Με το θέμα της Τεχνητής Νοημοσύνης συνεχίζεται ο κύκλος των διαλέξεων του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο

Το εξαιρετικά ενδιαφέρον και επίκαιρο θέμα της Τεχνητής Νοημοσύνης, πραγματεύονται οι δύο νέες, ανοικτές, διαλέξεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), οι οποίες πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της έναρξης λειτουργίας της νέας Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας του ΤΕΠΑΚ, στην Πάφο.

Η πρώτη διάλεξη φέρει τον τίτλο «Το Chat GPT στη ζωή και στην καθημερινότητά μας», με ομιλητή τον Πρόεδρο του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής στο ΤΕΠΑΚ, Αναπληρωτή Καθηγητή, Δρ Σωτήριο Χατζή.

Η δεύτερη διάλεξη φέρει τον τίτλο «ART – IFICIAL ΑRT: Νομικοί προβληματισμοί σε ζητήματα εφαρμογών της τεχνητής νοημοσύνης στη μουσική», με ομιλήτρια την Ανώτερη Επιστημονική Συνεργάτιδα στο Εργαστήριο Δικαίου και Πληροφορικής της Νομικής Σχολής Αθηνών, Μιρέλα Πάχου.

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2023, στις 6 μ.μ., στο κτήριο της Σχολής, στην οδό Αμπελοκήπων 9, στην Πάφο.

Η υποβολή δηλώσεων συμμετοχής γίνεται διαδικτυακά στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://forms.office.com/e/gSubVtV1wX

Στους συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί Βεβαίωση Παρακολούθησης.

Περίληψη 1ης διάλεξης: Το Chat GPT στη ζωή και στην καθημερινότητά μας

Στη διάλεξη αυτή θα κάνουμε μια διανοητική περιήγηση για να εξερευνήσουμε τους τομείς της Παραγωγικής Τεχνητής Νοημοσύνης και των Μεγάλων Γλωσσικών Μοντέλων. Αυτές οι τεχνολογίες μετασχηματίζουν την αλληλεπίδρασή μας με τις μηχανές και θα έχουν εφαρμογές σε πολλούς βιομηχανικούς τομείς. Ειδικότερα, θα επικεντρωθούμε στα Μεγάλα Γλωσσικά Μοντέλα όπως το ChatGPT, τα οποία είναι κατασκευασμένα σε αρχιτεκτονικές που μπορούν να κατανοήσουν και να παράγουν κείμενο παρόμοιο με το ανθρώπινο, καθιστώντας τα εξαιρετικά ευέλικτα για διάφορες εργασίες. Στη διάλεξη θα ανακαλύψουμε γιατί αυτές οι τεχνολογίες είναι επαναστατικές. Θα αποσυνθέσουμε την επαναστατική επίδραση αυτών των μοντέλων, εξετάζοντας τόσο το τεράστιο δυναμικό τους για αυτοματοποίηση εργασιών όσο και τις κοινωνικές προκλήσεις που συνοδεύουν αυτές.

Λίγα λόγια για τον ομιλητή:

Ο Καθ. Σωτήρης Χατζής είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Είναι Διευθυντής του εργαστηρίου Στατιστικής Μηχανικής Μάθησης Κύπρου (SML) και Πρόεδρος του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής στο ΤΕΠΑΚ. Ο Καθ. Χατζής είναι πτυχιούχος Μηχανικός Υπολογιστών και κάτοχος διδακτορικού στα Παραγωγικά Μοντέλα Στατιστικής Μηχανικής Μάθησης. Εργάστηκε στο Imperial College του Λονδίνου ως Ανώτερος Ερευνητικός Συνεργάτης για τέσσερα χρόνια, προτού ενταχθεί στο προσωπικό του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα βρίσκονται στο σχεδιασμό Βαθιών Δικτύων Παραγωγικών Μοντέλων με προσεγγιστικό (variational) συμπερασμό κατά Bayes. Χαρακτηριστικοί τομείς εφαρμογής περιλαμβάνουν την κατανόηση και παραγωγή φυσικής γλώσσας, την κατανόηση και παραγωγή εικόνας και βίντεο, καθώς και την ανάπτυξη αμερόληπτων, ανθεκτικών στον παρατοπισμό, αλλά και ερμηνεύσιμων Βαθιών Δικτύων.  Από το 2016, υπηρετεί κάθε συνεχόμενο έτος στην επιτροπή προγράμματος των πιο σημαντικών διεθνών συνεδρίων μηχανικής μάθησης, δηλαδή των ICML, NeurIPS και ICLR. Επίσης, έχει υπάρξει συντονιστής πολλών ερευνητικών έργων που χρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Κυπριακό Ίδρυμα Έρευνας & Καινοτομίας (RIF). Αυτή τη στιγμή έχει 7 διδακτορικούς φοιτητές πλήρους φοίτησης που δουλεύουν στα ως άνω αντικείμενα, ενώ έχει αποφοιτήσει άλλους 7. Ο Δρ Χατζής έχει δημοσιεύσει περισσότερες από 100 εργασίες, κυρίως στα πιο ανταγωνιστικά και υψηλού επιπέδου συνέδρια, όπως τα ICML, NeurIPS αλλά και ICCV. Πάνω από το 90% αυτών των εργασιών δημοσιεύθηκαν μετά την ολοκλήρωση των διδακτορικών του σπουδών. Έχει πραγματοποιήσει αρκετές προσκεκλημένες παρουσιάσεις της έρευνάς του, συμπεριλαμβανομένης μιας πρόσφατης στο MIT Media Lab. Συμπεριλαμβάνεται στο κορυφαίο 2% των ειδικών στην Τεχνητή Νοημοσύνη σύμφωνα με την γνωστή κατάταξη του πανεπιστημίου Στάνφορντ. Ειδικότερα, τοποθετείται στη λίστα αυτή συνεχόμενα και κάθε χρονιά από την εισαγωγή της συγκεκριμένης διεθνούς κατάταξης.

Περίληψη 2ης διάλεξης: «ART – IFICIAL ΑRΤ: Νομικοί προβληματισμοί σε ζητήματα εφαρμογών της τεχνητής νοημοσύνης στη μουσική»

Οι ανατρεπτικές τεχνολογίες που φέρνει μαζί της η Τέταρτη Βιομηχανική Επανάσταση επηρεάζουν καταλυτικά πολλές πτυχές της κοινωνίας, της οικονομίας αλλά και της καθημερινής ζωής. Ειδικότερα, η εισβολή της τεχνητής νοημοσύνης στον χώρο της μουσικής βιομηχανίας επιφέρει σημαντικές αλλαγές στον τρόπο που δημιουργείται, διανέμεται και καταναλώνεται η μουσική, αλλά και θέτει νέα, πρωτόγνωρα ερωτήματα αναφορικά με την προστασία των δεδομένων και των πνευματικών δικαιωμάτων των καλλιτεχνών στη νέα ψηφιακή πραγματικότητα. Στην παρούσα εισήγηση διατυπώνονται γενικές σκέψεις και προβληματισμοί αναφορικά με τα παραπάνω ζητήματα, με έμφαση στα πεδία της προστασίας των προσωπικών δεδομένων των δημιουργών και της πνευματικής ιδιοκτησίας σε έργα που παράγονται ΑΠΟ ή ΜΕ τη βοήθεια συστημάτων τεχνητής νοημοσύνης.

Λίγα λόγια για την ομιλήτρια:

Η Μιρέλα Πάχου σπούδασε Νομικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (LLB). Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στην Ιστορία και Θεωρία του Δικαίου από το ίδιο Πανεπιστήμιο και διδακτορικού διπλώματος στον τομέα του Δημοσίου Δικαίου (Τίτλος Διδακτορικής Διατριβής: «Η νομική προστασία των θρησκευτικών συμβόλων: η περίπτωση του χριστιανικού σταυρού»). Σήμερα είναι μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο ίδιο Πανεπιστήμιο (Ερευνητικό θέμα: «Ελευθερία καλλιτεχνικής έκφρασης υπό το πρίσμα του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων GDPR της ΕΕ»). Είναι πιστοποιημένη δικηγόρος, εγγεγραμμένη στον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών και εργάζεται ως εξωτερική δικηγόρος σε δικηγορικά γραφεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.