Βραδιά του Ερευνητή 2020: Οι Έξυπνες και Πράσινες Πόλεις συναντούν την Πολιτιστική Κληρονομιά στο εικονικό περίπτερο του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Βραδιά του Ερευνητή 2020: Έξυπνες και Πράσινες Πόλεις», η ομάδα του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς, της Έδρας του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Χώρου στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά του ΤΕΠΑΚ,  δημιούργησαν για το κοινό πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό. Στόχος της δραστηριότητας, ήταν η ανάδειξη της σύνδεσης των έξυπνων και πράσινων πόλεων με την ολιστική ψηφιακή τεκμηρίωση, με σκοπό την προστασία και τη διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς, ιδιαίτερα εντός των αστικών κέντρων.

Στο περίπτερο με τον αριθμό 51 της φετινής «Βραδιάς του Ερευνητή» φιλοξενήθηκε η δραστηριότητα του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς με τίτλο «Όχι απλώς ένα βιντεοπαιχνίδι - Οικοδομώντας μια Εικονική Πόλη /  Not a Video Game - Building a Virtual City». Τον σχεδιασμό της δραστηριότητας ανέλαβε ο Dr. Douglas Pritchard, αρχιτέκτονας και ερευνητής του εργαστηρίου, με ειδίκευση πάνω στις τρισδιάστατες (3D) αναπαραστάσεις για σκοπούς αστικού σχεδιασμού, καθώς και για την προστασία ιστορικών κτηρίων, όπως ο καθεδρικός ναός της Κολονίας, Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της ΟΥΝΕΣΚΟ. Μέσα από μια σειρά οπτικοακουστικών παρουσιάσεων αλλά και έντυπου ενημερωτικού υλικού, το κοινό είχε την ευκαιρία να μάθει πως και γιατί κατασκευάζεται το Ψηφιακό Δίδυμο μιας πόλης, χρησιμοποιώντας καινοτόμες μεθόδους καταγραφής και τρισδιάστατης (3D) μοντελοποίησης. Ο συντονισμός της δράσης πραγματοποιήθηκε από τον κάτοχο της έδρας του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Χώρου στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά, Δρ. Κυριάκου Ευσταθίου και του Διευθυντή του Εργαστηρίου Δρ. Μαρίνου Ιωαννίδη.

Η εφαρμογή των παραπάνω καινοτόμων πρακτικών, συνδέεται με τις δυνατότητες που προσφέρει για την προστασία της Πολιτιστικής μας Κληρονομιάς και το σπουδαίο έργο που εκπονείται αυτή τη στιγμή από το Εργαστήριο, με την ψηφιοποίηση των Μεσαιωνικών κάστρων της Κύπρου. Οι Έξυπνες πόλεις και τα εργαλεία ψηφιακής τεκμηρίωσης των πολιτιστικών αγαθών, αναδεικνύονται ως αποτελεσματικές λύσεις για τη διάσωση και την προστασία των μνημείων που απειλούνται από ολοένα και πιεστικότερους παράγοντες, όπως η κλιματική αλλαγή, η ραγδαία και ανεξέλεγκτη αστικοποίηση, καθώς και το φαινόμενο του υπερτουρισμού.

Η «Βραδιά του Ερευνητή» πρόκειται για έναν πανευρωπαϊκό θεσμό, πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και χρηματοδοτείται μέσω του Προγράμματος Marie Sklodowska Curie Αctions (MSCA), για την Έρευνα και την Καινοτομία.  Στην Κύπρο, η εκδήλωση διοργανώνεται από το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας  (ΙδΕΚ), ήδη από το 2006, και πάντα σε συνεργασία με τους σημαντικότερους ερευνητικούς φορείς του τόπου, όπως είναι και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Κεντρικός στόχος του εγχειρήματος είναι η επαφή και γνωριμία του ευρύτερου κοινού με τις τελευταίες εξελίξεις στην έρευνα και την επιστήμη, καθώς και η ανάδειξη της συμβολής των ερευνητών σε ζητήματα που αφορούν το σύνολο της κοινωνίας.

Η φετινή «Βραδιά του Ερευνητή» πραγματοποιήθηκε ψηφιακά την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020, παρέχοντας τη δυνατότητα περιήγησης σε έναν εικονικό εκθεσιακό χώρο. Η κεντρική θεματική των Έξυπνων και Πράσινων Πόλεων, όπως ορίστηκε από το Ίδρυμα, συνδέεται με τη νέα στρατηγική της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε) «Πράσινη Συμφωνία». Η πλατφόρμα της εκδήλωσης θα παραμείνει ανοιχτή για το κοινό μέχρι την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2020 και θα είναι προσβάσιμη μέσω της ιστοσελίδας του ΙδΕΚ, στο https://erncy.vfairs.com/. Ο επισκέπτης μπορεί να παρακολουθήσει τα σχετικά video, καθώς και να κατεβάσει όλο το απαραίτητο ενημερωτικό υλικό για τα προγράμματα και τη δράση του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

#EuropeForCulture #DHRLabCut #UNESCO_DCH #DigitalHeritage #ERA_CHAIR_Mnemosyne #CulturalHeritage #TEPAK #CyUniTech     #EUHaveYourSay #UNITE4HERITAGE #HorizonEuropeSharedCultures

#ERNcy #ERN2020 #EuropeanResearchersNight #RIF #Research #Innovation #ScienceNight #ScienceIsWonderful #SmartCity #GreenCity