Υπευθυνη δήλωση για τον τρόπο φοίτησης - Ενημέρωση για τον τρόπο ελέγχου του πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης για φοίτηση με φυσική παρουσία

Φοιτητικά Νέα Σπουδές

Αγαπητοί φοιτητές/ριες

Υλοποιώντας την απόφαση της Συγκλήτου (εδώ), η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας (ΥΣΦΕ) σας ενημερώνει για τα ακόλουθα:

1. Την Παρασκευή 27 Αυγούστου 2021, ώρα 7μμ, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου θα ενημερώσει με τηλεδιάσκεψη τη φοιτητική κοινότητα για το πρωτόκολλο που έχει καθορίσει η Σύγκλητος. Παράλληλα, στελέχη της ΥΣΦΕ θα ενημερώσουν για τις πρακτικές ρυθμίσεις και θα απαντήσουν σε ερωτήματα που αφορούν τον τρόπο διεξαγωγής των μαθημάτων και ό,τι άλλο σχετικό. Συνδεθείτε μέσω του ακόλουθου συνδέσμου:

Meeting ID: 871 1040 9828 / Passcode: 598767

2. Κάθε φοιτητής/ρια, χωρίς κανένα περιορισμό, εγγράφεται στα μαθήματα του Φθινοπωρινού Εξαμήνου 2021-22 μέσω του φοιτητικού πόρταλ. Έχοντας εγγραφεί συμμετέχει κανονικά, με φυσική παρουσία ή εξ αποστάσεως, στη μαθησιακή διαδικασία. Ήδη έχουν εγγραφεί οι υφιστάμενοι φοιτητές, από βδομάδας εγγράφονται οι νεοεισερχόμενοι.

3. Είναι απαραίτητο κάθε φοιτητής/ρια να ενημερώσει την ΥΣΦΕ για τον τρόπο που θα παρακολουθήσει τα μαθήματα το Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2021-22, ώστε το Πανεπιστήμιο να οργανώσει τη λειτουργία του σε συνθήκες ασφάλειας.  Η ενημέρωση πρέπει να γίνει μέχρι την Κυριακή, 29 Αυγούστου 2021, ώρα 23:59, με τη συμπλήρωση ηλεκτρονικής φόρμας από ΟΛΟΥΣ ανεξαίρετα τους φοιτητές που έχουν εγγραφεί σε μαθήματα Φθινοπωρινού Εξαμήνου 2021-22. Για τη συμπλήρωση της φόρμας πατήστε εδώ. https://web.cut.ac.cy/limesurvey/index.php/846571?lang=el .

4. Φοιτητές/ριες που θα δηλώσουν ότι θα φοιτήσουν με φυσική παρουσία, προϋποτίθεται ότι διαθέτουν έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης (όπως ορίζεται στο πρωτόκολλο) το οποίο θα τους ζητηθεί να δείξουν σε εξουσιοδοτημένους λειτουργούς κατά την προσέλευση τους στο Πανεπιστήμιο όπως εξηγείται πιο κάτω. Δεν χρειάζεται να ανεβάσουν οποιοδήποτε πιστοποιητικό τώρα.

5. Φοιτητές/ριες που δηλώνουν ότι θα φοιτήσουν εξ αποστάσεως, προϋποτίθεται ότι δεν διαθέτουν πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης και ότι δεν έχουν πρόθεση στο αμέσως επόμενο διάστημα να εμβολιαστούν. Νοείται ότι αν στην πορεία αποκτήσουν πιστοποιητικό θα μπορούν να προσέλθουν στα μαθήματα.

6. Ο έλεγχος πιστοποιητικών για φοτητές/ριες που θα συμμετέχουν με φυσική παρουσία θα γίνει ως εξής:

6.1 Θα γίνεται δεκτό το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID για εμβολιασμό ή νόσηση (πατήστε εδώ https://www.eudcc.gov.cy/ ) καθώς και το ψηφιακό πιστοποιητικό μέσω της εφαρμογής CovPass Cyprus (πατήστε για Android ή για iPhone). Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει το πιστοποιητικό να έχει QR Code ώστε να «διαβάζεται» από την εφαρμογή CovScan Cyprus που θα έχουν οι εξουσιοδοτημένοι λειτουργοί του Πανεπιστημίου.

Επιπρόσθετα, κάθε φοιτητής/ρια θα πρέπει να έχει μαζί του/της και αποδεικτικό ταυτοποίησης (πολιτική ταυτότητα ή διαβατήριο ή φοιτητική ταυτότητα).

6.2 Ο έλεγχος πιστοποιητικού για τους νεοεισερχόμενους φοιτητές/ριες θα γίνει κατά τη βδομάδα ενημέρωσης, στο χώρο υποδοχής του αμφ. 1 στο κτίριο Τάσσος Παπαδόπουλος, ως εξής:

Για φοιτητές της Σχολής

Ημερομηνία

Μηχανικής και Τεχνολογίας

Δευτέρα, 30/8, 8:00-13:30

Επιστημών Υγείας & Γεωτεχνικών Επιστημών

Τρίτη, 31/8, 8:00-13:30

Επικοινωνίας & Καλών Τεχνών

Τετάρτη, 1/9, 8:00-13:30

Διοίκησης και Οικονομίας

Πέμπτη, 2/9, 8:00-13:30

6.3  Φοιτητής/ρια που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσει να προσέλθει για έλεγχο πιστοποιητικού την καθορισμένη ώρα μπορεί να το πράξει την πρώτη βδομάδα μαθημάτων (6 – 10 Σεπτεμβρίου, 2021) προσερχόμενος/η στο ΚΕΠ της ΥΣΦΕ. Νοείται ότι δεν μπορεί να εισέλθει σε αίθουσα μαθήματος αν πρώτα δεν περάσει από έλεγχο πιστοποιητικού.

6.4 Φοιτητής/ρια που έχει κάνει (ή θα κάνει) την 1η δόση εμβολίου, μπορεί να προσέλθει στα μαθήματα μόνο όταν περάσουν 3 βδομάδες και αφού περάσει από έλεγχο πιστοποιητικού (στο ΚΕΠ της ΥΣΦΕ). Νοείται ότι για το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί έχει πρόσβαση στα μαθήματα εξ αποστάσεως.

Απόφαση Συγκλήτου για Εαρινό Εξάμηνο 2021-22

Πρόγραμμα εγγραφών Εαρινού Εξαμήνου 2021-22

Θέσεις για παρακολούθηση μαθημάτων με περιστασιακή φοίτηση, Εαρινό Εξάμηνο 2021-22

Αγαπητοί φοιτητές/ριες