάχιστον 90% του/της τελευταίου/ας εισακτέου/ας της Α΄ Κατανομής 2023
  • Δυνατότητα άμεσης φοίτησης

Αναλυτικά ο αριθμός θέσεων που κατανεμήθηκε ανά πρόγραμμα:

ABF_UG_ANI

Πτυχίο Γεωπ.Επ.Βιοτ.&Επισ.Τροφ/ΖΩΟΤΕΧΝΙΑ

ABF_UG_FOOD

Πτυχίο Γεωπ.Επ.Βιοτ.& Επιστ.Τροφ/ΤΡΟΦΙΜΑ

AHP_HD_CA_EL

Ανώτ. Δίπλ. στις Μαγειρικές Τέχνες ΕΛΛ

AHP_HD_CA_EN

Ανωτ. Διπλ. στις Μαγειρικές Τέχνες ΑΓΓ

AHP_HD_HTM

Ανώτ. Δίπλ. στη Ξενοδ. κ Τουριστ. Διευθ.

CEI_UG

SLT_UG

Πτυχίο Λογοθεραπείας/Λογοπαθολογίας

Αποτελέσματα:

(Οι πιο πάνω καταλόγοι είναι με βάση τον αριθμό φοιτητή/τριας που ο/η αιτητής/τρια μπορεί να βρει στο φοιτητικό του/της portal, από το οποίο υπέβαλε αίτηση για τις ειδικές κατηγορίες)

ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ / ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Όσοι/όσες εξασφαλίζουν θέση θα πρέπει να την αποδεχθούν ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες που αναφέρονται στην ιστοσελίδα ΕΔΩ.

Η αποδοχή θέσης θα μπορεί να γίνει από τη Δευτέρα 7/8/2023 (8 π.μ.) μέχρι την Τετάρτη 9/8/2023 (11:59 μ.μ.).

Σημειώνεται ότι όσοι πέτυχαν βελτίωση θέσης μέσω των Κενών Θέσεων, δεν χρειάζεται να προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια.

Όλοι/ες οι υποψήφιοι/ες θα μπορούν (εντός δύο εργάσιμων ημερών) να δουν την έκβαση της αίτησής τους και μέσα από το Portal, έχοντας πρόσβαση με τους κωδικούς που έλαβαν κατά την υποβολή της αίτησής τους.

Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε/οποιαδήποτε υποψήφιος/α κρίνει ότι έχει γίνει λάθος κατά την αξιολόγηση της αίτησής του/της, μπορεί να υποβάλει εντός 48 ωρών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, γραπτή και αιτιολογημένη ένσταση, προς τον Προϊστάμενο της ΥΣΦΕ στην ηλεκτρονική διεύθυνση studies@cut.ac.cy

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους/τις υποψήφιους/ες για την προτίμηση προς τα Προγράμματα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και συγχαίρουμε όλους/ες όσους/ες εξασφάλισαν θέση.

Σε περίπτωση που μέχρι και την περίοδο εγγραφής σε μαθήματα (αρχές Σεπτεμβρίου 2023) διαπιστωθούν κενά, το Πανεπιστήμιο θα προχωρήσει σε πρόσθετη κατανομή. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.

ΣΤΕΓΑΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

Δόθηκε η δυνατότητα υποβολής αίτησης για εστία ή επίδομα ενοικίου κατά το στάδιο της υποβολής αιτήσεων για διεκδίκηση θέσης. Τα αποτελέσματα της μοριοδότησης και οι δικαιούχοι/ες θα ανακοινωθούν στις 10 Αυγούστου 2023.

Άτομα που δεν μπόρεσαν για οποιοδήποτε λόγο να υποβάλουν αίτηση, μπορούν να αιτηθούν μόνο για επίδομα ενοικίου. Το επίδομα δίδεται σε φοιτητές/τριες πτυχίου που συγκεντρώνουν τουλάχιστον 12 μόρια και καλύπτει 250 ευρώ/μήνα για 10 μήνες.

Για υποβολή αίτησης πατήστε εδώ

Η προθεσμία λήγει στις 21 Αυγούστου 2023, τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στις αρχές Σεπτεμβρίου.

Για βοήθεια στην εξεύρεση ιδιωτικού διαμερίσματος, επισκεφθείτε τη σελίδα της Φοιτητικής Ένωσης στο Facebook και επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στο τηλέφωνο 25002380 ή με ηλεκτρονικό μήνυμα στο housing@cut.ac.cy

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Από τη Δευτέρα 28 Αυγούστου 2023 μέχρι την Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2023, θα πραγματοποιηθεί η ενημέρωση των φοιτητών/τριών για τα Τμήματα και τις Υπηρεσίες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου καθώς και οι εγγραφές σε μαθήματα. Η εγγραφή στα μαθήματα θα γίνει ηλεκτρονικά μέσα από το φοιτητικό portal των φοιτητών/τριών. Ωστόσο, η συμμετοχή των νεοεισερχόμενων φοιτητών/τριών στην εβδομάδα ενημέρωσης είναι απαραίτητη. Σχετικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε κατοπινό στάδιο.

Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα, 4 Σεπτεμβρίου 2023 με εξαίρεση τους/τις νεοεισερχόμενους/ες φοιτητές/τριες στα προγράμματα του πρώην ΑΞΙΚ, στο Πτυχίο Διοίκησης και στο Πτυχίο Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού που θα φοιτήσουν στην Πάφο και θα ξεκινήσουν μαθήματα τη Δευτέρα, 25 Σεπτεμβρίου 2023.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου στο kep@cut.ac.cy ή στα τηλέφωνα 25002710/11.

Θέσεις για παρακολούθηση μαθημάτων με ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ ΦΟΙΤΗΣΗ, Εαρινό Εξάμηνο 2023-24

Προκήρυξη θέσεων για μεταπτυχιακές σπουδές διδακτορικού επιπέδου - Έναρξη σπουδών Ιανουάριο 2024

Υποβολή αιτήσεων για Μετεγγραφές (& 2ο Πτυχίο) - Εαρινό Εξάμηνο 2023/24

Κατάλογος επιτυχόντων/ουσών (παίρνουν θέση ή βελτιώνουν τη θέση τους)

• Τήρηση πλαισίων πρόσβασης με βαθμολογία 2023
  • Δυνατότητα άμεσης φοίτησης

Αναλυτικά ο αριθμός θέσεων που κατανεμήθηκε ανά πρόγραμμα:

ABF_UG_ANI

Πτυχίο Γεωπ.Επ.Βιοτ.&Επισ.Τροφ/ΖΩΟΤΕΧΝΙΑ

ABF_UG_FOOD

Πτυχίο Γεωπ.Επ.Βιοτ.& Επιστ.Τροφ/ΤΡΟΦΙΜΑ

AHP_HD_CA_EL

Ανώτ. Δίπλ. στις Μαγειρικές Τέχνες ΕΛΛ

AHP_HD_CA_EN

Ανωτ. Διπλ. στις Μαγειρικές Τέχνες ΑΓΓ

AHP_HD_HTM

Ανώτ. Δίπλ. στη Ξενοδ. κ Τουριστ. Διευθ.

CEI_UG

Πτυχίο Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής