Eις μνήμη Βάσου Σωτηρίου: 23 Ιανουαρίου 1976 - 26 Σεπτεμβρίου 2020

Το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2020 ο πολύ αγαπητός συνάδελφός μας και ο φίλος Βάσος Σωτηρίου πέθανε ξαφνικά και απροσδόκητα από καρδιακή προσβολή. Ήταν μόλις 44 ετών και αφήνει πίσω την αγαπημένη του σύζυγο Ντράζενα και το νεογέννητο αγοράκι του Αλέξανδρο.

Ο Βάσος Σωτηρίου ήταν ένας εξαίρετος και πολύ σπάνιος άνθρωπος. Κύριο μέλημα του ήταν η συνεχής πρόοδος και η πραγματική αριστεία, τόσο σε ακαδημαϊκό όσο και σε προσωπικό επίπεδο. Ήταν από τα πρώτα ακαδημαϊκά μέλη του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, το οποίο έχει υπηρετήσει από το 2007. Η συνεισφορά του στο Τμήμα, το Πανεπιστήμιο και την ευρύτερη κοινωνία είναι πραγματικά πολύ σημαντική. Το επιστημονικό του πεδίο ήταν η αρχιτεκτονική Η/Υ, όπου ήταν γνωστός και διέπρεπε παγκοσμίως, και στο οποίο έχει αφήσει για πάντα το στίγμα του με κορυφαίες επιστημονικές δημοσιεύσεις και βραβεία. Έχει περάσει τις γνώσεις του σε γενεές φοιτητών του Τμήματος μέσω υψηλότατου επιπέδου διδασκαλίας και καθοδήγησης σε έρευνα. Ήταν ένας πραγματικά ακούραστος ερευνητής και πανεπιστημιακός δάσκαλος που εργαζόταν ασταμάτητα, χωρίς να ξεχωρίζει αργίες και Σαββατοκύριακα. Η συνεισφορά του τόσο στην επιστήμη όσο και στην κοινωνία εκτός από σημαίνουσα θα παραμείνει ανεξίτηλη.

Το πάθος του και η αγάπη του για την επιστήμη και την υψηλού επιπέδου έρευνα ήταν ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του. Το πάθος του για πρόοδο και αριστεία δεν περιοριζόταν μόνο εντός της ακαδημαϊκής κοινότητας, αλλά ήταν τρόπος ζωής του. Με τεράστιο αίσθημα υπευθυνότητας φρόντιζε και αγαπούσε τη σύζυγό του, και πιο πρόσφατα το νεογέννητο τους αγοράκι, που του έφερε απέραντη χαρά. Η απώλεια του Βάσου Σωτηρίου είναι πραγματικά ασύλληπτη.

Ελπίζουμε ότι μέσω της ιστοσελίδας Αναμνήσεων & Συλληπητηρίων που έχει δημιουργηθεί, θα επιτρέψουμε στους φίλους, τους συναδέλφους και τους μαθητές του να μοιραστούν τις σκέψεις τους και να τιμήσουν τη μνήμη του.

Εισφορές για την οικογένεια του Βάσου Σωτηρίου γίνονται εδώ: https://gogetfunding.com/in-memory-of-professor-vassos-soteriou/

Eις μνήμη Βάσου Σωτηρίου: 23 Ιανουαρίου 1976 - 26 Σεπτεμβρίου 2020