Το ΤΕΠΑΚ τίμησε τα Ιδρύματα «Ευαγόρα και Κάθλην Λανίτη» και «Γεώργιου και Ανδριανής Λόρδου» για την προσφορά τους προς το Πανεπιστήμιο

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργάνωσε εκδήλωση με σκοπό να ευχαριστήσει και να τιμήσει τα Ιδρύματα «Ευαγόρα και Κάθλην Λανίτη» και «Γεώργιου και Ανδριανής Λόρδου» για την παραχώρηση υποτροφιών σε φοιτητές/τριες και χορηγιών προς το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών του ΤΕΠΑΚ.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, η οποία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 13 Ιουνίου στην αίθουσα της Συγκλήτου, στο κτήριο της Πρυτανείας, επιδόθηκαν υποτροφίες και χορηγίες από τους εκπροσώπους των δύο Ιδρυμάτων.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, σε εισαγωγικό χαιρετισμό του, εξέφρασε θερμές ευχαριστίες προς τους εκπροσώπους των πιο πάνω Ιδρυμάτων, εξαίροντας το συνολικό τους έργο προς την κοινωνία. “Πέραν της στήριξης στους/στις φοιτητές/τριες μας η ενέργεια τους είναι και πράξη εμπιστοσύνης προς το έργο που επιτελεί το Πανεπιστήμιό μας. Για αυτό τους ευχαριστούμε διπλά», ανέφερε ο Πρύτανης.

Στο δικό του χαιρετισμό, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου, Δρ Χρίστος Χωματάς εξέφρασε τη χαρά και τη συγκίνηση του, σημειώνοντας ότι  τέτοιου είδους προσφορές προς τους φοιτητές και τις φοιτήτριές του Πανεπιστημίου, αποτελούν τη μεγαλύτερη μορφή επιβράβευσης για αυτά τα παιδιά, στον καθημερινό αγώνα τους να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των σπουδών τους.

Ο Πρόεδρος του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών και Μέλος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, κ. Αυξέντης Ζεμενίδης, ευχαρίστησε τα δύο Ιδρύματα «για την ευγενή χειρονομία τους να παραχωρήσουν χορηγίες στο Σωματείο μας, το οποίο όπως όλοι είμαι σίγουρος ότι γνωρίζετε, προσφέρει στήριξη σε φοιτήτριες και φοιτητές του ΤΕΠΑΚ ώστε να μπορέσουν να ολοκληρώσουν απρόσκοπτα τις σπουδές τους».

Σημείωσε πως «το Σωματείο από το έτος σύστασης του το 2009 καταβάλλει προσπάθειες για την εξεύρεση πόρων οι οποίοι διατίθενται για τους φοιτητές και φοιτήτριες που έχουν πραγματική ανάγκη. Προσβλέπουμε στη συνέχιση της συνεργασίας με τα δύο Ιδρύματα και εύχομαι να υπάρξουν και άλλοι μιμητές  του έργου τους και της κοινωνικής τους προσφοράς», κατέληξε.

Από τη μεριά τους, οι εκπρόσωποι των Ιδρυμάτων δήλωσαν την πρόθεσή τους να συνεχίσουν να υποστηρίζουν έμπρακτα το Πανεπιστήμιο και τη φοιτητική κοινότητα.

Σε σύντομο χαιρετισμό της εκ μέρους του Ιδρύματος Ευαγόρα και Κάθλην Λανίτη, η κα. Τζοάνα Λανίτη ανέφερε : «Δεν θα πω πολλά λόγια, απλά να θυμίσω τι πίστευε και έλεγε ο παππούς μου Ευαγόρας Λανίτης, ότι δηλαδή ‘όταν κάνουμε μια δουλειά, πρώτα σκεπτόμαστε το καλό του τόπου και κατόπιν το δικό μας. Διότι αν ο τόπος μας πάει μπροστά, θα πάμε και εμείς μπροστά...’. Πόσο μάλλον όταν αφορά την εκπαίδευση και την παιδεία του τόπου».

«Το Ίδρυμα, θεωρώντας την εκπαίδευση το σημαντικότερο παράγοντα για τη σωστή ανάπτυξη της κοινωνίας μας, στηρίζει τις προσπάθειες των φοιτητών του ΤΕΠΑΚ προσπαθώντας να συνεισφέρει έστω και στο μικρό βαθμό που μπορεί με αυτές τις υποτροφίες. Εκ μέρους του Ιδρύματος Ευαγόρα & Κάθλην Λανίτη και κατ’ επέκταση και του Ομίλου Λανίτη, ευχαριστούμε το ΤΕΠΑΚ για την ευκαιρία που μας δίνει να συνεισφέρουμε και εμείς, έστω και στο μικρό βαθμό που μπορούμε, στην ανάπτυξη των σπουδαστών του», υπογράμμισε.

Στο δικό της χαιρετισμό της εκ μέρους του Ιδρύματος Γεώργιου και Ανδριανής Λόρδου, η κ. Ράνια Κυριακίδου προέβη σε μια σύντομη αναφορά και στη διαχρονική προσφορά του Ιδρύματος, σημειώνοντας πως «το ίδρυμα Γεωργίου και Ανδριανής Λόρδου δημιουργήθηκε πριν 43 χρόνια, από τον παππού και γιαγιά μας Γεώργιο και Ανδριανή, όπως και τα παιδιά τους, θείους Κωνσταντίνο και Δημήτριο Λόρδο, θεία Αρετή Ιωνίδου και μητέρα μου Θεκλα Κυριακίδου, στην προσπάθεια τους να βοηθήσουν όσο το δυνατό πιο πολλούς νέους ανθρώπους που επιθυμούν να σπουδάσουν, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τους αναγκαίους οικονομικούς πόρους».

«Εκτοπισμένοι πρόσφυγες και εμείς από την αγαπημένη μας Αμμόχωστο, θέλαμε να βοηθήσουμε μεταξύ άλλων, παιδιά προσφύγων, γιατί γνωρίζαμε πόσο δύσκολο ήταν για αυτούς να ξανά δημιουργηθούν από το μηδέν. Ο δικός μου παππούς, ο Γεώργιος Λόρδος, άνθρωπος πανέξυπνος, δημιουργικός και ιδιαίτερα πετυχημένος επιχειρηματίας, παρά τις καταστροφικές συνέπειες της εισβολής και της κατοχής, με την πρώτη ευκαιρία προχώρησε στη δημιουργία του Ιδρύματος, μαζί με τη γιαγιά μας Ανδριανή Πούγιουρου Λόρδου, γνωστή για την πλούσια κοινωνική της προσφορά και με, τα τέσσερα παιδιά τους», σημείωσε.

«Μέχρι το 2022, το ίδρυμα πρόσφερε χορηγίες ύψους €750,000, εκ των οποίων οι €500,000 είναι για φοιτητικές υποτροφίες και οι €250,000 για στοχευμένες βοήθειες σε άπορες οικογένειες. Φέτος, μέχρι τώρα, έχουμε δώσει μερικές υποτροφίες σε δέκα φοιτητές και παράλληλα έχουμε βοηθήσει αθόρυβα, δυσπραγούντες συνανθρώπους μας», κατέληξε.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ξενάγηση σε εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου.